Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

BOTEZUL la baptisti,adventisti etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in religia catolica ,ortodoxa botezul se face dp ce s-a nascut bebele,la celelalte religii,eu stiu mai multe despre adventista,deci o sa fac referire la ea ,asa,botezul se face cand ajungi la varsta la care poti decide,zic ei.

dar eu ma gandesc : dc toata viata mea pana la 18 ani am trait in religia resptectiva ,atunci cand tre sa ma botez,de ce sa aleg alta religie pe care nu o cunosc ??? deci ma botez in cea in care am crescut ,logic

asa ca eu cred ca ei au creat falsa impresie despre botez ,cum ca dc nu te boteaza ei cat esti mic,asta e cool,ca tu poti alege ,dar dp ce ai fost indoctrinat,oare mai poti alege ??

voi ce pareri aveti ?? vreau pareri de la toti,inclusiv atei :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in religia catolica ,ortodoxa botezul se face dp ce s-a nascut bebele,la celelalte religii,eu stiu mai multe despre adventista,deci o sa fac referire la ea ,asa,botezul se face cand ajungi la varsta la care poti decide,zic ei.

dar eu ma gandesc : dc toata viata mea pana la 18 ani am trait in religia resptectiva ,atunci cand tre sa ma botez,de ce sa aleg alta religie pe care nu o cunosc ??? deci ma botez in cea in care am crescut ,logic

asa ca eu cred ca ei au creat falsa impresie despre botez ,cum ca dc nu te boteaza ei cat esti mic,asta e cool,ca tu poti alege ,dar dp ce ai fost indoctrinat,oare mai poti alege ??

voi ce pareri aveti ?? vreau pareri de la toti,inclusiv atei :P

Dupa parerea ta, botezul are vreo importanta inaintea lui Dumnezeu, sau este doar un obicei pe care oamenii l-au inventat si fata de care Dumnezeu este indiferent? De la CINE crezi ca vine botezul biblic: de la oameni sau de la Dumnezeu? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

normal ca botezul are o importanta pt mine ,din moment ce imi voi boteza bebelusul cand il voi avea ,doar ca nu cred ca trebuie sa astept pana la 18 ani ca sa il botez.

biblic nu stiu sa iti explic importanta botezului etc

de venit ,vine de la d-zeu ,asta stiu.

si nu am pus tema asta ca sa fiu eu intrebata ,ci ca sa mi se dea explicatii :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
normal ca botezul are o importanta pt mine ,din moment ce imi voi boteza bebelusul cand il voi avea ,doar ca nu cred ca trebuie sa astept pana la 18 ani ca sa il botez.

biblic nu stiu sa iti explic importanta botezului etc

de venit ,vine de la d-zeu ,asta stiu.

si nu am pus tema asta ca sa fiu eu intrebata ,ci ca sa mi se dea explicatii :P

Daca vine de la Dumnezeu, atunci sa fii sigura ca este scris in Biblie despre el.

Si in Biblie spune cam asa:"...botezul...(este)...CEREREA CATRE DUMNEZEU a unei constiinte curate, PRIN invierea lui Isus Hristos...".(1Pet.3.21).

Observi dar, ca acest act constituie o CERERE.NU te obliga NIMENI sa faci aceasta CERERE.Ca sa poti "completa" o astfel de CERERE ai nevoie de:

0.Sa fi CONSTIENT ca ai NEVOIE URGENTA sa "completezi" o astfel de CERERE.

1.Sa stii ce sa ceri prin aceasta cerere.

2.Sa crezi in ceea ce ceri prin aceasta cerere.

3.Sa fi CONSTIENT in momentul "semnarii" acestei cereri.

4.Sa iti asumi tot ceea ce rezulta din semnarea unei astfel de cereri.(cu alte cuvinte sa fi CONSTIENT ca din acest moment, viata TA se va intoarce intr-o directie opusa celei pe care ai trait-o pana acuma, cu TOT ce decurge din aceasta).

5.Sa stii ca fara completarea acestei CERERI, NU poti ajunge(cf.Bibliei) in Imparatia lui Dumnezeu.

 

Aceste conditii sunt NECESARE a fi indeplinite cu atat MAI MULT cu cat cealalta parte o constituie Creatorul tau:DUMNEZEU.Si in plus, Fiul Sau, Isus Hristos a poruncit ca acest lucru sa fie facut de urmasii Sai, dand PROPRIUL EXEMPLU in acest sens.

 

Avand in vedere ca Dumnezeu NU baga cu de-a sila pe NIMENI in Imparatia Sa, ci asteapta RASPUNSUL NOSTRU, te voi intreba:care dintre conditii le intruneste noul nascut, pe care unii vor sa-l bage cu de-a sila in Imparatie? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
normal ca botezul are o importanta pt mine ,din moment ce imi voi boteza bebelusul cand il voi avea ,doar ca nu cred ca trebuie sa astept pana la 18 ani ca sa il botez.

biblic nu stiu sa iti explic importanta botezului etc

de venit ,vine de la d-zeu ,asta stiu.

si nu am pus tema asta ca sa fiu eu intrebata ,ci ca sa mi se dea explicatii :flowers:

 

 

Ca sa fiu direct.

Botezul copiilor mici nu e biblic, de la Dumnezeu vine doar cel autentic, adica biblic asa cum a fost botezat si Isus.

Botezul nu are mare importanta daca viata cu Dumnezeu nu e pusa in ordine,am inteles ca cunosti ceva din doctrina Adventista, eu zic sa te uiti atent la persoanele care le cunosti ca au imbratisat alta religie si sa vezi sunt altfel ca ceilalti s-au mai rai, daca sunt altfel inseamna ca acolo s-a produs o schimbare .

Degeaba ne botezam copii de mici daca nu le dam o educatie religioasa autentica, biblia spune sa credem si sa ne botezam, adica sa cercetam, deci un copil nu poate avea discernamant la doua luni de viata, deci fortam nota cu astfel de botezuri.

Unul din copii mei nu e botezat si are 5 ani si e sanatos si ii merge mintea la anii lui ,citeste si scrie si chiar vorbeste pe internet si cunoaste calculatorul foarte bine, cand va creste mare va alege daca vrea sa fie botezat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Botezul crestin prefigureaza taierea imprejur din Vechiul Testament.Este un legamant intre crestin si Dumnezeu, la fel cum era si taierea imprejur, este o conditie esentiala dar nu suficienta a mantuirii.

Se recomanda ca botezul sa fie facut la o varsta cat mai frageda cu putinta, deoarece parintii si nasii mai ales au obligatia morala fata de prunc de a-l initia in crestinism ei fiind responsabili intr-o mica masura si de mantuirea lui.De remarca cat taierea imprejur se facea la 8 zile,nici vorba de "libera alegere a copilului" si alte aberatii de-ale sectarilor.In plus botezul trebuie facut de preot si doar in caz de forta majora de un laic(in caz de pericol de deces iminent al pruncului), asa-zisii "pastori" nu au caderea de a boteza deoarece nu au har fiind rupti de Biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botezul crestin prefigureaza taierea imprejur din Vechiul Testament.Este un legamant intre crestin si Dumnezeu, la fel cum era si taierea imprejur, este o conditie esentiala dar nu suficienta a mantuirii.

Se recomanda ca botezul sa fie facut la o varsta cat mai frageda cu putinta, deoarece parintii si nasii mai ales au obligatia morala fata de prunc de a-l initia in crestinism ei fiind responsabili intr-o mica masura si de mantuirea lui.De remarca cat taierea imprejur se facea la 8 zile,nici vorba de "libera alegere a copilului" si alte aberatii de-ale sectarilor.In plus botezul trebuie facut de preot si doar in caz de forta majora de un laic(in caz de pericol de deces iminent al pruncului), asa-zisii "pastori" nu au caderea de a boteza deoarece nu au har fiind rupti de Biserica.

 

 

Ce facem cu biblia care spune:

 

Cine va crede se va boteza,. deci copii mici nu stiu mai nimic sunt fortati de mici la ceea ce ei nu vor alege in viata, in Ortodocsie nu se practica botezul copiilor decat cand ajungeai la maturitate.

 

Daca pastorii nu au har? preotii de unde au? ca si uni si altii sunt oameni.

 

Isus sa botezat la 30 de ani si dupa aceea a inceput lucrarea Mesianica.

 

Biblia nu spune nimic de copii mici ca sa fie botezati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botezul crestin prefigureaza taierea imprejur din Vechiul Testament.Este un legamant intre crestin si Dumnezeu, la fel cum era si taierea imprejur, este o conditie esentiala dar nu suficienta a mantuirii.

Se recomanda ca botezul sa fie facut la o varsta cat mai frageda cu putinta, deoarece parintii si nasii mai ales au obligatia morala fata de prunc de a-l initia in crestinism ei fiind responsabili intr-o mica masura si de mantuirea lui.De remarca cat taierea imprejur se facea la 8 zile,nici vorba de "libera alegere a copilului" si alte aberatii de-ale sectarilor.In plus botezul trebuie facut de preot si doar in caz de forta majora de un laic(in caz de pericol de deces iminent al pruncului), asa-zisii "pastori" nu au caderea de a boteza deoarece nu au har fiind rupti de Biserica.

Taierea imprejur avea o aplicatie practica in zona locuita de evrei si se dorea prin acea actiuen diminuarea riscului de imbolnavire. Botezul e irelevant din punctul de vedere a sanatatii persoanei in cauza, tine doar de religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botezul crestin prefigureaza taierea imprejur din Vechiul Testament.Este un legamant intre crestin si Dumnezeu, la fel cum era si taierea imprejur, este o conditie esentiala dar nu suficienta a mantuirii.

Se recomanda ca botezul sa fie facut la o varsta cat mai frageda cu putinta, deoarece parintii si nasii mai ales au obligatia morala fata de prunc de a-l initia in crestinism ei fiind responsabili intr-o mica masura si de mantuirea lui.De remarca cat taierea imprejur se facea la 8 zile,nici vorba de "libera alegere a copilului" si alte aberatii de-ale sectarilor.In plus botezul trebuie facut de preot si doar in caz de forta majora de un laic(in caz de pericol de deces iminent al pruncului), asa-zisii "pastori" nu au caderea de a boteza deoarece nu au har fiind rupti de Biserica.

Prietene, poate vrei sa spui ca taierea imprejur PREFIGURA botezul, nu-i asa?! :evil: Si tot NU ai avea dreptate.Pe cand taierea imprejur era CLAR destinata evreilor,si a carei VALABILITATE a apus, BOTEZUL biblic este destinat TUTUROR oamenilor:"...pana la marginile pamantului...".

Dupa cum ai spus si tu, este o conditie esentiala dar nu suficienta.COMPLETAREA acestei CERERI de catre TITULAR NU il baga in imparatie, dar NECOMPLETAREA acesteia il SCOATE de acolo!

Biblia spune clar:"CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA VA FI MANTUIT...", si NU: CEI CE VOR FI BOTEZATI DE VOI VOR FI MANTUITI!!! ESTE CLAR vorba de alegerea personala a omului, desi tu numesti asta "aberatie de-a sectarilor". :o:

Da-mi macar un exemplu de om in stare de INCONSTIENTA botezat de catre urmasii Fiului lui Dumnezeu!Cum sa semnezi un legamant, cand nu ai habar ce inseamna sau ce presupune acesta.Si mai ales cand nici nu ai auzit de el?

Ce intelegi tu prin "NU AU HAR"??? :flowers: :P 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe cand taierea imprejur era CLAR destinata evreilor,si a carei VALABILITATE a apus, BOTEZUL biblic este destinat TUTUROR oamenilor:"...
Exact,crestinii sunt nou Israel,care e problema?

 

 

Biblia spune clar:"CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA VA FI MANTUIT...", si NU: CEI CE VOR FI BOTEZATI DE VOI VOR FI MANTUITI!!! ESTE CLAR vorba de alegerea personala a omului, desi tu numesti asta "aberatie de-a sectarilor".

 

Biblia mai spune si "cine nu are sabie sa-si vanda camasa si sa-si cumpere" sau "lasa totul si urmeaza-Mi Mie",etc.,de unde stii ca ai interpretat corect textul Scripturii?Una din prostiile sectare e ca una doua vin cu cate un verset din Biblie,verset interpretat dupa ureche,prin asta reusesc sa conviga cateva babe mirate,"ia uite domne` ce stie asta..."

 

Da-mi macar un exemplu de om in stare de INCONSTIENTA botezat de catre urmasii Fiului lui Dumnezeu!Cum sa semnezi un legamant, cand nu ai habar ce inseamna sau ce presupune acesta.Si mai ales cand nici nu ai auzit de el?
Sa-ti dau un exemplu?Sunt miliarde ,poate,de copii botezati de ceea ce tu numesti "urmasii lui Iisus",adica de preotii Bisericii,caci ei sunt urmasii apostolilor,cei desemnati de Biserica sa faca botezuri.Si acum revin la chestia de mai sus cu interpretarea Scripturii,tot Biserica este garanta interpretarii cuvantului lui Dumnezeu.

Pana in 1688 nu a existat Biblie in l. romana.Nu erau romanii crestini?Ba erau si predica din Biserica sau cartile bisericesti contineau suficient din Sf.Scriptura pentru nevoile spirituale ale omului de rand(fireste cei instruiti puteau citi in slavona...).Dar sectantii o citesc si zilnic si tot degeaba pentru ca nu are cine sa le-o explice,o interpreteaza dupa capul lor si se calauzesc orb pe orb,spre pierzarea lor....

 

 

Ce intelegi tu prin "NU AU HAR"???

 

Nu nu au har.Tu esti capabil sa faci o operatie pe cord daca nu ai absolvit medicina?Chiar daca ai sti sa o faci,ar fi ilegal daca nu ai avea o diploma de chirurg.

 

La fel si pastorii tai,fiind in afara Bisericii lui Hristos botezul lor este o mascarada,deci nul.Cum pot ei sa faca pe cineva "madular al lui Hristos" cand ei insisi nu sunt?

 

 

COMPLETAREA acestei CERERI de catre TITULAR NU il baga in imparatie, dar NECOMPLETAREA acesteia il SCOATE de acolo!

 

Lasand la o parte faptul ca reduci actul manturii la o formalitate functionareasca,ti-am explicat prin analogia cu taierea imprejur.Botezul este taierea imprejur a inimii daca vrei.

Apoi ce parite cretin poate fi acela care sa-si lase copilul nebotezat ?Parintii au o datorie morala in fata lui Dumnezeu pentru felul cum isi cresc copiii, trebuie sa-i creasca pentru a fi buni crestini iar primul pas in crestinism e botezul,cei nebotezati nici nu pot asista la unele slujbe in biserica.....

Ideea ca pruncul sa decida singur daca sa fie sau nu botezat e de-a rasul-plansul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×