Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Minunile sfintilor crestini au existat dintotdeuna si inca mai exista .

Cine le-a vazut poate garanta ca nu au cum sa fie trucuri .

Intrebarea mea este mai mult adresata necredinciosilor : cum le explicati ? :spiteful:

Dupa parerea mea, nu aveti cum .

Totusi sunt curios sa vad cum va chinuiti sa explicati ceva imposibil de explicat, din punct de vedere ateist .

Si poate, cu ocazia asta, va mai reveniti si voi la realitate si incepeti sa va puneti unele intrebari .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa explicam ce ? :lol: Zisele altora confirmate prin alte ziceri ? Da tu exemple de "minuni" si vedem atunci.

 

Oricine poate experimenta pe propria piele .

Cauta un sfant .

 

 

Mythbusters au ''rezolvat'' cateva minuni din astea.Poti urmari emisiunea pe Discovery Channel.Este chiar interesanta.

Daca am timp sa caut,o sa postez niste filmulete.

 

Stiu eu cum sunt cu explicatiile astea stintifice ...

Am vazut documentare pe subiectul conflictului dintre crestini si religie si niciodata nu o duceau la capat intradevar . La sfarsit iti tragea o teorie ca sa explice o singura chestie vaga (in general neimportnata)si lasa toate celelalte aspecte in vant .

Oricum, Iisus a spus : " vedeti sa nu fiti inselati "

 

Ma mai uit la Mithbusters dar acolo nu explicau minuni ci maruntisuri :

EX: daca iti bagi degetele in pusca , se blocheaza ?

 

Dar tu la ce minuni te referi mai exact?

 

La vindecari miraculoase prin simpla atingere a capului ( sa zicem ) bolnavului , la binecuvantarile acelea pline de har cu care te impodobesc sfintii si tot restul gamei de minuni .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu citesc o carte despre faraoni, si se pare ca si preotii lor faceau minuni

 

cele mai multe erau trucuri, dar altele nu intrau in categoria aceasta, de scamatorie sau truc.

preotii erau temuti si considerati deosebit de puternici, bogati, influenti, pentru puterile lor spirituale si intelepciunea lor nemasurata.

desi adueau jertfe mai multor zeitati la care se inchinau si pe care ii consultau, totusi un zeu suprem aveau si ei, Amon. existau zei pozitivi (Isis, Osiris) si unii negativi (Set, ucigasul lui Osiris).

 

cum de faceau preotii minuni? un om plin de spiritualitate poate face miracole, nu ma intrebati cum. sunt si eu curioasa.

cert este ca unele miracole sunt inutile. ce conteaza cu adevarat este mesajul si puterea de transmitere a mesajului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu cum explici faptul ca pamantenii au depasit spatiul terestru, au fost personal pe luna si au trimis zeci de statii spatiale in cosmos, dar n-au dat pe nicaieri de dumnezeu? Nici ingerasi, nici sfintisori...nimic. Eu minune mai mare ca asta n-am vazut :roll:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu citesc o carte despre faraoni, si se pare ca si preotii lor faceau minuni

 

cele mai multe erau trucuri, dar altele nu intrau in categoria aceasta, de scamatorie sau truc.

preotii erau temuti si considerati deosebit de puternici, bogati, influenti, pentru puterile lor spirituale si intelepciunea lor nemasurata.

desi adueau jertfe mai multor zeitati la care se inchinau si pe care ii consultau, totusi un zeu suprem aveau si ei, Amon. existau zei pozitivi (Isis, Osiris) si unii negativi (Set, ucigasul lui Osiris).

 

cum de faceau preotii minuni? un om plin de spiritualitate poate face miracole, nu ma intrebati cum. sunt si eu curioasa.

cert este ca unele miracole sunt inutile. ce conteaza cu adevarat este mesajul si puterea de transmitere a mesajului.

 

Si Diavolul poate face "minuni" .

Dar se poate deosebi foarte usor o "minune" a Diavolului de acele pe care le face Dumnezeu .

Totusi minunile de la Diavol au in general ca pret controlul corpului si cateodata chiar si al sufletului .

Diavolul nu face un lucru bun din care sa nu iasa de 10 ori rau .

 

Aaa nu te referi la icoane care plang sau alte din astea?

 

Oricum,pentru mine,cea mai mare minune este Sfantul Stefan cel Mare in calendarul ortodox.Iar minunea asta chiar nu mi-o pot explica :)

 

Si la alea ,daca vrei .

Dar in principal la cele mai evidente .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu cum explici faptul ca pamantenii au depasit spatiul terestru, au fost personal pe luna si au trimis zeci de statii spatiale in cosmos, dar n-au dat pe nicaieri de dumnezeu? Nici ingerasi, nici sfintisori...nimic. Eu minune mai mare ca asta n-am vazut :roll:

 

Cine a spus ca Raiul , Iadul (etc.)sunt in spatiu ?

Raiul si Iadul nu se afla in Lumea asta .

Dumnezeu nu se lasa vazut tocmai pentru a vedea daca oamenii cred in El .

 

Imi spui sa explic minunile si cand iti cer o minune ma trimiti pe coclauri :doh:

 

Eu nu pot face minuni , nu sunt sfant .

Cauta un sfant si o sa vezi minuni pe propria piele .

 

PS : daca tu vroiai defapt sa-ti spun una ca sa o explici atunci sa zicem ... vindecarile miraculoase .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Diavolul poate face "minuni" .

 

 

 

exact. scopul nu este sa faci minuni, pentru asa ceva s-a inventat circul, in cel mai bun caz.

 

scopul este sa faci un lucru cu adevarat BUN pentru umanitate, sau pentru un singur om aflat intr-un impas, ce pare imposibil de realizat cu mijloace obisnuite de care dispunem.

 

alt element indispensabil unei minuni este ca cineva sa aiba mare nevoie de ea, altfel este superflua, un spectacol al simturilor, un truc.

minunile pot restabili un echilibru anterior distrus de interventia raului, de o nedrepatate, o boala, un chin prelungit

 

pentru o minune este nevoie de cel putin trei parti implicate: facatorul de minuni (intermediarul), divinitatea (depinde aici careia i se adreseaza, buna sau rea), si martorul. intre acestia se instaleaza niste legaturi foarte stranse bazate pe premisele demai sus, si pe spiritualitatea/credinta si intensitatea, iscusinta transmitatorului (facatorul de minuni)

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS : daca tu vroiai defapt sa-ti spun una ca sa o explici atunci sa zicem ... vindecarile miraculoase .

Se numesc anticorpi, n-ai cum sa pui intrebari stupide cand tu habar n-ai despre biologie/medicina/genetica.

Mai putin ignorant ar trebui sa fii, chiar daca esti credincios...cum am mai zis, credinta n-ar trebui sa fie sinonima cu ignoranta si prostia.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×