Sari la conținut
Forum Roportal
TINERI PENTRU ROMANIA

Romania, apara-ti sufletul!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ampera, esti un pic prea vehementa

 

 

cand multe chestii nu functioneaza in romania sau functioneaza f prost, voi veniti sa ridicati in slavi ce? patria? ( o curva! s-a vandut cui a putut si cui a fost nevoie) Neamul romanesc? ( daca ar avea ocazia, ar pleca din romania peste 50% din cei care-s acolo) Istoria? (fu si se du)

 

esti un pic prea vehementa smile.png

stau cu invitatia de angajare la firma cu nr 3 mondial in jocuri online si nu ma hotarasc s-o onorez.... pentru ca asta ar insemna sa ma rup cu totul de ceea ce stiu, de tot ceea ce ma inconjoara, sa ma mut nu doar intr-o alta firma si alta tara, ci si sa traiesc cu totul in ea, lasand pe ultimele planuri familia si tot ceea ce am fost educata ca inseamna acest concept.... uneori alegerile astea nu-s usoare absolut deloc smile.png

Editat de *tania*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mare dement si psihopat a fost Hitler, iar ascensiunea sa s-a datorat tocmai nationalismului si a ideii ca nemtii trebuie sa lupte pentru tara lor. Aceasta idee transpare si aici, pe acest topic si asta nu-i bine deloc. Ca sa nu mai moara copii, trebuie sa nu mai existe lupte, nu sa se aduca justificari nobile, de ordin patriotic, dorintei de a lupta.

 

Asa cum se spune in finalul documentarului, primul pas catre tortura (inclusiv psihica!!!)este: "Ei nu sunt ca noi" si "Ei nu sunt oameni".

Acest topic tocmai asta induce, "noi" si "ei", "ei nu sunt ca noi", trebuiesc schimbati.

Daca "fereasca sfantul", o asemenea grupare cu astfel de inclinatii, ar reusi cumva sa ajunga la putere, fanatismul ar fi renascut, inclusiv si poate mai ales, cel religios.

Pot sa inteleg iubirea de neam si tara, e fireasca intrucat dinspre neamuri si tari provenim, iar conflictele recente si din ultimii 25 si chiar 35 de ani (cel din Iugoslavia avand loc chiar in mijlocul Europei, iar cele din Asia fiind interminabile) demonstreaza ca ne aflam inca profund ancorati in nationalism religios amestecat cu interese startegice, cu interese economic-fiananciare si nu numai, dar nu pot sa accept fanatismul desi ii inteleg provenienta si mecanismul functional.

 

Sunt de acord cu tot ce-ai spus tu, poveste, cu exceptia chestiei care se refera la iubirea de neam si de tara. Chestia asta e o forma de manipulare ordinara, practicata de-a lungul timpului pt. a-si face unii interesele. O natie e compusa din totalitatea oamenilor sai, oameni pe care n-ai cum sa-i iubesti si sa te simti mandru de ei, daca tu n-ai nicio legatura directa cu ei, daca nu-ti spun nimic. Decat sa li se bage oamenilor pe gat tot felul de lozinci sforaitoare si gaunoase, mai bine i-ar invata sa se respecte intre ei, sa fie mai toleranti unul cu altul, sa invete ce-i ala ajutor reciproc. Dar nu, ei au nevoie de indivizi care nu gandesc prea mult si care pot fi manipulati emotional, asta si prin insuflarea sentimentelor de apartenenta si de mandrie prosteasca.

 

Iubirea de Neam şi Ţară a unui Popor nu-i poate deranja decât pe cei care nu-i vor binele.

 

Foarte bun ultimul text al Tinerilor pentru România. Fac trimitere la el mai jos.

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ampera, esti un pic prea vehementa

 

esti un pic prea vehementa smile.png

stau cu invitatia de angajare la firma cu nr 3 momdial in jocuri online si nu ma hotarasc s-o onorez.... pentru ca asta ar insemna sa ma rup cu totul de ceea ce stiu, de tot ceea ce ma inconjoara, sa ma mut nu doar intr-o alta firma si alta tara, ci si sa traiesc cu totul in ea, lasand pe ultimele planuri familia si tot ceea ce am fost educata ca inseamna acest concept.... uneori alegerile astea nu-s usoare absolut deloc smile.png

 

 

sunt constienta de ce se intampla acolo. e cazul sa nu ne mai ascundem dupa degete, nu arunc cu gunoi in romania, dar nici nu o descriu ca pe tara minunata cum o descriu astia de mai sus.

 

tu stai cu invitatia, TU. cunoscutii mei se cam kk pe el de patriotism cand le cer copiii prin Magazine diferite chestii si ei zic 'nu am acu, poate la salariu', apoi ma suna plangand ca le e greu sa auda copilul asa. si sunt oameni normali, cu chirie, cu scoala, cu job..si nu se descurca. nu TOTI se descurca.

 

cacatul impachetat in folie de aluminiu nu e ciocolata!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu ca e greu.... si mie imi e greu cand copiii au cerinte mai mari decat le pot oferi, desi tot ce am le dau lor... nevoile mele sunt atat de insignifiante incat nu ma deranjeaza deloc asta... copilul meu cel mare face dans sportiv si ii place mult ... dar dansul, ca si tenisul, e un sport extrem de scump .... dar bag bani in el fara sa ma plang si incerc sa limitez alte cheltuieli

 

copilul cel mic are o energie iesita din comun.... inca e mic dar e la varsta la care va trebui sa-l ghidez catre un sport care sa-l satisfaca din toate punctele de vedere.... daca asta va insemna inca un job pentru mine, o voi face... mai tai cateva ore de somn si asta e, dar macar o sa fie ei impliniti

 

am noroc ca tot ceea ce stiu sa fac implica un calculator, o tableta grafica, niste programe de grafica si un mail... nu neaparat deplasarea fizica

Editat de *tania*
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acei copii trăind prin canale sau abandonaţi prin orfelinate sunt victimele imoralităţii şi iresponsabilităţii. Nu tocmai asta ni se impune?

 

Si cine impune asa ceva? Eu? Tu? Colegii forumisti? Nu unii care au interes sa fim chiori si care s-au imbogatit si se imbogatesc si din faptul ca au furat de la gura unor asemenea copii. Iresponsabilitatea parintilor acelor copii cui se datoreaza? Nu educatiei de rahat pe care statul le-a oferit-o parintilor lor si conditiilor de trai care i-a adus la stadiul de animal?

 

 

 

Iubirea de Neam şi Ţară a unui Popor nu-i poate deranja decât pe cei care nu-i vor binele.

 

Foarte bun ultimul text al Tinerilor pentru România. Fac trimitere la el mai jos.

 

De unde ai dedus tu asta? La fel ca religiosii, care te indeamna sa-i iubesti pe toti, indiferent cine-s aia si ce-ti fac, asa sunt si nationalistii infocati, care te indeamna sa-ti iubesti neamul neconditionat, chiar daca "neamului" putin ii pasa de tine daca ti-e sete, daca ti-e foame, daca ti-e frig, daca esti bolnav. De utopii din astea sunt satula! Nu inteleg de ce li se impuie capul oamenilor cu chestii utopice si de ce li se insufla sentimentul de vinovatie atunci cand se constata ca nu-s capabili sa se ridice la nivelul lor. Pardon, ba inteleg, dar ma mira fie tupeul celor care au interese sa imprastie asemenea utopii, fie orbirea celor care se lasa manipulati de ele.

Am enumerat cateva valori care sunt mai aproape de realitate si care, daca s-ar respecta, n-am mai bate pasul pe loc.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine impune asa ceva? Eu? Tu? Colegii forumisti? Nu unii care au interes sa fim chiori si care s-au imbogatit si se imbogatesc si din faptul ca au furat de la gura unor asemenea copii. Iresponsabilitatea parintilor acelor copii cui se datoreaza? Nu educatiei de rahat pe care statul le-a oferit-o parintilor lor si conditiilor de trai care i-a adus la stadiul de animal?

De unde ai dedus tu asta? La fel ca religiosii, care te indeamna sa-i iubesti pe toti, indiferent cine-s aia si ce-ti fac, asa sunt si nationalistii infocati, care te indeamna sa-ti iubesti neamul neconditionat, chiar daca "neamului" putin ii pasa de tine daca ti-e sete, daca ti-e foame, daca ti-e frig, daca esti bolnav. De utopii din astea sunt satula! Nu inteleg de ce li se impuie capul oamenilor cu chestii utopice si de ce li se insufla sentimentul de vinovatie atunci cand se constata ca nu-s capabili sa se ridice la nivelul lor. Pardon, ba inteleg, dar ma mira fie tupeul celor care au interese sa imprastie asemenea utopii, fie orbirea celor care se lasa manipulati de ele.

Am enumerat cateva valori care sunt mai aproape de realitate si care, daca s-ar respecta, n-am mai bate pasul pe loc.

Daca toti ar gandi ca tine am disparea ca neam in mai putin de 10 ani...eu sunt de pricipiu urmator...mai bine mai sarac la mine in tara decat sclav pe plantatie la straini...care numai egalii lor nu ii vad pe romani...oricat v-ati bate voi cu pumnul in piept ce bine sunteti tratati acolo...nu veti fi niciodata egalii lor..
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti ar gandi ca tine am disparea ca neam in mai putin de 10 ani...eu sunt de pricipiu urmator...mai bine mai sarac la mine in tara decat sclav pe plantatie la straini...care numai egalii lor nu ii vad pe romani...oricat v-ati bate voi cu pumnul in piept ce bine sunteti tratati acolo...nu veti fi niciodata egalii lor..

 

Cum adica am disparea? Oamenii au copii pentru stat?

 

Eu personal percep nationalismul in sens pozitiv, cel de continuitate, genealogie, traditii, amintiri legate de locurile natale, promovarea personalitatilor etc.

In momentul in care toate astea sunt contaminate de ''ei'' versus ''noi'', deja se schimba lucrurile.

Am intalnit tot felul de atitudini afara vis-a-vis de romani, nu se poate generaliza.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti ar gandi ca tine am disparea ca neam in mai putin de 10 ani...eu sunt de pricipiu urmator...mai bine mai sarac la mine in tara decat sclav pe plantatie la straini...care numai egalii lor nu ii vad pe romani...oricat v-ati bate voi cu pumnul in piept ce bine sunteti tratati acolo...nu veti fi niciodata egalii lor..

Si daca nu m-as mai numi roman, ci altfel, oricum, ce-as pierde? Praful de pe toba. Nu stiu decat din auzite cum sunt tratati romanii in strainatate, dar felul in care sunt tratati in propria tara... lasa de dorit. E chiar distractiv ca oamenii ajung sa accepte orice de dragul unei etichete si sa se bata cu pumnul in piept pt. ea. Oare ei nu vad ca dincolo de eticheta nu a mai ramas nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu personal percep nationalismul in sens pozitiv, cel de continuitate, genealogie, traditii, amintiri legate de locurile natale, promovarea personalitatilor etc.

 

Exact asta si este nationalismul pentru oamenii normali.

 

In momentul in care toate astea sunt contaminate de ''ei'' versus ''noi'', deja se schimba lucrurile.

 

Da, asta face trecerea de la nationalism la nazism, iar sentimentul de apartenenta la o anumita natie se transforma intr-unul de ura impotriva celorlalti.

 

Am intalnit tot felul de atitudini afara vis-a-vis de romani, nu se poate generaliza.

 

Multi straini se uita mai intai la om si apoi il eticheteaza, iar eu apreciez mult acest lucru, deoarece ma gandesc ca nu-i usor sa te abtii sa etichetezi o intreaga natie dupa ceea ce vezi ca fac multi membri ai ei... De multe ori mi se face mie rusine de ceea ce vad la TV. :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×