Sari la conținut
Forum Roportal
Blupple

Ce inseamna a fi "gamer"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand intentionam sa deschid acest topic in sectiunea pentru Jocuri, dar mi se pare un subiect mult mai potrivit aici, deoarece acest mesaj se adreseaza mai mult non-gamerilor.

 

Am deschis acest topic cu scopul de ai ajuta pe oameni sa-i inteleaga pe gameri si ca un mic manifest impotriva tuturor articolelor din presa scrise de catre jurnalisti si "psihologi" cu privire la jocurile video care transforma orice gamer intr-un monstru antisocial si impotriva parerilor extrem de cretine (scuzati cuvantul)a unor oameni plini de prejudecati care ii vad pe gameri drept niste virgini onanisti, fara prieteni, care isi iau mereu bataie in viata reala si care sunt gata sa bage oricand cutitul in cineva din simplul motiv ca nu mai disting realitatea de un joc video.

 

Eu am impartit oamenii care se joaca jocuri video in patru categorii:jucatori casual, pasionati de gaming, obsedatii de jocuri si oameni bolnavi psihic. In continuare voi vorbi despre fiecare categorie:

 

Jucatori casual

Acesti oameni nu isi ocupa timpul in mod special cu jocuri video, dar uneori mai incearca cate unul. Cei mai multi din aceasta categorie joaca joculete online facute in Flash, MMO-uri Browser Based, sau jocuri pe telefon/tableta, dar mai sunt si cei care isi mai instaleaza cate un joc mai serios pe PC si il joaca pana il termina, fie se mai inscriu la o sesiune de joc cu prietenii in retea. Acesti oameni nu au o pasiune pentru jocuri, jocurile video reprezentand doar o metoda de a-si omori plictiseala cand chiar n-au altceva de facut in timpul liber. Uneori i se mai intampla si unui astfel de jucator sa dea peste un joc care sa-l "prinda" si o perioada de timp sa se gandeasca doar la ce va mai face in jocul respectiv si cum il va termina, dar dupa terminarea lui, sau dupa ce raman blocati la un nivel, vor abandona jocul. Unii oameni din aceasta categorie ii mai acuza si ei pe pasionati si obsedati ca stau prea mult in fata unui monitor si ca nu au viata sociala.

 

Pasionati de gaming

In aceasta categorie intru si eu. Pentru pasionati, jocurile video reprezinta mai mult decat o modalitate de ocupare a timpului liber, reprezinta deja un hobby. Acestia sunt cei care se joaca cu scopul de a se relaxa. Un pasionat de gaming este ceva mai critic si mai pretentios in legatura cu marfa pe care o incearca. Acestia pot face deosebirea dintre un joc bun si unul extrem de prost, ca de exemplu, Portal este un joc excelent, in timp ce Metin2 (ca si orice alt MMO coreean) este o mare prostie. In primul rand, un pasionat de gaming nu se va lasa pacalit de o grafica atractiva, de pretul enorm al jocului, sau de cantitatea de sange si mate care curg din adversarii virtuali macelariti.

 

Pasionatii de gaming vor pune pret mai mult pe gameplay si poveste. Si da, am spus "poveste"? Posibil ca pentru multi oameni care n-au jucat nimic niciodata, dar in schimb isi permit sa-si dea cu parerea, faptul ca jocurile au poveste este o noutate si deja nu mai reprezinta o chestie in care omori oameni virtuali toata ziua fara motiv. Povestea unui joc care se respecta poate fi una foarte complexa, cu personaje bine conturate. Diferenta dintre un film bun facut dupa un roman excelent si un joc video cu o poveste excelenta este aceea ca in jocul video tu devii protagonistul, sau protagonistii. Am dat peste povesti emotionante, altele amuzante, altele care te pot motiva sa-ti urmezi visele. In jocuri pot aparea personaje foarte complexe, de care chiar te poti atasa, sau le poti uri. Au fost cazuri in care mi-a parut foarte rau cand un personaj a murit, sau cazuri in care m-am bucurat ca un personaj foarte enervant m-a tradat intr-un mod miselesc, astfel incat povestea jocului sa-mi ceara sa-l omor. A existat si un caz in care mi-a parut rau cand un personaj carismatic m-a tradat, fiind apoi nevoit sa-l omor.

 

Sa revenim la pasionatii de gaming. Pasionatii de gaming sunt acei oameni care nu doar ca au drept hobby gamingul, dar sunt si aceia care ajung sa cumpere jocuri deoarece pirateria este urata si distruge industria, urmaresc mereu stiri despre gaming si emisiuni pe aceasta tema. Inteleg ca un joc este doar un joc si nu este cazul ca intr-un MMO sa se comporte ca niste Neanderthalieni atunci cand ceva nu merge asa cum se asteptau. Pentru ei un joc bun este o forma de relaxe si distractie.

 

Eu personal nu imi neglijez sarcinile in favoare unui joc. Recunosc, uneori se mai inmpla sa tot aman o sarcina pe care nu prea doresc s-o fac, dar cati nu fac la fel. Cand am de invatat, eu imi invat, cand sunt chemat de prieteni sa ies, ies, cand trebuie sa fac ceva ce m-a rugat mama, fac. Restul timpului il ocup jucandu-ma si urmarind emisiuni despre gaming, sau citind review-ri la jocuri. Uneori, mai fac si pauze de la gaming, timp in care fie confectionez ceva, fie citesc o carte.

 

Deasemenea pot trai si fara jocuri, dar cat timp PC-ul merge bine si sunt acasa ma joc. Am avut de multe ori PC-ul stricat pentru o perioada de timp si aproape ca nu i-am simtit lipsa, cu exeptia cand a trebuit sa fac un proiect pentru scoala si a trebuit sa apelez la rude si prieteni ca sa-mi procur si sa editez informatiile necesare. Am fost plecat de acasa zile intregi, departe de orice ar insemna PC si nici nu-i simteam lipsa.

 

Obsedatii de jocuri

Am ajuns si la acea categorie de jucatori care ies mai mult in evidenta si in care de multe ori sunt inclusi pe nedrept si pasionatii. Printre acesti oameni se numara si oameni nu foarte sociabili (bine, recunosc ca nici eu nu sunt foarte sociabil, dar cel putin pot comunica cu oamenii binisor cand este cazul si am si ceva prieteni apropiati care sunt jucatori casual). Faptul ca nu sunt foarte sociabili se datoreza personalitatii, a unor traume, sau a unor complexe. Jocurile video nu devin decat o modalitate de a umple golurile.

 

Multi deja nu mai joaca din placere. Singurul lor scop este sa termine cat mai multe jocuri pe nivele maxime de difilcultate si sa se simta mandrii de realizarile lor. Cand ajung la MMO-uri, scopul lor va fi sa devina cei mai buni si sa-i domine pe toti. Uneori, cand intalnesc prea multe obstacole in atingerea scopului, incep sa devina agresivi verbal pe chatul jocului, uneori ajungand sa-i acuze pe jucatorii mai buni ca triseaza, iar cand ii domina pe jucatorii mai slabi sa le rada in fata si sa-i numeasca "noobi" ca sa stie si ei cine este seful in jocul respectiv.

 

Aici voi include si o subcategorie a gamerilor nesimtiti. Aceasta specie de gameri este prezenta in MMO-uri. Deobicei ei sunt copii frustrati din diverse motive care isi doresc sa se simta superiori. Ajung sa fie obsedati de putine jocuri, dar pe care le joaca in exces, avand ca singur scop avansarea in nivel si perfectionarea reflexelor, astfel incat sa domine pe oricine. In cazul unui joc de echipa, atunci cand din echipa fac parte incepatori, acestia ii vor injura si critica pentru fiecare greseala, uitand ca si ei au fost la fel la inceput si vor arunca toata vina pe ei in cazul unui esec. Acesti jucatori iau jocul mult prea serios. Ei sunt foarte nesuferiti, atat in joc, cat si in realitate. Nu rateaza nici un moment sa faca pe sefii unui incepator si sa-l injure si sa faca misto de el ca nu e la acelasi nivel ca el. Iar daca ar fi la acelasi nivel, tot ar vor incerca sa-l domine.

 

Obsedatii, de multe ori isi neglijeaza sarcinile. Uita ca au nevoie de hrana in incercarea lor disperata de a se impune intr-o lume virtuala dedicata relaxarii, nu a frustrarilor si violentei verbale. Totusi, si ei sunt oameni si trebuiesc intelesi, nu acuzati!

 

Ar mai exista si o categorie de mijloc intre pasionati si obsedati, dar nu mai vorbesc despre ea.

 

Bolnavi psihic

Bolnavi mintal sunt peste tot. Faptul ca se mai si joaca este partea a doua, dar acest lucru nu a provocat boala, sau i-a impins sa faca anumite lucruri.

 

Il vom lua drept exemplu pe Anders Breivik, un om pe care il urasc foarte mult si care consider sa ar merita pedeapsa cu moartea. Initial l-am urat pentru genocidul comis, apoi l-am urat si mai rau pentru o declaratie care ia facut pe gameri sa para niste monstrii insetati de sange. Acesta a declarat ca s-a antrenat jucand World of Warcraft si Call of Duty. Ceva mai cretin ca asta n-am auzit, dar de atat a avut nevoie un nongamer care uraste gamerii. In primul rand, WoW este un MMORPG, adica un joc din ala pe care il joci cu mai multi si in care faci cateva clickuri pe adversarul pe care vrei sa-l omori, tintirea facandu-se automat, tu nu trebuie decat sa-ti faci o strategie de atac si sa-i dai avatarului comanda de a folosi diferite abilitati speciale atunci cand este posibil, iar CoD nu este chiar cel mai eficient mod de a te antrena sa folosesti o arma de foc, adica exista jocuri care te invata sa reglezi reculul la arme, dar dadea un astfel de joc ca exemplu, poate il mai credeam si putea fi luat in serios. In al doilea rand, actiunile lui nu s-au datorat gamingului, ci unor afectiuni serioase la mansarda.

 

Oamenii care ajung sa recreeze secvente din jocurile video,exceptandu-i pe cei care joaca teatru, si ajung sa faca rau altor oameni, sau lor insisi, sunt doar idioti cu probleme la cap, nu oameni normali. Comportamentul unui om tine de educatie, nu de faptul ca se joaca jocuri violente.

 

Mie imi plac jocurile deoarece in ele pot face lucruri care in realitate fie mi se par imorale, fie imposibile, fie ilegale. Jocurile violente mi se par distractive, imi place sa terorizez populatia unui oras virtual, sa iau oameni pe capota in timpul unor curse ilegale si sa arunc sedii ale politiei in aer. In schimb, in realitate nu mai sunt de mult capabil sa fac rau unui om. Cand eram mic, mai intram in incaierari cu altii, ca doar eram niste copii prosti pe atunci, dar tot atunci nu aveam PC si ma jucam doar uneori pe Terminator. In schimb, de cand am inceput sa ma joc am devenit din ce in ce mai calm, asta, plus inca un lucru pe care n-am sa-l mentionez aici. Acum chiar nu ma mai bat nu nimeni, pot sa ma contrazic, sa-mi exprim parerile insotite de argumente, dar nu mai termin neintelegerile prin bataie. Plus ca si in jocurile online ma comport civilizat si ii ajut pe incepatori, fara sa vreau ceva in schimb si fara sa ma cred superior lor.

 

Mai nou, s-au gasit cateva intrebuintari destul de utile pentru jocurile video, in special in medicina. Acest lucru este prezentat in cadrul unei editii din NewsX, pe care o veti putea vedea la sfarsitul postarii. Pana atunci am sa va dau exemple de cateva jocuri excelente care ies din tiparele create de nongameri pentru jocuri:

 

Portal 1 si 2: Acestea sunt doua din acele jocuri in care trebuie sa-ti folosesti logica intr-un mod distractiv. Si da, am zis "logica", multe jocuri te pun sa-ti folosesti des logica. In acest joc este vorba despre un computer malefic, care dupa ce a omorat toti oamenii din laboratorul in care a fost creat, a rapit o fata care este nevoita sa testeze un aparat care poate deschide doua portaluri doar pe anumite suprafete si care comunica intre ele. Pentru a termina cele doua jocuri va trebui sa rezolvi o multime puzzle-uri logice cu ajutorul dispozitivului respectiv. Rezolvarea multor puzzle-uri au la baza folosirea legii inertiei, motiv pentru care, in SUA, profesorii pot primi gratuit acest joc pe care sa-l foloseasca in cadrul orelor de fizica.

 

Syberia 1 si 2: Un alt joc in care trebuie sa-ti folosesti logica si sa rezolvi diferite puzzle-uri. Deasemenea are si o poveste superba si care te motiveaza sa-ti urmezi visurile. Spre deosebire de Portal, eroina acestui joc nu moare. (nota: Syberia nu este Siberia, ci este o insula legendara din joc unde traiesc mamuti)

 

Minecraft: Ok, Minecraft este cel mai subiectiv joc facut vreodata. N-are nici un fir narativ, sau vreun scop prestabilit de joc. Pur si simplu, jocul iti permite sa faci o gramada de lucruri, iar tu facu doar ce iti place. Poti vana enimale pentru hrana daca vrei, sau poti doar trai din agricultura. Ai optiunea ca noaptea sa te lupti cu monstrii, sau poti dezactiva acest lucru di meniu. In curand vei putea face comert cu alti oameni din joc. Poti doar sa construiesti ceea ce iti doresti, singura limita fiind imaginatia. Poti juca singur, sau cu prietenii, sau poti intra pe un server public si juca cu alti oameni din toata lumea. Tu decizi ce vrei sa faci.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gI6FzMaWeMM&list=UUdY3hmybN3THA--GLU2w1bw&index=7&feature=plcp

 

 

Daja sunt cam obosit ca sa mai corectez textul, asa ca imi cer scuze pentru orice greseala gramaticala, de scriere, sau exprimare!

 

Va astept cu pareri PRO, sau CONTRA si cu intrebari la care voi raspunde mainie!

 

Multumesc tuturor celor care mi-au citit postarea, in special psihologilor care au ascultat si versiunea unui gamer despre ce inseamna sa te joci!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor celor care mi-au citit postarea, in special psihologilor care au ascultat si versiunea unui gamer despre ce inseamna sa te joci!

 

 

Eu iti multumesc ca ai aparut in public si ai avut curaj sa dezvalui marile secrete ale comunitatii gamerilor. Era pana acum un zid impenetrabil, probabil ca din afara nu am fi reusit niciodata sa intelegem ce se intampla in aceasta mare organizatie. Nu sunt psiholog, dar sunt convinsa ca le-ai dat si lor destul material de studiu.

Cate postari trebuie sa am pe topicul tau ca sa ajung la level 2?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cate postari trebuie sa am pe topicul tau ca sa ajung la level 2?

 

 

Necajit Necuratu' ii da tel. lui Dumnezeu si ii zice ca nu mai suporta situatia in care se afla.

 

Dumnezeu il intreaba ce s-a intamplat, iar Dracu' se apuca sa-i zica:

 

Ultimul nebun pe care l-ai trimis, mi-a omrat toti dracii, mi-a spart toate cazanele, mi-a devastat si distrus intregul Iad urland in gura mare: "cum ajung in level 2 ?"

 

 

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Necajit Necuratu' ii da tel. lui Dumnezeu si ii zice ca nu mai suporta situatia in care se afla.

 

Dumnezeu il intreaba ce s-a intamplat, iar Dracu' se apuca sa-i zica:

 

Ultimul nebun pe care l-ai trimis, mi-a omrat toti dracii, mi-a spart toate cazanele, mi-a devastat si distrus intregul Iad urland in gura mare: "cum ajung in level 2 ?"

 

 

 

:D

 

Fix la bancul asta ma gandisem si eu cand am citit intrebarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fix la bancul asta ma gandisem si eu cand am citit intrebarea.

 

 

Fix la bancul asta ma gandisem eu cand am intrebat. Diferenta dintre mine si voi , este ca eu nu am spus bancuri si am fost ontopic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca forumul este o mare pierdere de timp, cand colo-n-coace membri acestui Club pierd ani de viata langa jocuri electronice, de placere. Nici "Nu te supara frate" nu-mi placea in copilarie sau ce mai era atunci de gasit, sau domino, remi ... nimic nu ma preocupa, cartile de joc le uresc, salile de joc din Las Vegas ... jucatorii pasionati de orice fel de joaca pentru mine cad intr-o categorie mai aparte decat "gameri" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

discutia despre gameri antisociali a revenit odata cu crimele din Colorado, autorul fiind pasionat(chiar dependent) de filme si jocuri care se pare ca l-au inspirat..

 

imi place sa terorizez populatia unui oras virtual, sa iau oameni pe capota in timpul unor curse ilegale si sa arunc sedii ale politiei in aer. In schimb, in realitate nu mai sunt de mult capabil sa fac rau unui om.

nu ca n-ai vrea ci pentru ca nu ai voie, ţi s-a bagat frica-n oase inca de mic copil.

 

in realitate esti sanctionat pentru cel mai marunt gest antisocial. nu mai zic de batai sau ce zici tu mai sus..

 

ca nu spui ce trebuie, ca nu te imbraci potrivit, ca nu ai atitudinea corespunzatoare... pentru toate astea in realitate vei primi o mica palma din partea celor din jur.(nu mai zic de amenzi, puscarie..). in timp astea se strang si astfel se formeaza frica de a comite o fapta antisociala. practic devenim o turma.

 

daca ai avea voie si-n realitate sa faci faptele din jocuri cred ca ai aplica unele din ele..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....

Mie imi plac jocurile deoarece in ele pot face lucruri care in realitate fie mi se par imorale, fie imposibile, fie ilegale. Jocurile violente mi se par distractive, imi place sa terorizez populatia unui oras virtual, sa iau oameni pe capota in timpul unor curse ilegale si sa arunc sedii ale politiei in aer. In schimb, in realitate nu mai sunt de mult capabil sa fac rau unui om.

.....

 

De la "a place" violenta din jocuri si a o transpune apoi in viata reala nu este un drum chiar atat de lung. Subconstientul, dupa ani de joc, pus in fata unei situatii mai dificile, iti va spune sa folosesti violenta pentru ca mintea asta a inregistrat ani la rand.

Editat de Indigo 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant topic-ul si apreciez ideea ta de a-i informa si pe altii care este viata unui gamer si ce fac ei defapt.Pot spune ca ma clasific in categoria celor pasionati de gaming desi nu voi sfarsi prin a cumpara jocuri pentru PS2,PS3,PSP etc.

Metoda mea de a termina un joc este aceea de a nu incerca si alte jocuri intre timp pentru a nu fi atrasa de ele.Nu mi-as dori sa renunt la munca pe care am depus-o intr-un joc ca apoi sa imi para rau de timpul pierdut.Sa-ti dedici timpul unui singur joc e relaxant,mai ales cand ai multe de facut in el iar atunci cand crezi ca ai terminat apare un content nou.

As avea cateva lucruri de spus in legatura cu gamerii obsedati:

Setea lor pentru putere distruge toata placerea si dorinta lor de a juca,precum si relaxarea si modul in care se comporta.Ei deja nu mai vad jocurile ca si ceva pentru relaxare,ei o iau mai mult ca pe o viata reala unde trebuie sa se confrunte cu orice.Ei considera ca puterea e acel lucru care ii fac sa arate atat de faimosi dar in realitate ei nu fac decat sa isi formeze o imagine proasta.Ei devin atat de obsedati incat ajung sa isi consume sume mari de bani pe jocuri.De asemenea,un lucru foarte periculos la cei obsedati de jocuri este faptul ca isi strica sanatatea.Ei uita sa manance,sa iasa afara,sa se duca la baie si asa mai departe....tot acest stres si presiune ii transforma in legume.Un alt fapt care ma deranjeaza la ei este attitudinea lor fata de joc,de GM si de playeri.El este cel care ajunge sa jigneasca pe toata lumea,primeste ban dar apoi GM-ul(Game Masterul) este platit tocmai de gamer ca sa fie debanat.In ziua de astazi nici un GM nu mai este serios,toti isi primesc banii si cu un singur click ei cred ca totul s-a rezolvat.Faptul ca el este debanat nu il ajuta sa isi dea seama de greseala care a facut-o si va continua sa jigneasca playerii atata timp cat are bani.

 

Din faptul ca nu se iau masuri corecte iar GMii ii lasa in apa lor lumea MMO si nu numai va avea de suferit in viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×