Sari la conținut
Forum Roportal
Athmy

filme/documentare/emisiuni educative la TV

Postări Recomandate

dar ce au filmele noi ? deşi ăsta e un film nou arată ca unul vechi - actiunea se desfasoara prin 1920 parca

 

Nu am incredere ca sunt bune filmele noi. Asa cand devine deja un fel de "old story" te uiti poate intr-o zi de sarbatoare ca la un film consacrat.

 

Oricum, are niste review-uri teribil de bune pe Cinemax. A fost comparat pana si cu Titanic, care dupa mine e film de adolescenti, cu aventuri si idealizari de efect.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta inseamna ca ajungi sa te uiti doar la ce le-a placut altora.

 

la fel si cu produsele. ajungi sa cumperi ce e la moda. un fel de gandire de turma...

 

asta nu inseamna ca alegerile nu sunt bune. in cazul de faţă acest film e bun. la fel si produsele apple sunt bune dar poate nu sunt ce ai tu nevoie.

 

Avatar ai vazut ?

 

Inception ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, bineinteles ca nu am vazut Inception nici Avatar (desi e deja faimos, cu ce sa il compar?). Chiar am descarcat un film nou, de jumate de an aproape, si nu pot sa ma uit la el, desi stiu ca e film bun (Les Intouchables). Dar nu pot sa-l vad, il tot aman. il mai las sa se invecheasca :)

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monsoon Wedding(2001)

 

În aceastã dramã exuberantã si provocatoare, regizorul Mira Nair combinã strãvechiul si modernul, moda veche si lipsa de respect, inocenta si sexualitatea în India de azi. MONSOON WEDDING urmãreste cinci povesti care se intersecteazã, traverseazã granitele claselor sociale, continentelor si moralitãtii. Pe mãsurã ce se apropie ploile musonului, familia Verma se reuneste din toatã lumea, pentru o cãsnicie aranjatã în ultimul minut, la New Delhi. Cãldura nemiloasã a verii oglindeste intensitatea tot mai mare a povestii, iar când vine ploaia, apa aduce cu sine romantismul, revelatiile si eliberarea. Filmul este un cântec de dragoste la adresa orasului Delhi si a culturii Indiei moderne, cu o coloanã sonorã vibrantã, ce aduce tribut Bollywood-ului. E o sãrbãtoare a Indiei contemporane, cosmopolite, rar vãzutã pe ecrane.

 

TVR1 ora 21:15

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ti-a placut :), o sa il vizionez si eu cat de curand, poate de Craciun.

 

 

Pentru seara asta propun un film pe TVR2 la ora 20:00 care cred ca se incadeaza la genul suspense si este ecranizarea unei intamplari reale, pentru amatorii genului (printre care ma numar si eu).

 

Mogadischu (2008)

 

"Film bazat pe un eveniment real, care a bulversat lumea la sf

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru seara asta pe TVR 1 ( se prinde cam peste tot in tara!) la 21:10 filmul "In numele tatalui" regizor: Jim Sheridan; productie Anglia-Irlanda, 1993.

 

In rolul principal Daniel Day Lewis care joacă de această dată rolul unui irlandez pe nume Gerry, care este condamnat pe nedrept pentru că ar fi luat parte la un atac terorist pus la cale de Armata Republicană Irlandeză (IRA) pe teritoriul britanic,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×