Sari la conținut
Forum Roportal
Cristtian

Sunt trist

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare,

Am decis sa scriu si eu cateva cuvinte pe acest forum, forum plin de tristete. Scriu pt. ca simt nevoia sa ma descarc, insa nu prea am cui......................

 

Felicitari pentru ca ai reusit sa razbesti in viata!

Editat de Chistornete
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sigur nu am sa fiu catelus, insa cu siguranta nu o voi lasa sa "scape" asa usor.

Eu spun ca totusi aceasta nu e alegerea ta, ci a ei.

Te inteleg, nu ai avut viata usoara, dar ai stiut mereu sa fii independent, nu?

 

Nu stiu daca te-a invatat cineva, insa familia 'sta', pentru ca vrea si TE vrea, si nu pentru ca nu o lasi tu sa 'alunece'.

Oamenii mor, pentru ca toti murim intr-o buna zi. Si nu pentru ca tu sa ai viata mai grea.

 

Detaseaza-te usor de alegerile si intamplarile din jurul tau si viata iti va fi mai usoara.

Nu TREBUIE sa fii si tu ca si altii cat de repede..cu familie si iubire, decat atunci cand se INTAMPLA.

 

Faptul ca ai fost 'rece' cu ea nu se trage din faptul ca altii ai fost reci cu tine.Eventual de faptul ca te-au 'parasit', cand de fapt ei DOAR au murit. Sunt multi oameni 'orfani' de sentimente de afectiune in copilarie, si pentru asta devin ahtiati dupa o mangaiere sau o imbratisare. Tie de fapt iti e teama sa risti, dar pentru a avea viata in asa fel incat sa simti implinirea, trebuie sa risti mereu dragoste, deschidere, dezamagire. Altfel nu ai cum sa ai atat de mult, neriscand totul de fiecare data. Si te plafonezi.

 

Da, dupa parerea mea, familia merita sa risti totul. Toate temerile tale, tot ce ai invatat pana la momentul zero despre viata.

Teama de esec si suferinta paralizeaza simturile, nu stiai?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O "inima de piatra" defineste lipsa sentimentelor.

Deci, nu se "asorteaza" cu declaratia cum ca o iubesti.

 

Ia vezi, ce ar trebui sa schimbi la tine....nu pentru ea, ci pentru tine.

Asta daca vrei ca "inima de piatra" sa nu te mai deranjeze in relationarile viitoare.

Si aici ma refer la orice fel de relatii : de cuplu, sociale, etc.

 

In orice relatie, daca decidem sa schimbam ceva, schimbam, nu pentru celalalt, ci pentru noi....daca vrem noua sa ne fie mai bine si sa obtinem alt feedback.

Daca consideri ca ai schimbat ceva esential, iar feedback-ul primit este identic...e bine sa te intrebi cu ce fel de persoana interactionezi....dar numai dupa ce ti-ai analizat foarte OBIECTIV propria persoana.

 

SUCCES !

 

 

M-am decis sa-mi schimb efectiv modul de viata, insa am facut-o prea tarziu. Ea tot nu mai vrea sa continam. Totusi eu sper din tot sufletul ca schimbarea modului meu de viata si a modului in care gandesc, sa aiba efect imediat si asupra personalitatii mele. Astfel, sper sa devin mai afectuos. Totusi, in mod paradoxal, eu sunt o persoana inimoasa, spre exemplu, cand vad o faza emotionala la tv, pur si simplul ma bufneste plansul :), dar pe alta parte, daca se intampla ceva dramatic in viata de zi cu zi, raman de piatra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu dupa toate prin cite ai trecut .

N-ai avut cind sa inveti cum sa fi afectuos cu cineva, n-ai primit atentie, afectiune, sprijin.

Nu e vina ta ca neinvatind toate astea, n-ai stiut sa le arati.

 

Esti o persoana puternica, multor tineri cu o viata echilibrata nu le iese din prima, asa ca nu trebuie sa disperi.

E important ca ti-ai dat seama unde ai gresit in relatie si ca e bine sa te deschizi.

Au fost prea multe pe capul tau, poate in momentul in care existenta ta zilnica nu mai e amenintata, o sa ai mai multa liniste sufleteasca si te vei comporta altfel. :flowers:

 

Eu de aproxmativ 6 ani locuiesc cu un prieten foarte bun, imi este ca un frate. Familia acestui baiat practic m-a adoptat, ma trateaza ca pe copilul lor, nu face diferenta intre mine si el. Deci am parte de ceva afectiune, iar eu, in sufletul meu, doresc sa-mi exprim sentimentele fata de ei. Cateodata imi vine sa ma duc sa-i strang in brate, imi vine sa fac ceva special sa le multumesc pentru modul in care se poarta cu mine. Parintii lui nu locuiesc cu noi, ci in zona rurala, iar eu aproape in fiecare weekend merg la ei.. de aici au parut si probleme in relatia noastra, ei nu-i convine ca eu petrec atat timp cu prietenul meu si cu familia lor, insa credeti-ma, pt mn este familia care nu am avut-o niciodata. Ma simt bine in preajma lor, ma simt "acasa". Insa, dupa cum am specificat mai sus, sunt decis sa ma schimb, iar schimbarile includ si familia respectiv, sunt dispus sa nu mai merg asa des la acea familie, si sa ma dedic ei tot timpul.

 

Felicitari pentru ca ai reusit sa razbesti in viata!

 

Multumesc, insa nu am razbit inca, mai am multe de tras. Stii cum e viata, azi ai totul, maine nu mai ai nimic. Sper insa sa realizez tot ce mi-am propus. Ceea ce va urez si voua!

 

Eu spun ca totusi aceasta nu e alegerea ta, ci a ei.

Te inteleg, nu ai avut viata usoara, dar ai stiut mereu sa fii independent, nu?

 

Nu stiu daca te-a invatat cineva, insa familia 'sta', pentru ca vrea si TE vrea, si nu pentru ca nu o lasi tu sa 'alunece'.

Oamenii mor, pentru ca toti murim intr-o buna zi. Si nu pentru ca tu sa ai viata mai grea.

 

Detaseaza-te usor de alegerile si intamplarile din jurul tau si viata iti va fi mai usoara.

Nu TREBUIE sa fii si tu ca si altii cat de repede..cu familie si iubire, decat atunci cand se INTAMPLA.

 

Faptul ca ai fost 'rece' cu ea nu se trage din faptul ca altii ai fost reci cu tine.Eventual de faptul ca te-au 'parasit', cand de fapt ei DOAR au murit. Sunt multi oameni 'orfani' de sentimente de afectiune in copilarie, si pentru asta devin ahtiati dupa o mangaiere sau o imbratisare. Tie de fapt iti e teama sa risti, dar pentru a avea viata in asa fel incat sa simti implinirea, trebuie sa risti mereu dragoste, deschidere, dezamagire. Altfel nu ai cum sa ai atat de mult, neriscand totul de fiecare data. Si te plafonezi.

 

Da, dupa parerea mea, familia merita sa risti totul. Toate temerile tale, tot ce ai invatat pana la momentul zero despre viata.

Teama de esec si suferinta paralizeaza simturile, nu stiai?

 

Am riscat mult in viata, nu insa pe plan emotional. Postul tau mi-a deschis un pic minte. Am 24 de ani si sunt un lup singurat, cred ca este timpul sa risc si emotional. Nu o voi lasa, ma voi duce la ea acasa si voi sta de vb cu ea in fata parintiilor ei, daca o castig din nou, astfel de episoade nu se vor mai intampa, nu voi mai permite!

 

Te`ai gandit ca, poate, pur si simplu s-a terminat dragostea ei? Stiu, iti spune ca te iubeste, dar poate si ea confunda ceea ce simte acum pt tine.

 

Sa stii ca nu doar moartea este ireversibila...

 

Eu sunt singurl din viata ei pana acum, cand va iesi in lume si va da peste tot felul de oamenii, sunt sigur ca se va gandi la mine. Iar atunci, daca intr-adver dragoste ei s-a terminat, o voi realimenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul femeii este foarte bine stabilit in mintea ta. :)

 

Vreau sa`ti spun ceva, fara sa te superi pe mine: Ca tine, sunt milioane. Ca barbat ma refer.

 

Evenimentele care te-au format, tot ceea ce te-a facut sa fii ceea ce esti acum, este mai putin important pt o femeie. Pt ea, este important " produsul finit", ca sa zic asa.

 

Sa ai grija , in general, femeia care se satura de " domnul director ", il poate iubi si pe "grigore din schimbul III". Sunt sigura ca intelegi ce spun. :)

 

Sincer sa fiu, postul tau nu ma ajuta deloc. Moralul meu era deja la pamant, nu trebuia sa-mi mai amintesti si tu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, postul tau nu ma ajuta deloc. Moralul meu era deja la pamant, nu trebuia sa-mi mai amintesti si tu asta.

 

Dragule, nu suntem halterofili sa-ti ridicam moralul. Asa te vezi tu din afara, doamna si-a spus parerea despre situatia ta. Postand pe un forum public iti asumi si riscul de-a primi feedback-uri care sa nu fie pe gustul tau. Si stai linistit, majoritatea n-avem vieti roze, nu traim vreun vis american si la varstele noastre am cam invatat cum sa ne rezolvam problemele. Gresim si noi, ne gresesc si noua altii. Asta-i viata, nimic iesit din comun.

Compatimirea nu-ti aduce niciun bine, ci te face sa te scufunzi si mai mult in impresia c-ai fi victima unui destin nedrept. Asta-i fatalism. Iar sa crezi ca tu esti un om extraordinar, plin de calitati, dar pe care ceilalti nu le apreciaza din cauza ca-s rai/prosti/invidiosi e un pic mai mult decat deplasat.

Ia-ti viata in maini, fa ceea ce depinde de tine ca s-o traiesti mai bine si fii mai flexibil in ceea ce priveste situatiile de viata. Ai in primul rand datoria fata de tine de-a trai demn.

  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In postarile tale ai accentuat puternic ca esti un om independent,care se descurca singur in viata de mic.

Doar ca,din punct de vedere emotional,nu esti la fel de matur,de independent.Dimpotriva as spune: cred ca esti chiar dependent si posesiv.

Te-ai agatat de rudele tale,insa moartea le-a luat,in ciuda ta...apoi de iubita,insa ea a plecat chiar daca tu nu ai vrut si nu vrei sa accepti asta...

 

 

Cand se naste,copilul e total dependent de ceilalti,e neajutorat.Apoi,cu timpul,invata sa se descurce singur...sa manance singur,sa se imbrace...si apoi,la adolescenta invata sa faca sex -ca nu-l invata parintii.(!)

Si invata si sa relationeze cu ceilalti,in toata perioada asta -urmand de obicei modelul parintilor.

 

Ai nevoie sa inveti sa fi independent si emotional,afectiv...sa te intreti...singur.

Ideea e,ca asta e maturizarea -un lung sir de DESPRINDERI din dependenta fata de ceilalti,in drumul spre independenta.

Nici asta nu ai de la cine sa inveti,insa nici sa fi pe picioarele tale din punct de vedere material nu ai invatat de la altii...

 

Singuratatea,este relatia cu tine insuti.

 

Ai nevoie sa faci din relatia asta cu tine,sprijinul care-ti lipseste in exterior,sa inveti sa te iubesti pe tine insuti.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Moralul meu era deja la pamant

 

Treci si tu pe la coltul vesel si nu te mai gandi atat la muieri. Lasa-le ca nu mor fara tine, fara mine sau fara altii, fii sigur ca se descurca ele. Distreaza-te si tu un pic si ai sa vezi ca lumea poate arata si altfel decat in gri inchis :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treci si tu pe la coltul vesel si nu te mai gandi atat la muieri. Lasa-le ca nu mor fara tine, fara mine sau fara altii, fii sigur ca se descurca ele. Distreaza-te si tu un pic si ai sa vezi ca lumea poate arata si altfel decat in gri inchis :)

 

Asa am sa fac.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×