Sari la conținut
Forum Roportal
Cll4u

Canon EOS 600D SAU Nikon D5100 ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A`si dori sa aflu parerea voastra in legatura cu ce aparat a`ti alege dintre cele doua precizate CANON EOS 600D SI NIKON D5100

 

Este primul meu aparat si doresc sa`l folosesc la fotografii artistice ( peisaje, portrete, natura statica/dinamica, macrouri iar in viitor de ce nu, NUNTI,BOTEZURI.. EVENIMENTE etc)

 

Stiu ca aceasta intrebare a mai fost pusa dar nu prea am reusit sa ma lamuresc indeajuns incat sa ma decid ce sa aleg si avand in vedere anul in care suntem si perioada care a trecut de la, lansarea celor doua aparate cred ca multi dintre voi le-ati achizitionat si stiti ce sa`mi recomandati pentru nevoile mele

 

trebuie sa precizesc ( pentru a intelege de ce am de ales doar intre aceste doua aparete ) ca pot cumpara doar din magazinul ALTEX deoarece acolo am un card in valoare de 3000 lei de unde pot achizitiona, altfel a`si fi cumparat de pe net second hand mai bun decat acestea doua...

 

Va multumesc frumos tuturor celor care imi ve`ti acorda putina atentie si timp pentru nelamurirea mea

 

O zi buna!

Editat de BlueS
Edit font.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello Cll4u!

 

Cele 2 aparate sunt asemanatoare la caracteristicile tehnice asa ca depinde de ce te intereasa mai mult la ele. Ambele sunt aparate entry-level.

Ai spus clar de ce alegi intre cele 2 si de ce de la acel magazin ( altfel as fi fost variante mai bune).

Eu nu sunt pentru aparate second hand dar la pretul asta mai in iarna vei putea gasi in magazine oferte mai bune fata de cum sunt ofertele acum vara cand toata lumea cumpara aparate foto pentru vacanta ( gen inca un obiectiv pe langa cel de kit).

 

Pe link-ul de mai jos gasesti o comparatie intre cele 2 aparate care da de preferat Nikon-ul.

Canon EOS 600D vs Nokon 5100

 

Eu nu sunt tocmai convinsa de asta pentru ca Canonul are direct pe body buton care asigura accesul mai usor la functii de reglare manuala a functiilor gen ISO, compensarea expunerii etc, arata mai finisat la carcasa si design, desi e dat mai greu parca e mai usor de manevrat; dar .... intotdeauna exista un dar :o: din oferta pe care am vazut-o la Nikon 5100, in acelasi pret are in plus si un card de memorie si o geanta pentru aparat. Vei vedea cat de utile sunt amandoua si daca te uiti la preturi vei vedea ca reprezinta si ele o suma in plus asa ca mai bine de banii astia iei un parasolar sau un acumulator de rezerva care iti va fi necesar la evenimente, asa cum intetionezi sa faci tu; o sa fie un "must be" pentru ca ai nevoie de autonomie mai mult timp).

 

Nikon D5100 mai are un avantaj bun pentru incepatori ( asta daca nu esti foarte familiarizat cu functiile si setarile) - la modul AUTO iti afiseaza pe ecran parametrii fotografiei; astfel poti sa vezi foarte clar ce alege aparatul pe auto si daca vrei sa schimbi ceva treci pe manual si schimbi setarile.

 

Inca o diferenta - Nikon are o calitatea a imaginii foarte buna!

 

Parerea mea, daca voucerul/cardul nu expira asa curand mai stai sa vezi poate apare ceva mai bun la acelasi pret! Daca e musai sa il folosesti zilele astea as trece pe locul 1 Nikon-ul chiar daca are mici dezavantaje!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este primul meu aparat si doresc sa`l folosesc la fotografii artistice ( peisaje, portrete, natura statica/dinamica, macrouri iar in viitor de ce nu, NUNTI,BOTEZURI.. EVENIMENTE etc)

Pentru nunti si botezuri ar fi mai potrivit un Nikon D7000 sau D7100.

 

Nikon D5100 are un senzor mai bun decat Canon 600D, obiectivul de kit Nikon 18 - 55 este mai bun.

 

La Canon ai un acces mai rapid la setari, via butoane, la Nikon D5100 ai acces via meniu. Sa-ti spun drept la nunta si botez ar trebui sa-ti setezi aparatul la inceput si sa nu mai umbli la el decat daca se schimba conditiile meteo sau daca treci de afara in interior. Daca iti cunosti bine aparatul te descurci si cu meniul. Mult mai bun ar fi insa D7000 la care poti sa memorezi doua setari si ai card de backup. Nu zici la lume sa stea putin ca sa-ti refaci setarile.

 

La evenimente din astea unde nu-ti poti permite sa te duci cu un singur aparat. Ti-ar trebui un backup si la D600 si la D5100. Pentru incepatori si distractie e mai OK D5100. Modul scena e mai divers la D5100.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta n-am înteles: de ce-ti trebuie doua aparate la o nunta?

Pai daca se strica sau ti-l strica cineva ce faci ? Risti ?

Profesionistii au aparat de backup, baterie si card(uri) de rezerva. Citeam mai demult ca un fotograf profesionsit isi facea 3 copii de backup la poze. Si era peisagist. Tragea pe doua carduri, copia pe laptop si pe telefon :crazy:.

 

Am uitat sa-ti zic, la nunta si botez nu-ti strica un trepied si un blitz performant. In biserica e bezna. Nu faci fata nici cu un obiectiv luminos scump. Nikon D5100 nu poate scoate tot de la un blitz. D7000 poate.

Editat de Khyan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca ti le strica pe amândoua, ce faci? risti? :crazy:

Scoti smartphone-ul :yahoo:

 

p.s. pe trepied poti sa pui un blitz.

Editat de Khyan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cll4u, iti recomand de d5100 este f bun pentru ''peisaje, portrete, natura statica/dinamica, macrouri'' , insa pentru fotografia de eveniment vei avea nevoie de ceva mai bun + ca trebuie sa iei in calcul si niste obiective luminoase, cel putin un flash.

 

Nici 600D nu este un aparat rau pentru inceput, insa Nikon mai vine si cu alte avantaje la ''pachet'': un service autorizat serios, o comunitate destul de mare de unde ai putea sa inveti multe lucruri, etc.


asta n-am înteles: de ce-ti trebuie doua aparate la o nunta?

 

In primul rand pentru backup, ce faci daca singurul aparat pe care il ai crapa?

In functie de stilul fiecarui fotograf se pot folosi 2 aparate: pe unul sa ai un obiectiv cu o focala normala, iar pe celalalt sa ai un obiectiv cu o focala larga/tele. In plus poti economisi timpul pe care il aloci schimbarii obiectivelor

Editat de fotofanatic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aparatele produse de firme cu staif aflate la un moment dat pe piata sant de regula asemantoare ca si caracteristici. O parte din lucrurile pe care stie sa le faca un astfel de aparat nu-ti vor fi de folos ,sau nu vei avea chef sa-ti pierzi timpul butonand aparatul cand prin fata ta trec elefantii"

Daca nu stii ce sa alegi dintre cele doua aparate in discutie poate ar fi mai bine sa cumperi ceva SH de genul eos d 400 [4-6 mil] si daca vei avea nevoie de mai mult, in timp,vei sti singur ce cauti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×