Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

scuza-ma ca iti spun dar daca iti inveti ingerasul ca D-zeu se afla in sufletelul ei si in toate creatiile nu mi se pare gresit fiindca asa va creste cu iubire fata de toate creatiile Lui D-zeu

 

Nu trebuie sa o invat eu nimic, cand va creste mare va invata singura.

 

Poate nu ai inteles situatia. Eu nu tin neaparat sa-i spun copilului locatia divinitatii. Dar bunicii ei ( pe care ea ii iubeste enorm, asa, din sufletul ei, nu pentru ca am invatat-o eu) i-au spus ca doamne doamne e in cer. Din cand in cand, ma intreaba si eu confirm, infirmarea ar supara-o si nu am de ce sa imi ranesc gratuit copilul la varsta asta.

Nu pot sa ii spun ca e peste tot, pentru ca ori ma va intreba unde anume, ori nu va intelege nimic, ori va incepe sa aibe tendinte paranoide cu ochii din umbra.

Nu pot sa ii spun ca e la biserica, pentru ca stie unde e biserica si ma va pune sa i-l arat ( si nu merge smecheria cu icoanele, ca au incercat aia mai batrani) .

Cat despre ideea ta de a-i spune unui copil atat de mic ca dumnezeu e in sufletul sau, nu mi se pare buna, pentru ca i-as rapi liberul arbitru si i-as inocula o idee preconceputa.

 

Si nu am nevoie de religie ca sa imi invat copilul sa iubeasca. Am respectat cateva legi ale naturii foarte simple si de bun simt si nu am probleme in privinta asta.

Cu asta eu am terminat cu discutia relativ offtopic.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ortodoxia e Biserica intemeiata de Hristos,pe temelia apostolilor

las-o jos ca macane. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar bunicii ei ( pe care ea ii iubeste enorm, asa, din sufletul ei, nu pentru ca am invatat-o eu) i-au spus ca doamne doamne e in cer. Din cand in cand, ma intreaba si eu confirm, infirmarea ar supara-o si nu am de ce sa imi ranesc gratuit copilul la varsta asta.

Sa le dea Dumnezeu sanatate bunicilor si sa-i tina in viata cat mai mult.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ortodoxia e Biserica intemeiata de Hristos,pe temelia apostolilor, si asa cum spune si Biblia: e stalp si temelie a Adevarului, este trup al lui Hristos si Hristos ii este cap. Eu nu fac decat sa constat lucrurile asa cum sunt.

 

las-o jos ca macane. :o:

 

Incurca-i drace :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

las-o jos ca macane. :o:

A zis Newerknow1 cum se poate verifica: prin eliminare.

Are vre-o legatura protestantismul/neoprotestantismul cu Apostolii? Nu are niciuna, din moment ce a aparut pe pamant dupa 1500 de ani.

Si mai ramane doar Biserica Traditionala care are continuitate de la Apostoli pana in zilele noastre.

Altceva ce s-ar mai putea spune in legatura cu asta?

 

Incurca-i drace :crazy:

Bisericile nu pot fi incurcate cata vreme una este condusa chiar de Hristos.

Cele 6000 de biserici protestante pot fi incurcate ca doar asa si sunt (in 6000 de feluri)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are vre-o legatura protestantismul/neoprotestantismul cu Apostolii? Nu are niciuna, din moment ce a aparut pe pamant dupa 1500 de ani.

 

 

Daca ortodoxia sustine ca apostolii sunt sfinti , vesnici si preafericiti sus in cer alaturi de doamne doamne, de ce le limitezi tu puterile doar la viata pamanteasca? Filocaliile si revelatiile sfintilor le crezi, nu? Minunile apostolilor le crezi. Atunci de ce nu admiti ca ei sa fi avut activitate ( fara sa iti dea tie raportul) si dupa anul 100 en ?

Si alta intrebare : de ce crezi tu ca apostolii ar fi punctul de baza in religia crestina?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când Isus a trăit pe pământ în chip uman, El le-a spus clar ucenicilor că va pleca şi Se va întoarce să îi ia într-o zi. Când Se va întoarce, îi va lua cu El în Rai (eveniment pe care creştinii moderni îl numesc „Răpirea“). De exemplu, în noaptea dinainte de crucificare, Isus le-a spus celor unsprezece apostoli credincioşi:

 

„Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu, şi aveţi credinţă în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi“ (Ioan 14:1-3; subliniere personală).

 

Cuvintele lui Isus implicau clar posibilitatea de a Se întoarce în timpul vieţii celor unsprezece. De fapt, după ce au auzit ce le-a spus Isus, ei au presupus că Se va întoarce să-i ia în timpul vieţii lor.

 

De asemenea, Isus i-a avertizat în mod repetat pe ucenici să fie gata pentru revenirea Sa, implicând din nou posibilitatea ca El să Se întoarcă în timpul vieţii acestora (vezi de exemplu Mat. 24:42-44).

 

Venirea iminentă a lui Isus în Epistole

 

Apostolii care au scris scrisorile din Noul Testament au afirmat în mod clar că aveau încredinţarea că Isus s-ar putea să Se întoarcă în timpul vieţii cititorilor din primul secol. De exemplu, Iacov a scris:

 

Fiţi dar îndelung răbdători, fraţilor, până la venirea Domnului. Iată că plugarul aşteaptă roada scumpă a pământului, şi o aşteaptă cu răbdare, până primeşte ploaie timpurie şi târzie. Fiţi şi voi îndelung răbdători, întăriţi-vă inimile, căci venirea Domnului este aproape (Iacov 5:7-8; subliniere personală).

 

Iacov nu ar fi avut nici un motiv să îi îndemne pe cititori să aştepte răbdători ceva ce nu s-ar fi putut întâmpla în timpul vieţile lor. Totuşi, el a crezut că venirea Domnului era „aproape“.

 

Contextual, Iacov a scris într-un moment în care biserica fusese persecutată (vezi Iacov 1:2-4), într-un moment în care credincioşii tânjeau după venirea Domnului lor.

 

În acelaşi fel, Pavel a crezut cu siguranţă că Isus s-ar putea întoarce în timpul vieţii multora dintre contemporanii săi:

 

Nu voim, fraţilor, să fiţi în necunoştinţă despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristaţi ca ceilalţi, care n-au nădejde. Căci dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El. Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămânea până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi. Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorâ din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul. Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte (1 Tes. 4:13-18; subliniere personală).[1]

 

Din aceste versete înţelegem că la venirea lui Isus din ceruri, trupurile credincioşilor decedaţi vor fi înviate şi că, împreună cu credincioşii care sunt în viaţă la venirea Lui, „vom fi răpiţi toţi împreună cu ei“ (Răpirea). Deoarece Pavel a menţionat, de asemenea, că Isus va lua cu El în ceruri pe cei care au adormit „în El“, nu putem decât să concluzionăm că, la Răpire, duhurile credincioşilor se vor uni cu trupurile lor recent-înviate.

 

De asemenea, Petru a mai crezut că venirea lui Hristos era iminentă la momentul în care a scris prima epistolă:

 

De aceea, încingeţi-vă coapsele minţii voastre, fiţi trezi, şi puneţi-vă toată nădejdea în harul, care vă va fi adus, la arătarea lui Isus Hristos....Sfârşitul tuturor lucrurilor este aproape. Fiţi înţelepţi dar, şi vegheaţi în vederea rugăciunii...dimpotrivă, bucuraţi-vă, întrucât aveţi parte de patimile lui Hristos, ca să vă bucuraţi şi să vă veseliţi şi la arătarea slavei Lui (1 Petru 1:13; 4:7, 13; subliniere personală).[2]

 

În cele din urmă, când Ioan a întocmit scrisoarea sa către biserici, şi el a crezut că sfârşitul era aproape şi că era posibil ca cititorii zilelor sale să vadă venirea lui Isus:

 

Copilaşilor, este ceasul cel de pe urmă. Şi, după cum aţi auzit că are să vină anticrist, să ştiţi că acum s-au ridicat mulţi anticrişti: prin aceasta cunoaştem că este ceasul de pe urmă....Şi acum, copilaşilor, rămâneţi în El, pentru ca atunci când Se va arăta El, să avem îndrăzneală, şi, la venirea Lui, să nu rămânem de ruşine şi depărtaţi de El....Prea iubiţilor, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentru că Îl vom vedea aşa cum este. Oricine are nădejdea aceasta în El, se curăţeşte, după cum El este curat (1 Ioan 2:18, 28; 3:2-3; subliniere personală).

conform http://www.heavensfamily.org/ss/romanian/tdmm/tdmm_romanian_29

 

Unii mai asteapta si dupa 2000 de ani venirea Lui :yahoo:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A zis Newerknow1 cum se poate verifica: prin eliminare.

Are vre-o legatura protestantismul/neoprotestantismul cu Apostolii? Nu are niciuna, din moment ce a aparut pe pamant dupa 1500 de ani.

Si mai ramane doar Biserica Traditionala care are continuitate de la Apostoli pana in zilele noastre.

Altceva ce s-ar mai putea spune in legatura cu asta?

 

S-ar putea spune multe. Cum ar fi faptul ca nu e musai ca biserica traditionala sa fi pastrat invaturile bune. Invaturile nu au varsta sau timp, deci argumentul vostru pica. Ele se afla intr-un singur loc si atat. Deci nu are vreo relevanta cat de lunga e istoria bisericii, conteaza cat de mult a urmat ea invataturile biblice. De fapt protestantismul a aparut ca reactie la abuzurile bisericii traditionale, ceea ce spune multe...

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Unii mai asteapta si dupa 2000 de ani venirea Lui :yahoo:

 

Iisus le-a spus apostolilor ca a doua sa venire va fi aproape , dar dupa gandirea lui Dumnezeu , nu dupa cea a apostolilor .

Cu mintea lor de oameni s-au gandit ca va fi curand , in decursul vietilor lor .

Dar intrucat Iisus Hristos exista de la inceputul timpului notiunea de "aproape" ( ca timp ) difera de cea a oamenilor .

Parerea mea .

 

 

De fapt protestantismul a aparut ca reactie la abuzurile bisericii traditionale, ceea ce spune multe...

 

De fapt au aparut datorita abuzurilor catolicilor ( nu al ortodoxilor ) .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×