Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Iubirea ca in povesti

Evaluează acest topic

  

44 membri au votat

  1. 1. Credeti in iubirea ca in povesti?



Postări Recomandate

Ai trait asemenea sentiment?

 

Desigur. Dar asa, mai in culorile vii, electrice, pulsatile ale superficiului (ca sa-l citez pe alteata sa, principele Duda).

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cam asa vad si eu lucrurile. Doar ca e foarte rara.

Dar asta n-are a face cu basmul. Basmul ba infrumuseteaza, ba dramatizeaza. Iubirea e mult mai simpla. E ca un film fara efecte speciale, de-aia multi nici nu si-o doresc, prefera dragostea, ca la aia, da, gasesti efecte cat cuprinde.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca iubirea ca-n povesti e trai pe vatrai si floare la ureche inseamna ca nu a citit in viata sa o poveste, sau nu a inteles niciuna. Toti vor doar concluzia, sa pocnim din degete si sa vina totul pe tava. Prin ce pericole si peripetii, capcane si praguri trebuie sa treaca eroii din poveste pentru ca la sfarsitul basmului sa poata trai fericiti alaturi de perechea lor, apoi putini oameni ar fi in stare sa le depaseasca pe toate cu brio.

Daca te referi strict la sentimente, da, exista.

Eroii trec prin peripetii manati de pasiunea dragostei, deci dragostea nu-i o recompensa pe care o primesc cadou, este chiar mobilul actiunii.

 

Cati oameni sunt capabili de scarificii pentru persoana iubita?

Editat de Moftangiu
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam asa vad si eu lucrurile. Doar ca e foarte rara.

 

Este foarte rara, deoarece sunt putini oameni capabili de astfel de sentimente, precum si de daruirea necesara, in plus, este si mica probabilitatea ca acesti oameni sa se intalneasca si sa-si gaseasca jumatatea in persoana unuia cu aceeasi capabilitate.

 

Cine crede ca iubirea ca-n povesti e trai pe vatrai si floare la ureche inseamna ca nu a citit in viata sa o poveste, sau nu a inteles niciuna. Toti vor doar concluzia, sa pocnim din degete si sa vina totul pe tava. Prin ce pericole si peripetii, capcane si praguri trebuie sa treaca eroii din poveste pentru ca la sfarsitul basmului sa poata trai fericiti alaturi de perechea lor, apoi putini oameni ar fi in stare sa le depaseasca pe toate cu brio.

Daca te referi strict la sentimente, da, exista.

 

Multi viseaza la o astfel de iubire si tot visand ajung la concluzia ca ea nu exista, deoarece nu le-a iesit in cale lor sau nu accepta o astfel de iubire nefiind capabili sa o inteleaga, iar sentimentele puternice confundandu-le cu manifestari ale sexualitatii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eroii trec prin peripetii manati de pasiunea dragostei, deci dragostea nu-i o recompensa pe care o primesc cadou, este chiar mobilul actiunii.

 

Cati oameni sunt capabili de scarificii pentru persoana iubita?

Tipic pt. cei care prefera dragostea, vor afectiunea ca pe o recompensa sau vad in dobandirea ei o provocare si considera ca ceea ce fac pt. partener se incadreaza la sacrificiu. Frumoasa mai e dragostea asta. Mai ales dupa ce se termina. :lol:

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte rara, (,,,) este si mica probabilitatea ca acesti oameni sa se intalneasca si sa-si gaseasca jumatatea in persoana unuia cu aceeasi capabilitate.

Da. Eu cred ca fiecare om are jumatatea lui. Daca o intalneste, e iubire ca-n povesti. Exista multe jumatati ce par a se potrivi aceluiasi om, dar numai UNA e cea cu care se potriveste perfect si cu care formeaza intregul. Chiar si doua jumatati de portocala nu pot forma intregul perfect, decat daca sunt jumatatile aceluiasi fruct. :)

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumenteaza.

 

Pentru tine am spus in titlu `iubire` in loc de `dragoste`, sa stii!

In primul rand te trezesti ca esti altul. Soc! Cum e sa te trezesti deodata ca ti se schimba total modul de a simti, de a gandi, de a vedea lucrurile? Pe urma ba esti in rai, ba esti in iad. Nici la bunjee-jumpee nu simti asa ceva. Ti se schimba prioritatile. Ceea ce inainte era de o importanta vitala devine insignifiant. Ti se schimba relatiile cu cei din jur. Nu mai esti tu, esti tu si cu el/ea. Plus frica sa nu pateasca ceva, teama ca nu esti pe masura lui/ei, frica sa nu te trezesti a doua zi si sa constati ca ai visat. Toata energia investita in mentinerea unei relatii frumoase, ca la inceput. Trebuie sa rezisti impulsului de a face lucruri nebunesti. Si ar mai fi.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca iubirea ca in poveste e doar in...povesti. In viata reala, iubirea e mai 'pamanteana' si cu timpul se transforma in respect, si/sau obisnuinta, confort. In povesti nu intalnim 'si au trait fericiti si plini de respect pana la adanci batraneti'.

 

Cred ca fiecare isi creeaza propria iubire ca in poveste, in functie de asteptarile pe care le are, unii mai multe. altii mai putine...

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×