Sari la conținut
Forum Roportal
prozium

Potopul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa. In primul rand, nu ma mai iau si eu de autorul primului post, vad ca s-a gasit cineva s-o faca in locul meu, pe tema gramaticii.

 

Si acuma sa intram in paine. Prozium, invitatia mea fara urma de ironie este sa sa-l citesti pe Mircea Eliade. Pe la inceputul memoriilor lui, ne povesteste cum ca totdeauna i-a placut sa mearga la sursa, sa nu foloseasca informatii dubioase, sa verifice pe autorul unei afirmatii. Topicul acesta pleaca de la sniste simple supozitii care pot fi extrem de dezbatute, fara a se ajunge la un consens. Stii, de obicei nu emitem o teorie si apoi modelam realitatea sa reflecte teoria, ci taman invers. Si pentru ca lipsa de informatie este evidenta in cazul premiselor topicului tau, cred ca nu are rost sa discutam daca vine potopul sau nu. Mai ales ca ai emis niste informatii extrem de dubioase (i.e inversarea polilor :yes: ). Sa vedem, poate mai cauti si dumneata pe internet sau la biblioteca si te informezi despre subiectul despre care scrii. :o: Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschide televizorul...

inchide-l la loc...intra apa !

 

acu' pe bune...nici nu am realizat pe ce aiureala de subiect am intrat. inversarea polilor? gauri in centura...sau sub centura...potop...ora de 50 de minute? aia da, dar la scoala ! apropo, [prozium], suna clopotelul...fugi repede!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai n-a venit? Deschide televizorul...

L-am deschis, dar nu mai gasesc surubelnita ca sa-l inchid inapoi.... :tease: ca la cita apa iese din el, ii inunda pe vecinii de deasupra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti????????? vine sau nu acest potop luand in calcul aceste 2 dovezi cat se pot de clare??????

Nu stiu dc ai citit cartea de la Parintele Cleopa...dar acolo spune ca ..Dumnezeu i-a zis lui Adam..sa puna un ceaun mare pe foc..plin cu apa...ji sa aprinda focul...Acesta a facut cum I-a zis Dumnezeu..ji a adormit...iar in vis i s-a spus ca atunci cand se va trezi dc apa va stinge focul...prima data va veni potop cu apa..(ji asa a fost...pototpul de p timpul lui Noe),apoi va veni cel cu foc..care va curata pacatosii de pafata pamantului.Mai scrie acolo ca inainte sa vina potopul ..toti aveau nevoie de apa..ji cereau uni de la altii..apoi zice ca inainte de a veni potopul cu foc..toti vor cere "foc" ..ji din cate stim in ziua de azi sunt multi care fumeaza si munti care cer "nu foc"...de asta ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Potopul nu are cum sa vina din moment ce in biblie scrie clar ca Dumnezeu i-a promis lui Moise ca nu va mai fii niciodata potop de apa... in schimb se stie ca armaghedonu`... sau sfarsitul lumii sau apocalipsa va fii un Potop de FOc... shi nu`i de mirare la ce se intampla in lume ca acesta sa fie foarte aproape

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×