Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite ca eu nu cred in sarlatanism dragule si nici in fraierism in schimb tind sa cred in trairi puternice in momente cand credinta e la fel de puternica.Ca face parte sau nu din ceva nu are nici o importanta si nici pe tine nu tre sa te doara capul decat de tine,daca incearca sa racoleze adepti atunci da,il punem sub microscop dar deocamdata e bine ca simte asa desi inca nu am inteles daca e ceva ce i s-a intamplat lui sau o poveste adevarat de care are bunicul meu carti pline

Pai si tu esti din aceeasi categorie. E plina lumea de falsi profeti care isi inchipuie ca l-au prins pe Dumnezeu de picior si invariabil au ca tel sa-si faca publice "trairile"

Bunicul tau e de acord cu ce ne povestesti noua?

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si tu esti din aceeasi categorie. E plina lumea de falsi profeti care isi inchipuie ca l-au prins pe Dumnezeu de picior si invariabil au ca tel sa-si faca publice "trairile"

Bunicul tau e de acord cu ce ne povestesti noua?

Bunicul meu imi respecta dreptul de a-mi alege viata ceea ce tu se pare ca nu stii ce inseamna.Niciodata nu s-a bagat in viata mea,doar ma indeamna sa ma rog.Tu te crezi vreun profet,cel care idolatrizezi icoane?Te rog frumos invata ce e aia a repsecta dreptul fiecaruia la propriile alegeri.Te intreb iar:te-am chemat dupa mine?Ramai tu cu bisericile si idolii tai si lasa-ma pe mine in pacatele mele ca stai linistit,nu te vei praji tu in locul meu in iad in a carui existenta oricum nu cred

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul meu imi respecta dreptul de a-mi alege viata ceea ce tu se pare ca nu stii ce inseamna.Niciodata nu s-a bagat in viata mea,doar ma indeamna sa ma rog.Tu te crezi vreun profet,cel care idolatrizezi icoane?Te rog frumos invata ce e aia a repsecta dreptul fiecaruia la propriile alegeri.Te intreb iar:te-am chemat dupa mine?Ramai tu cu bisericile si idolii tai si lasa-ma pe mine in pacatele mele ca stai linistit,nu te vei praji tu in locul meu in iad in a carui existenta oricum nu cred

Pai nici eu nu fac decat sa-ti spun exact acelasi lucru, te-a chemat Dumnezeu sa-i fii profet propovaduitor? Nu prea cred, deci nu ramane decat sa-l lasi pe Dumnezeu acolo unde e, in Biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca spun o prostie, nu m-as mira defel, dar tu _altul, esti cumva preot? observ un respect foarte mare pt biserica si traditiile ortodoxe, sau cel putin asa mi se pare

 

bineinteles ca poti sa nu fii preot si sa crezi in lucrurile acestea, dar mintii omenesti ii place sa fabuleze :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca spun o prostie, nu m-as mira defel, dar tu _altul, esti cumva preot? observ un respect foarte mare pt biserica si traditiile ortodoxe, sau cel putin asa mi se pare

Nu sunt preot, n-am atata credinta ca sa pot fi preot.

Adevarul Ortodoxiei nici el nu rezida in niste pareri exprimate (vremelnic).

Ortodoxia e Biserica intemeiata de Hristos,pe temelia apostolilor, si asa cum spune si Biblia: e stalp si temelie a Adevarului, este trup al lui Hristos si Hristos ii este cap. Eu nu fac decat sa constat lucrurile asa cum sunt.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant de urmarit cand drept credinciosii ( cuprinsi pesemne de hartagul prea plinului cuvioseniei crestinesti ), incearca sa demonstreze intre ei care este mai drept si care mai stramb credincios.

 

 

Bravos !

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant de urmarit cand drept credinciosii ( cuprinsi pesemne de hartagul prea plinului cuvioseniei crestinesti ), incearca sa demonstreze intre ei care este mai drept si care mai stramb credincios.

Bravos !

Pai trebuie stiut ca mai rea decat necredinta ateului e erezia.

De aceea a zis apostolul Pavel:

Galateni 1

6 Sunt uimit că de la Cel ce v'a chemat prin harul lui Hristos, voi treceţi at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici eu nu fac decat sa-ti spun exact acelasi lucru, te-a chemat Dumnezeu sa-i fii profet propovaduitor? Nu prea cred, deci nu ramane decat sa-l lasi pe Dumnezeu acolo unde e, in Biserica.

DECI D-ZEU E DOAR IN BISERICA?De ce nu te iei la bataie cu toate sectele sa-L lase in pace si m-ai gasit doar pe mine?

 

Nu sunt preot, n-am atata credinta ca sa pot fi preot.

Adevarul Ortodoxiei nici el nu rezida in niste pareri exprimate (vremelnic).

Ortodoxia e Biserica intemeiata de Hristos,pe temelia apostolilor, si asa cum spune si Biblia: e stalp si temelie a Adevarului, este trup al lui Hristos si Hristos ii este cap. Eu nu fac decat sa constat lucrurile asa cum sunt.

Deci constati lucrurile asa cum sunt!Si unde sunt ma rog asa?Esti amabil sa ne arati dovezi ca Isus a spus aberatiile tale?Nu poti sustine:"Ortodoxia e Biserica intemeiata de Hristos,pe temelia apostolilor, si asa cum spune si Biblia: e stalp si temelie a Adevarului, este trup al lui Hristos" asa ceva fara sa dovedesti.Tu te vezi ca esti PROFET FALS?De ce ma acuzi pe mine da falsitatea ta?Tu sustii ca religia ta e buna:unde scrie,sau ce face bun?

 

Ca toti preotii sunt exemple de credinta si de buna purtare, ce sa zic!

Nu chiar dar toti vorbesc alandala adica fara noima exact cum facu _altul mai sus

 

Pai trebuie stiut ca mai rea decat necredinta ateului e erezia.

De aceea a zis apostolul Pavel:

Galateni 1

6 Sunt uimit că de la Cel ce v'a chemat prin harul lui Hristos, voi treceţi at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DECI D-ZEU E DOAR IN BISERICA?De ce nu te iei la bataie cu toate sectele sa-L lase in pace si m-ai gasit doar pe mine?

 

 

Deci fi-mea are o problema cu locatiile, mai ales daca e vorba de personaje pe care nu le-a cunoscut, vrea sa stie exact unde se afla : Alba ca Zapada e in casuta piticilor, Rapunzel e sus in turnul din padure, Belle e in castelul Bestiei, Scufita Rosie in casa bunicutei, si Doamne Doamne e in cer ( informatie luata de la bunici) . Ma intreaba din cand in cand unde e fiecare, sa fie sigura ca nu au fugit de la adresele consacrate si ca ii poate gasi cand vrea. S-a intamplat sa ma intrebe asta si cand eram in parc, si am fost admonestata , de doua ori chiar, sa nu ii mai spun copilului ca Doamne Doamne e in cer ( mie mi se pare cel mai scurt raspuns si nici n-am chef sa intru in polemici teologice cu copilul meu prescolar) , sa ii spun ca e la biserica, sa o invat de mica cu biserica. Ei, n-a fost nevoie sa le zic ceva ca i-a pus fi-mea la punct. Ea daca stie ceva, n-are nimeni voie sa o contrazica.

Intrebarea mea e de ce? Si pana unde poate merge falsitatea si fortarea notei?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×