Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Iubirea ca in povesti

Evaluează acest topic

  

44 membri au votat

  1. 1. Credeti in iubirea ca in povesti?



Postări Recomandate

Uite o definitie a iubirii:

"Iubirea inseamna abundenta, daruire, impartasire, generozitate. Iubirea nu este meschina! Iubirea nu face calcule contabile, adunari si scaderi. In iubire nu exista datorii, reesalonari, compensari de plati. Iubirea ofera si apoi uita ca a oferit! Iubirea nu are memorie."

"A te trezi altul" inseamna pt. mine ca te descoperi mai bun, mai generos, capabil de sentimente nobile, nu tii cu tot dinadinsul sa-l opresti pe omul iubit langa tine, iar plecarea lui nu te poate impiedica sa-l iubesti. Pentru mine asta e iubirea, restul sunt povesti. :)

Subscriu

Total de acord . Multi citesc , putini pricep si si mai putini fac .

Editat de Prostanacul
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite o definitie a iubirii:

 

Inteleg ce spui, dar pt. mine reprezinta idealism extrem conceptia asta. Suntem oameni, nu ingeri. Poate ca unii asceti ajung sa simta asa din iubire pt. Dumnezeu. Cat grad de autoiluzionare e si in iubirea asta a lor se poate discuta la Religie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu

Total de acord . Multi citesc , putini pricep si si mai putini fac . :o:

Macar scoate-l pe ranjila, ca dai o nota caraghioasa aprobarii. :lol:

 

Ba nu, nu-l scoate, lasa-l in branza, ranjila nu conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, a fost o prostie din partea mea sa fac asta, mea culpa. Exista si oameni capabili de iubire.

 

Aia sunt exceptia si sunt vinati de societate , de anturaj , etc ca sa nu se intilneasca sau cind se intilnesc sa nu se uneasca , etc . Binevoitorii majoritari nefericiti nu au cumm sa vada cupul acela fericit complet . E o invidie la nivel de masa unde se propaga ideea ca suferintele in cuplu inseamna iubire . Totala prostie .

Editat de Prostanacul
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine are nevoie de iubire ca-n povesti?

m-as urca pe pereti de plictiseala :lol2:

 

 

Da, oamenii care iubesc ca in povesti, au senzatia ca au puteri supranaturale, de genul urcatului pe pereti.

Eu zic ca mai bine sa te urci pe pereti de plictiseala decat sa te urci pe pereti de nervi.

Scuzati repetitia, n-am inspiratie in seara asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, oamenii care iubesc ca in povesti, au senzatia ca au puteri supranaturale, de genul urcatului pe pereti.

Eu zic ca mai bine sa te urci pe pereti de plictiseala decat sa te urci pe pereti de nervi.

Scuzati repetitia, n-am inspiratie in seara asta.

 

Nu ai cum sa te urci pe pereti de plictiseala . Sunt multe de descoperit in iubirea adevarata si se ajunge la niste profunzimi pe care profanii iubirii nici nu si le pot inchipui , de inteles nici vorba .

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia sunt exceptia si sunt vinati de societate , de anturaj , etc ca sa nu se intilneasca sau cind se intilnesc sa nu se uneasca , etc . Binevoitorii majoritari nefericiti nu au cumm sa vada cupul acela fericit complet . E o invidie la nivel de masa unde se propaga ideea ca suferintele in cuplu inseamna iubire . Totala prostie .

Ce randul meu sa ranjesc, ceea ce am sa si fac. :D Crezi ca alora care iubesc le pasa de blamarea cuiva?

 

Inteleg ce spui, dar pt. mine reprezinta idealism extrem conceptia asta. Suntem oameni, nu ingeri. Poate ca unii asceti ajung sa simta asa din iubire pt. Dumnezeu. Cat grad de autoiluzionare e si in iubirea asta a lor se poate discuta la Religie.

Nu e idealizare. Tu ai accepta sa imparti omul iubit cu altcineva? Ia sa vedem!

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce randul meu sa ranjesc, ceea ce am sa si fac. :D Crezi ca alora care iubesc le pasa de blamarea cuiva?

 

:yahoo: Exact asta imi era replica. Ce dileme incomensurabile ar avea fericitii cu conspiratia invidionistilor ...

Editat de Tancut
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce randul meu sa ranjesc, ceea ce am sa si fac. :D Crezi ca alora care iubesc le pasa de blamarea cuiva?

 

Nu le pasa , dar traiesc printre binevoitorii invidiosi si in loc sa invete ceva benefic si sa schimbe la ei , dau ideea in public ca cei doi nu se iubesc pt ca ar trebui sa se certe , sa fie gelosi , posesivi , si ei sunt mereu calmi , veseli , intelegatori unu cu celalalt , nu se cearta . Aici se propaga suferinta prin vorbe si in om incepe confuzia si zice iubirea adevarata nu exista .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×