Sari la conținut
Forum Roportal
-Lotus-

Care-i mai "dastept" ?

Evaluează acest topic

  

7 membri au votat

  1. 1. Care e mai "intelijent" ;)



Postări Recomandate

Voi ce ziceti? Mit, subiectivism? N-am dat mai multe variante de raspuns, gen depinde, nu stiu, bla bla. Priviti.. "problema" per ansamblu :o:

 

Probleme cu metodele de calcul. Nu se pot calcula cu precizie chestii materiale, palpabile, dar inteligenta. Nu sunt nici ei, nici ele mai destepti. Nu sunt din specii diferite. Dupa mine, e ca si cand ai intreba ``cine are simtul mirosului mai dezvoltat, cainele sau cateaua``?

Editat de Allexandrra
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probleme cu metodele de calcul. Nu se pot calcula cu precizie chestii materiale, palpabile, dar inteligenta. Nu sunt nici ei, nici ele mai destepti. Nu sunt din specii diferite. Dupa mine, e ca si cand ai intreba ``cine are simtul mirosului mai dezvoltat, cainele sau cateaua``?

 

Cu precizie nu se poate calcula nimic pe lumea asta, dar o idee de ansamblu se poate face. Nu toti oamenii sunt la fel de inteligenti, nici la fel de... ignoranti :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce ziceti? Mit, subiectivism? N-am dat mai multe variante de raspuns, gen depinde, nu stiu, bla bla. Priviti.. "problema" per ansamblu :o:

 

Este dificil de generalizat. Comparatiile s-ar putea face, cred eu, doar intre indivizi, nu si intre grupuri. Unii indivizi sunt mai inteligenti, altii mai putin, iar unii sunt chiar batuti in cap rau de tot, indiferent ca sunt barbati sau femei.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca-i dificil de generalizat; mie nu-mi plac deloc generelizarile. Totusi, conform studiului, per ansamblu, femeile ar fi mai inteligente. Si intr-o anumita masura tind sa fiu de acord. Pt ca aici nu ne referim musai la cata carte stiu ele sau cata scoala au facut. Femeile de la natura sunt mai intuitive, manipulatoare, smechere, mai usor adaptabile, comunicative. Reusesc sa intoarca situatiile in favoarea lor mai usor decat barbatii si sunt mai complexe la nivel de perceptie. Iar privit din unghiul asta, eu cred ca femeile sunt mai inteligente. Ca nu e pura inteligenta, asta e partea a doua, dar le ajuta sa para mai... :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

studiul are o marja de eroare cu siguranta

avand in vedere ca populatia globului inclina balanta in favoarea femeii esantionul ales a fost in avantajul sexului frumos.

 

restul e istorie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca nu e pura inteligenta, asta e partea a doua, dar le ajuta sa para mai... :o:

 

Descurcarete! Cu asta sunt de acord si aici chiar s-ar putea generaliza. Femeile se descurca mai bine decat barbatii, unele chiar folosindu-se si de dotarile naturale avute pe inventar :o: Barbatii sunt putin dezavantajati din acest punct de vedere. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Descurcarete! Cu asta sunt de acord si aici chiar s-ar putea generaliza. Femeile se descurca mai bine decat barbatii, unele chiar folosindu-se si de dotarile naturale avute pe inventar :o: Barbatii sunt putin dezavantajati din acest punct de vedere. :)

 

:yes: La asta ma referem, de aceea tind sa dau crezare studiului. Am si spus, privire de ansamblu (in acest context oarecum superficiala). Femeile care au participat la studiu au putut si ar putea oricand inclina balanta in favoarea lor, pt ca privite dintr-un anumit unghi, sunt mai... decat barbatii :o: Bineinteles, cred c majoritatea nu sunt constiente ca au "darul" asta de la mama natura si se umfla-n (pe)pene :rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:no: Daca ai fi fost hermafrodit, ai fi avut mai multe sanse :P . Pana una, alta, tot barbat esti si tre' sa-ti faci transplant de...inteligenta feminina :rot:
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×