Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Iubirea ca in povesti

Evaluează acest topic

  

44 membri au votat

  1. 1. Credeti in iubirea ca in povesti?



Postări Recomandate

Unii spun ca iubirea e o boala, altii ca e o iluzie, iar altii se incapataneaza sa creada in ea. Nici acestia din urma nu cad de acord: unii spun ca iubirea e numai balonase de sapun, altii ca e cu certuri, neintelegeri si scuze.

Ma intereseaza iubirea in care totul este in perfecta armonie, cei doi se iubesc, se divinizeaza unul pe altul, se sacrifica unul pentru celalalt, nu se cearta si nu se despart niciodata. Asta e iubirea ca in povesti? Sau e cea in care dupa multe neintelegeri si lacrimi cei doi sfarsesc prin a ramane impreuna, acceptandu-si defectele si trecand impreuna peste dificultati?

Editat de Allexandrra
  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intai ar trebui stabilit ce-i dragostea si apoi sa se raspunda la intreabrea daca exista si daca dureaza.

 

Se spune ca dragostea e narcisista.

Nu iubesti pe el/ea ca persoane reale, iubesti o persoana care ti-a descoperit calitatile ascunse si le apreciaza la adevarata valaore.

Cine ti-a apreciat calitatile nu poate fi decat o persoane sensibila, superioara.

Cei care nu-ti recunosc valoare sunt niste inculti si ii rejectezi din viata ta.

Din cauza asta dragostea se aprinde cu vorbe frumoase cu maguliri si se stinge cu reprosuri.

Dragostea narcisita dureza pana descoperi adevarata persoana cu defectele si calitatile pe care le are, si de regula urmeaza dezamagirea.

 

O alta forma de dragoste este de tip admiratie si respect si care este una de durata.

Se naste in timp, dupa ce cunosti persoana, si are la baza stima, respectul pentru calitatile pe care le are persoana.

Sunt capabili de o asemena dragoste doar persoanele inteligente si modeste.

 

Comunicarea de tip armonie tine de compatibilitatea persoanelor in ce priveste modul de gandire, de un sistem de valori si de prioritati identic.

Nu cred ca face parte din dragoste, dar este importanta in viata de cuplu.

 

PS ar fi trebuit si varianta nu se stie!

Editat de Moftangiu
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca la a povesti (a relata despre ceva) intra si inchipuirile, sunt de acord si eu ca ieczista, dom'le si ieste tare frumoasa!

 

 

Prima oara ai descris dragostea, apoi iubirea. Si se observa usor de ce nu-i ca-n povesti. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii spun ca iubirea e o boala, altii ca e o iluzie, iar altii se incapataneaza sa creada in ea. Nici acestia din urma nu cad de acord: unii spun ca iubirea e numai balonase de sapun, altii ca e cu certuri, neintelegeri si scuze.

 

Probabil ca fiecare isi spune punctul de vedere in functie de iubirea de care a avut parte, dar si de propria personalitate. Unii sunt capabili sa simta iubirea si sa iubeasca, intr-un mod mai intens, pe cand altii sunt mai putin capabili de a avea un astfel de sentiment.

 

Ma intereseaza iubirea in care totul este in perfecta armonie, cei doi se iubesc, se divinizeaza unul pe altul, se sacrifica unul pentru celalalt, nu se cearta si nu se despart niciodata. Asta e iubirea ca in povesti? Sau e cea in care dupa multe neintelegeri si lacrimi cei doi sfarsesc prin a ramane impreuna, acceptandu-si defectele si trecand impreuna peste dificultati?

 

Eu cred ca iubirea ca in povesti exista si este o combinatie intre cele doua variante. In ea exista si armonie si intelegere si sacrificiu, dar si certuri si impacari senzuale, precum si spirit de echipa si evident ca exista tot timpul si determinarea emotionala de a ramane impreuna.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS ar fi trebuit si varianta nu se stie!

 

Am introdus-o.

 

 

 

 

Eu cred ca iubirea ca in povesti exista si este o combinatie intre cele doua variante. In ea exista si armonie si intelegere si sacrificiu, dar si certuri si impacari senzuale, precum si spirit de echipa si evident ca exista tot timpul si determinarea emotionala de a ramane impreuna.

 

Cam asa vad si eu lucrurile. Doar ca e foarte rara.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca iubirea ca-n povesti e trai pe vatrai si floare la ureche inseamna ca nu a citit in viata sa o poveste, sau nu a inteles niciuna. Toti vor doar concluzia, sa pocnim din degete si sa vina totul pe tava. Prin ce pericole si peripetii, capcane si praguri trebuie sa treaca eroii din poveste pentru ca la sfarsitul basmului sa poata trai fericiti alaturi de perechea lor, apoi putini oameni ar fi in stare sa le depaseasca pe toate cu brio.

Daca te referi strict la sentimente, da, exista.

  • Upvote 13

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×