Sari la conținut
Forum Roportal
Grimster

Judecam doar dupa aparente?

Postări Recomandate

Salut!Am deschis subiectul asta pentru ca am simtit pe pielea mea toate fenomenele sociale despre care se vorbeste(rautatea oamenilor, superficialitatea, raceala), dar pe care nu le crezi cu adevarat pana nu le vezi.

La sfarsitul lui august o sa merg la un majorat al unei colege de clasa.Eu sunt de la tara, dar fac liceul in oras(Galati).Initial am fost oarecum flatat ca m-a invitat deoarece nu a chemat decat alte 3 colege de clasa.Ma gandesc acum insa cum o sa fiu vazut de celelalte persoane care vin din "elita", ca sa spun asa.Eu nu sunt prea petrecaret si sunt putin nesigur din cauza aspectului meu fizic. Imi tot vine in minte o reactie de genul "Ce-i ma si cu asta, de unde a venit?".Sper insa sa ma insel si sa gasesc macar cativa oameni amabili si doritori sa ma cunoasca atat cat se poate la o petrecere de genul asta.

 

Voi ce parere aveti?Va construiti o imagine despre un om si-l tratati pe baza unui tipar sau sunteti deschisi spre a-l cunoaste?

Editat de Grimster
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt putin nesigur din cauza aspectului meu fizic.

 

Cu cine semeni din lumea filmului sau muzicii, ca sa-mi fac o parere!!!

 

Ai vazut cum arata Jacques Brel, cantaretul francez??? crezi ca n-avea succes la femei???

 

Intri pe usa, saluti toata lumea individual daca se poate acordand prioritate celor mai batrini barbati prima oara, cei care apartin de acea casa pe urma invitatii. Nu folosesti cuvinte cool in aceste momente, doar cu baietii pe urma ...

 

Pe fetele le saluti adaugand si numele lor plus un mic comentariu individual la fiecare, "radianta si azi" si din asta in limita bunului simt ca esti in casa cuiva.

 

Vorbesti clar nu susotesti cuvintele si era sa uit ca te si recomanzi: Sint "Ion Popescu" onorat sa va cunosc, mergi mai departe la urmatorul. Pana atunci cauti in romane fraze potrivite si exersezi in oglinda miscarile si zambetele cuceritoare.

 

Nu poti sa-ti permiti sa fi timid sau mai nu stiu cum te-ai descris ca deja e prea tirziu si inca e vara, mai e timp pentru o aventura.

 

Daca ai nevoie si de lectia urmatoare, stau la dispozitie.

 

"Ce-i ma si cu asta, de unde a venit

 

Am uitat sa-ti spun ca: may, bay, day, fay n-au ce cauta in vacabularul tau!!! si tu nu vrei pe nimeni sa-ti fie prieten sau nu vanezi asa ceva nici in ruptul capului ca n-ai timp de asa ceva, CALENDARUL tau este foarte plin de diverse activitati deja pe toata vara!!! Cum te prezinti asa esti tratat, si o sa fi mandru de originile tale de la sat!!! Resedinta ta principala este in satul respectiv insa ai si un loc in oras!!! Cred ca n-ai citit prea multe carti si la filme nu stiu la ce te-ai uitat dar mai observa cum se comporta marii actori ca Robert Redford, Roger Moore, nu numai John Paduchiosu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... La sfarsitul lui august o sa merg la un majorat al unei colege de clasa.Eu sunt de la tara, dar fac liceul in oras(Galati).Initial am fost oarecum flatat ca m-a invitat deoarece nu a chemat decat alte 3 colege de clasa....

 

 

Din aceasta perspectiva e bine sa privesti lucrurile, sa consideri ca esti o persoana agreabila si de aceea ai fost invitat.

Cat despre cat si cum te vor "cataloga" ceilalti incearca sa te gandesti ca te duci la o petrecere nu la cine stie ce interviu sau examen, asa ca fii degajat si natural. Sigur atunci te vor place. Oameni merg acolo sa se distreze.

 

Chiar daca vor fi si din cei care te vor analiza din cap pana in picioare incearca sa nu-ti faci scenarii despre cum va fi, nu folosesc la nimic si te vor face doar sa fii agitat si nelinistit si asta se va simti mai mult decat aspectul fizic.

Imbracate in asa fel incat sa te simti confortabil ( nu rasturna dulapul pe tine - te vei simti incomodat de propriile haine - la sfarsitul lui august este inca vara asa ca alege ceva comod, lejer si care sa te avantajeze, sa se aseze bine pe tine si sa fie totusi in ton cu evenimentul - intereseaza-te unde se tine - club, restaurant etc ).

 

Zambeste tot timpul, va atrage mai mult decat un costum Armani.

Eu acord multa importanta primei impresii - primele lucruri la care ma uit sunt - expresia ochilor si a fetei ( sa fie luminoase si deschise), zambetul, mainile ( daca ai mainile murdare cu unghiile negre - hmmm :think: ) si nu ma intereseaza sa fi imbracat dupa ultima moda ci ingrijit si sa ai o atitudine pozitiva. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Am deschis subiectul asta pentru ca am simtit pe pielea mea toate fenomenele sociale despre care se vorbeste(rautatea oamenilor, superficialitatea, raceala), dar pe care nu le crezi cu adevarat pana nu le vezi.

La sfarsitul lui august o sa merg la un majorat al unei colege de clasa.Eu sunt de la tara, dar fac liceul in oras(Galati).Initial am fost oarecum flatat ca m-a invitat deoarece nu a chemat decat alte 3 colege de clasa.Ma gandesc acum insa cum o sa fiu vazut de celelalte persoane care vin din "elita", ca sa spun asa.Eu nu sunt prea petrecaret si sunt putin nesigur din cauza aspectului meu fizic. Imi tot vine in minte o reactie de genul "Ce-i ma si cu asta, de unde a venit?".Sper insa sa ma insel si sa gasesc macar cativa oameni amabili si doritori sa ma cunoasca atat cat se poate la o petrecere de genul asta.

 

Voi ce parere aveti?Va construiti o imagine despre un om si-l tratati pe baza unui tipar sau sunteti deschisi spre a-l cunoaste?

 

 

Si ce daca esti de la tara, ar trebui sa radem de cei de la tara sau cum ?

Dute baiatule la majorat, daca te-a invitat, dute si distreaza-te si tu acolo, mai cunosti o fata. Si nu te mai gandi la tampenia asta, cine judeca o carte dupa coperta e un prost.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"radianta si azi"

:no:

eu zic sa nu zici asta.

 

Voi ce parere aveti?Va construiti o imagine despre un om si-l tratati pe baza unui tipar

 

Da. Si nu se mai poate face nimic. :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce parere aveti?Va construiti o imagine despre un om si-l tratati pe baza unui tipar sau sunteti deschisi spre a-l cunoaste?

Pe baza aparentelor - cum arata, pe unde zice ca umbla si cati bani are. Toti facem asta. La relatii cu sexul opus ne mai salveaza uneori fizicul(cauzeaza indragostire), alteori psihicul(cauzeaza interes), uneori deficientele celeilalte persoane(complexe de inferioritate, disperare).

 

Altfel spus - n-are super-importanta cum arati, desi daca arati bine oamenii te accepta mai usor, dar are mega-importanta: sa umbli imbracat curat, stilat conform varstei tale (chiar daca nu agreezi genul ala de haine), igienic mereu(spalat, parfumat, cu o tunsoare potrivita sau cel putin generica, ras peste tot, indiferent ca se vede sau nu) si sa n-ai mereu impresia ca lumea vrea sa se pipi pe tine, ci ca ei sunt curiosi sa te cunoasca si sa poarte conversatii placute, sa faca lucruri interesante, sa nu se plictiseasca. Atat, in rest, iti gasesti tu singur activitati care-ti plac, ceilalti pot participa la ele sau tu la ale lor daca sunt comune. Nu conteaza super-tare ce cred ceilalti, conteaza ce crezi tu, cu conditia sa respecti ce am scris mai sus ca este mega-important(ca alea-s chestiile care arata ca tu te respecti pe tine).

 

Iar daca mergi la party, simplu - ai ca scop sa faci cunostinta cu lumea(nu neaparat sa te si placa cineva), sa bei ceva si sa mananci ceva p-acolo, sa dansezi, sa faci poze, sa fii un actor serios pe scena sociala si, cel mai important - sa te simti bine, ca d-aia te duci, nu din obligatie. Eu am o tona de invitatii la nunta vara asta si nu ma duc, prefer sa plec la mare sau la facut poze aiurea, ca asta ma face sa ma simt bine, nuntile alea le vad ca un fel de obligatii si nu ma coafeaza.

 

Dute baiatule la majorat, daca te-a invitat, dute si distreaza-te si tu acolo, mai cunosti o fata. Si nu te mai gandi la tampenia asta, cine judeca o carte dupa coperta e un prost.

Suntem o lume de prosti, si tre sa fii un prost tare bine inarmat sa spargi zidul de ignoranta al celor din jur.

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Judecam si dupa aparente, pt. ca suntem oameni si gresim. Daca facem asta la inceput, cand abia cunoastem un om, nu-i ceva grav, grav e sa persistam a-l judeca dupa aparente si dupa ce-l cunoastem. Asta inseamna ca nu respectam omul respectiv, ca nu dorim sa-l intelegem si nu vrem decat sa ne confirmam propria noastra parere despre acesta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-a invitat, inseamna ca nu esti chiar de lepadat, inseamna ca te place si isi doreste sa te aiba la petrecerea ei. Nu te mai pune atat sub altii, nu te subestima singur. Care elita, au bani, sunt geniile clasei sau ce? Ce daca esti de la tara, crezi ca cei de la petrecerea aia o sa citeasca pe fruntea ta ca nu esti orasean? Conteaza atitudinea, fii relaxat si comunica, nu tre sa fii sufletul petrecerii cu orice pret. Doar nu e receptia curtii regale. Si sa nu te imbraci cu tricou cu "ITALIA".

 

p.s exista o prima impresie, unii pun etichete direct conform primei impresii, altii asteapta pana li se confirma sau infirma. Dar pe tine nu trebuie sa te intereseze, pentru ca tu esti cel ce esti, nu e in avantajul tau sa pretinzi ca ai fi altfel, pentru ca nu poti sa joci teatru la nesfarsit. In plus, e de preferat sa atragi oameni cu interese comune cu ale tale, pentru ca relatiile cu ei sa fie autentice si durabile. Prefacandu-te ca esti altfel, o sa legi relatii in care n-o sa te simti confortabil.

Deci fii tu insuti si lasa lumea sa vorbeasca.

Editat de Amarena
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe baza aparentelor - cum arata, pe unde zice ca umbla si cati bani are. Toti facem asta. La relatii cu sexul opus ne mai salveaza uneori fizicul(cauzeaza indragostire), alteori psihicul(cauzeaza interes), uneori deficientele celeilalte persoane(complexe de inferioritate, disperare).

 

Altfel spus - n-are super-importanta cum arati, desi daca arati bine oamenii te accepta mai usor, dar are mega-importanta: sa umbli imbracat curat, stilat conform varstei tale (chiar daca nu agreezi genul ala de haine), igienic mereu(spalat, parfumat, cu o tunsoare potrivita sau cel putin generica, ras peste tot, indiferent ca se vede sau nu) si sa n-ai mereu impresia ca lumea vrea sa se pipi pe tine, ci ca ei sunt curiosi sa te cunoasca si sa poarte conversatii placute, sa faca lucruri interesante, sa nu se plictiseasca. Atat, in rest, iti gasesti tu singur activitati care-ti plac, ceilalti pot participa la ele sau tu la ale lor daca sunt comune. Nu conteaza super-tare ce cred ceilalti, conteaza ce crezi tu, cu conditia sa respecti ce am scris mai sus ca este mega-important(ca alea-s chestiile care arata ca tu te respecti pe tine).

 

Iar daca mergi la party, simplu - ai ca scop sa faci cunostinta cu lumea(nu neaparat sa te si placa cineva), sa bei ceva si sa mananci ceva p-acolo, sa dansezi, sa faci poze, sa fii un actor serios pe scena sociala si, cel mai important - sa te simti bine, ca d-aia te duci, nu din obligatie. Eu am o tona de invitatii la nunta vara asta si nu ma duc, prefer sa plec la mare sau la facut poze aiurea, ca asta ma face sa ma simt bine, nuntile alea le vad ca un fel de obligatii si nu ma coafeaza.

 

 

Suntem o lume de prosti, si tre sa fii un prost tare bine inarmat sa spargi zidul de ignoranta al celor din jur.

 

 

Dar ignoranta poate fi buna, e mai bine sa ignori unele lucruri daca ai puterea sa o faci bineinteles.

Nimeni nu e inocent, e doar un prost temperament, pentru unii un amuzament, n-are sens sa fi violent, mai bine vigilent, si sa pari transparent.

Ma intelegi tu <_<

Editat de gabyyss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×