Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Apararea verbala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apararea verbala si-a facut loc tot mai mult ca si concept psihologic in gandirea relationala din SUA/Occident, ca metoda de neutralizare a agresorilor.

 

Suzette haden Elgin, The Gentle Art of Verbal Self-Defense at Work

Suzette haden Elgin, Success With the Gentle Art of Verbal Self-Defense

 

Lillian Glass, The Complete Idiot's Guide to Verbal Self-Defense (am postat-o aici mai demult)

 

 

 

Avand la dispozitie cateva fraze tip, poti para foarte bine atacurile veninoase de orice tip.

 

Sa nu uitam ca si agresorii se antreneaza de mici, invatand fraze-tip, insa acele care le permit lovituri sub centura, rasucirea cutitului in rana, atac pe la spate, executii publice si torturi lente.

 

Atacul toxic este de regula un atac la adresa stimei de sine a victimei. I se ataca imaginea corporala, sentimentul valorii personale, perceptia de sine, imaginea publica. Se afla cu un uimitor talent defectele fizice si de personalitate, si se exploateaza orice punct vulnerabil emotional.

Se ataca indeosebi vointa victimei, structurarea identitatii, capacitatea sa de autonomie, motivatia sa, libertatea sa.

 

Propun sa postam aici fiecare fraze utile in dezamorsarea atacurilor toxice.

 

Iata o mica lista:

 

"O zi fara dvs. e ca o luna de concediu.

 

Daca v-am lezat sentimentele, am savurat-o.

 

Dvs. reusiti sa faceti pe cineva sa aprecieze linistea.

 

Fiecare trebuie sa existe, dar de ce tocmai dvs.?

 

Au si crocodilii sentimente?

 

De ce nu mergem noi doi undeva unde poate fiecare sa fie de unul singur?

 

Am avut o seara foarte placuta. N-a fost seara asta, dar nu ma vait.

 

Bancul pe care vi-l voi povesti acuma e asa de bun ca va pica falcile... oh, da’ vad ca il cunoasteti deja...

 

Nu v-au rugat niciodata parintii sa fugiti de-acasa?

 

Eu nu uit niciodata un chip, dar in cazul dvs. o sa fac o exceptie…

 

Oare este astazi o zi deosebita sau sunteti de obicei asa de pisalog?

 

Nu, eu nu aud rau… va ignor numai.

 

Va rog sa nu va miscati! As vrea sa va uit asa cum sunteti...

 

Sunteti intr-adevar un argument convingator pentru drumuri separate.

 

Dvs. ati arata foarte bine in ceva lung, curgator… Amazon, Nil, Dunare...

 

Sunteti la fel de binevenit ca si telefonul care suna in timpul sexului."

 

Alte idei?

Editat de Nemo!
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,altfel de idei.

Uneori ajuta sa le spui in fata ce fac si de ce fac.Sa ii expui.

Vezi,raul exista camuflat sub aparenta binelui...cand il demasti ca atare,cand ii inlaturi camuflajul,agresorul e descumpanit...pentru ca putini oameni chiar nu tin cont de ce cred altii despre ei,fie aia chiar si dusmani,ori oameni pe care-i dispretuiesc!

Tot conteaza,chiar si atunci.

Agresorul vrea sa fie perceput ca o persoana puternica,importanta,valoroasa...pe seama victimei sale.Si cand dezvalui ca in spatele rautatii sale este vulnerabilitate,frica,ura si dispret de sine...cand ii expui adevaratele motivatii,il pui in situatia de a da nas in nas cu adevarul de care incearca sa fuga cel mai mult.

Va deveni el cel defensiv.

Totusi,la unii poti sa scoti la lumina tocmai furia irationala a celui care are impresia ca nu mai are nimic de pierdut...devreme ce si-a pierdut scumpa masca,care valora mai mult decat eul sau jalnic si dispretuit.

 

Mi-am dat seama ca nu am fost suficient de explicit mai devreme,asa ca vin cu o completare practica.

Le spui de exemplu: "de ce iti versi frustrarea pentru problemele tale asupra mea?" (a functionat cu sefa mea)

Le spui in fata ce fac,ca fac rau si de ce.

Vor incepe sa explice defensiv uneori,ca ei de fapt nu aia faceau...ca ai inteles tu gresit!

Alteori,au sa ramana pur si simplu fara replica.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are colectia asta de insulte adunate de pe internet cu psihologia?

Daca esti un caracter inteligent si puternic, nu cred ca raspunzi unui 'atac' cu sabloane - aia se intampla prin filme - vezi Hawkeye din MASH 4077 - desi misto poantele, erau prea bombastice ca sa fie spontane.

Cand te agreseaza verbal cineva, e irelevant daca spui texte misto, mai important este cat de adanc lovesti.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar conteaza cu ce lovesti?

Topicul nu e despre cum sa ataci verbal...e despre "cum sa neutralizezi atacurile in comunicare".Cel putin asa e in titlu...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul nu e despre cum sa ataci verbal...

 

Din artele martiale poti afla ca apararea cea mai buna este atacul, acest concept poate fi extrapolat si in psihologie. Decat portar la box, mai bine atacant central :o:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×