Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Imensa activitate a Diavolului in zilele noastre

Postări Recomandate

Ati observat imensa activitate a Diavolului in zilele noastre ?

Este prezenta mai peste tot : in diferite tehnici de genul hipnozei , yoga , meditatiei , vrajitoriei , chicitului ,descantatului s.a.m.d.

In primul rand trebuie remarcata marea varietate ale acestor tehnici , care s-au inmultit vertiginos .De asemenea numarul practicantilor a crescut la un numar remarcabil in ultimele decenii !

Inainte nu gaseai oriunde un hipnotizator , un vrajitor sau un cititor in cafea , in palma ( etc.) , dar acum sunt peste tot .

 

In al doilea rand , ati remarcat ca majoritatii acestor tehnici nu li se da o importanta prea mare ? Adica mai nimeni nu se mai gandeste ca sunt de la Diavol si ca ar trebuie sa fie desfiintate si interzise .

 

Dar cum s-a ajuns la acest lucru ? Un mare ajutor l-a adus ateismul si indiferenta fata de invataturile Bisericii . De exemplu la hipnoza : oamenii se gandesc ca practicantul atinge unele puncte ale subconstietului care ii permit a fac unele lucruri .Altfel spus, incearca sa dea o explicatie logica si rationala .

Cu aceste concepte in fata, persoanele accepta sa participe la astfel de practici poate initial pentru a se distra ,dar pana sa-si dea seama sunt prinsi si controlati .

Hipnotizatorul intra in mintea omului si incetul cu incetul il controleaza . In plus , acelei persoane i se naste o dorinta "ciudata" de a se mai duce la acel practicant, iar, astfel, este stapanit de catre Diavol si, in schimb, i se ofera unele functii, servicii ( job-uri ) etc. Unii au marturisit ca sunt terorizati de "spirite" . Acelea fac sa se intample unele evenimente supranaturale si inexplicabile, din punct de vedere logic cum ar fi : trosnaituri puternice prin casa , vise cu urmari in realitate etc.

Buna expresia aiai : Diavolul nu face un lucru rau din care sa nu iasa de 10 ori rau !

Cam asta se intampla in cazul hipnozei .

 

Mai exista si alte practici, evident .La altele oamenii nu se duc pentru a se distra ci pentru ca ei cred ca le face bine si pentru sanatatea trupului, cat si pentru cea a mintii . Ma refer la cele numite yoga , meditatie ( orientala ) si descant .

Multi apeleaza la yoga ( mai ales femeile ) crezand ca sunt bune si simple exercitii fizice .

Unii apeleaza si la meditatie ( mai ales cei care au diverse probleme ) .

Descantul ... n-am auzit de el la oras , dar in sate se practica pentru vindecarea unor afectiuni ale trupului in principal .

Toate par un lucru bun, insa, in realitate nu sunt . Sunt ale Diavolului .

Descantul este cel ce are cele mai evidente rezultate : vindecari .

Dar , unii oameni, care s-au dus la descantatori s-au schimbat si nu in bine . A existat un caz in care , un copil avea o problema grava medicala iar mama lui s-a decis sa-l duca la un energetic (care face cam acelasi lucru ca si descantatorii) . Acela l-a vindecat dar copilul a devenit, dintr-unul bun , ascultator si sarguincios, unul rau, care chiulea de la scoala etc.

Deci, iarasi, Diavolul poate prelua controlul mintilor noastre .

Nota : in final copilul cu pricina a reusit sa scape cu ajutorul unui preot plin de virtutii .

 

Oamenii care au suferit diferite evenimente tragice in viata lor ( pierderea unui membru de familie sau a unui prieten apropriat , despartirea de sotie/sot s.a.m.d. ) sunt cele mai usoare victime ale Diavolului tocmai pentru ca sunt atat de zdruncinati mental .

Unii apeleaza deseori la tehnici de tipul spiritismului si chicitului . Ei isi vand libertatea in schimbul unor previziuni sau a unor legaturi cu Cealalta Lume .

Sunt cei mai vulnerabili si cei mai usor de manipulat .

 

Prin vrajitorie, individul poate cere un anumit lucru in schimbul direct al sufletului sau .Persoanele care se duc la vrajitori se duc de buna voie si sunt constienti de "efectele secundare" ( de cele mai multe dintre ele ) .Multi insa, isi regreta fapta mai tarziu, dar cand este prea tarziu .

 

 

Singurii care ne pot scapa de urmarile nefericite ale acestor practici diavolesti si care pot sa ne readuca pe Calea cea Dreapta sunt preotii , calugari ( dar numai cei care au dus o viata dreapta si crestineasca ) si sfiinti .

 

De asemenea crestinii care duc o viata plina de fapte bune pot rezista acelor tehnici mult mai bine ca ceilalti .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai mintile bonlave si ingramadite pot gandi ca hipnoza, meditatia sau yoga sunt chestii nociove. Nu zic de la Diavol pen tru ca nu cred in existenta acestei entitati.

 

Oamenii care au suferit diferite evenimente tragice in viata lor sunt cele mai usoare victime ale Diavolului tocmai pentru ca sunt atat de zdruncinati mental . Unii apeleaza deseori la tehnici de tipul spiritismului si chicitului .

Sunt cei mai vulnerabili si cei mai usor de manipulat .

Eu sunt unul dintre acei oameni si te asigur ca nu am fost si nu sunt usor de manipulat, nu am apelat la spiritism sau chicit in palma, tocmai prentru ca nu cred in asememea bazaconii practicate de sarlatani care vor sa faca bani, nicidecum de servitori ai diavolului.

Victima a diavolului my ass. :lol:

 

Mai exista si alte practici, evident .La altele oamenii nu se duc pentru a se distra ci pentru ca ei cred ca le face bine si pentru sanatatea trupului, cat si pentru cea a mintii . Ma refer la cele numite yoga , meditatie ( orientala )

Multi apeleaza la yoga ( mai ales femeile ) crezand ca sunt bune si simple exercitii fizice .

Unii apeleaza si la meditatie ( mai ales cei care au diverse probleme ) .

Si eu am apelat la hipnoza, la meditatie si recent yoga, si din nou, te asigur ca mi-au ajutat enorm de mult. Sunt practici demonstrate pozitive, folositoare, spre deosebire de inchinarea si rugaciunile la tampeniile voastre.

De exemplu, stiai ca exercitiile de yoga prenatala sunt printre cele mai benefice pentru femeile gravide ? Cu siguranta ca nu.

Omule, in viata am intalnit oameni din diverse religii, inclusiv din diverse branse ale crestinismului, dar nimeni mai intunecati la minte decat ortodoxii. Nici chiar musulmanii cu reputatia lor de rahat nu sunt asa limitati in gandire si intelegere cand vine vorba de unele lucruri.

Mai mare scarba si rusinea.

Sa mor eu daca am mai auzit pe altcineva inafara de romanii habotnici si incuiati la minte ca vad yoga sau meditatia ca pe unelte ale diavolului. Asta atesta la gradul de civilizatie si cultivare mentala pe care vi-l confera crestinismul in vagauna aia de tara inapoiata.

Editat de Naeema
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o persoana se duce ani de zile la preoti,calugari cum spui tu si nu se rezolva problemele?

Dupa tine ar trebui sa nu se duca la psiholog? Pai tocmai prin hipnoza se rezolva traume din copilarie.

 

Yoga are mai multe milenii decat iudeo-crestinismul.

Dupa tine,Dumnezeu l-a lasat pe Diavol sa-si faca de cap milenii intregi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai mintile bonlave si ingramadite pot gandi ca hipnoza, meditatia sau yoga sunt chestii nociove. Nu zic de la Diavol pen tru ca nu cred in existenta acestei entitati.

 

Eu sunt unul dintre acei oameni si te asigur ca nu am fost si nu sunt usor de manipulat, nu am apelat la spiritism sau chicit in palma, tocmai prentru ca nu cred in asememea bazaconii practicate de sarlatani care vor sa faca bani, nicidecum de servitori ai diavolului.

Victima a diavolului my ass. :lol:

 

Si eu am apelat la hipnoza, la meditatie si recent yoga, si din nou, te asigur ca mi-au ajutat enorm de mult. Sunt practici demonstrate pozitive, folositoare, spre deosebire de inchinarea si rugaciunile la tampeniile voastre.

De exemplu, stiai ca exercitiile de yoga prenatala sunt printre cele mai benefice pentru femeile gravide ? Cu siguranta ca nu.

Omule, in viata am intalnit oameni din diverse religii, inclusiv din diverse branse ale crestinismului, dar nimeni mai intunecati la minte decat ortodoxii. Nici chiar musulmanii cu reputatia lor de rahat nu sunt asa limitati in gandire si intelegere cand vine vorba de unele lucruri.

Mai mare scarba si rusinea.

Sa mor eu daca am mai auzit pe altcineva inafara de romanii habotnici si incuiati la minte ca vad yoga sau meditatia ca pe unelte ale diavolului. Asta atesta la gradul de civilizatie si cultivare mentala pe care vi-l confera crestinismul in vagauna aia de tara inapoiata.

 

 

Daca ai fost o singura data la hipnoza , este posibil sa nu se fi intamplat mare lucru .Bine ca nu te-ai dus de mai multe ori .

Evident ca yoga si meditatia sunt prezentate ca ceva bun , dar nu sunt deloc .

Totusi se vede ca tu esti cea mai agresiva verbal de pe forum ( in activitate ) .Mai esti si atee .Si uite ce convingeri ti-ai format .

Esti sigura cu nu au existat urmari ? :spiteful:

 

Daca o persoana se duce ani de zile la preoti,calugari cum spui tu si nu se rezolva problemele?

Dupa tine ar trebui sa nu se duca la psiholog? Pai tocmai prin hipnoza se rezolva traume din copilarie.

 

Yoga are mai multe milenii decat iudeo-crestinismul.

Dupa tine,Dumnezeu l-a lasat pe Diavol sa-si faca de cap milenii intregi?

 

Conteaza si la ce preoti se duce persoana respectiva . Unii nu sunt prea buni sfatuitori .Dar cand intalnesti unul bun ...

Ce vrei sa spui prin " se rezolva " ? Nu pot sa ma gandesc decat ca le uiti . Poate merge dar te dai pe mana Diavolului ! Era mai bine sa ai o viata crestina buna si sa te rogi constant la Dumnezeu sa te scape de acele traume .

 

Diavolul are rolul de a pune oamenii la incercare . Asa a fost de la Adam si Eva .Pe Pamant , in Viata asta , are puteri foarte mari .

Totusi totul cu acordul lui Dumnezeu . Diavolul poate sa-i faca mai orice trupului ( dar nu are voie sa-l ucida ) dar de suflet nu se poate atinge fara acordul tau ( care se da automat prin practicarea unor practice satanice ) .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit preot teolog care nu condamna yoga ci privea cu respect.

Doamne Dumnezeule,dar il avem pe Eliade,roman de al nostru care pe langa Istoria credintelor a scris atat de frumos in nenumarate carti si recenzii despre yoga.

E o vasta literatura.Nu iti ajunge o viata sa aprofundezi dar sa mai si practici.

Nu poti sa bagi totul intr-o galeata.Pleosc !

Yoga e de la diavol. gata!

Asta denota ignoranta.

 

Poate confunzi cu fenomenul relativ recent ce s-a produs la noi,cu tot ce s-a spus in mass-media ca se intampla la Misa.

 

Cat despre psihologie,e absurd sa identifici studiul si tratamentul psihicului uman cu diavolul din nou.

Asa poti spune si despre Psihiatrie,Pediatrie,Urologie etc. Ca de toata stiinta medicala.

Daca ai probleme de sanatate nu te duci la doctor?

Te duci.

Asa si daca ai traume ,probleme te duci la psiholog.

 

Daca meditatia sau yoga sau orice altceva (rugaciune,mers la preoti,calugari) ,autosugestia te ajuta de ce sa nu faci?

Fiecare alege ce crede ca i se potriveste cel mai bine.

De ce trebuie speriati oamenii cu Babau (diavolul) sa nu mearga nicaieri sa-si rezolve problemele decat la Biseric?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit preot teolog care nu condamna yoga ci privea cu respect.

Doamne Dumnezeule,dar il avem pe Eliade,roman de al nostru care pe langa Istoria credintelor a scris atat de frumos in nenumarate carti si recenzii despre yoga.

E o vasta literatura.Nu iti ajunge o viata sa aprofundezi dar sa mai si practici.

Nu poti sa bagi totul intr-o galeata.Pleosc !

Yoga e de la diavol. gata!

Asta denota ignoranta.

 

Poate confunzi cu fenomenul relativ recent ce s-a produs la noi,cu tot ce s-a spus in mass-media ca se intampla la Misa.

 

 

Nu am aprofundat deloc . Asa am inteles . Poate o sa aprofundez odata yoga .

 

 

Cat despre psihologie,e absurd sa identifici studiul si tratamentul psihicului uman cu diavolul din nou.

Asa poti spune si despre Psihiatrie,Pediatrie,Urologie etc. Ca de toata stiinta medicala.

Daca ai probleme de sanatate nu te duci la doctor?

Te duci.

Asa si daca ai traume ,probleme te duci la psiholog.

 

Nu am spus deloc asa ceva .

Nu condamn studiull phihicului uman si nici tratarea lui .

Am spus ca este mai bine sa te duci la un duhovnic decat la un phihiatru .

Nu e pacat sau ceva sa te duci la doctor si la phiholog dar nu trebuie sa il dam laoparte pe Dumnezeu in favoarea stiintei .

Pentru vindecarea unui bolnav este nevoie si de Dumnezeu .

 

Daca meditatia sau yoga sau orice altceva (rugaciune,mers la preoti,calugari) ,autosugestia te ajuta de ce sa nu faci?

Fiecare alege ce crede ca i se potriveste cel mai bine.

De ce trebuie speriati oamenii cu Babau (diavolul) sa nu mearga nicaieri sa-si rezolve problemele decat la Biseric?

 

E important sa nu alegi varianta gresita chiar daca arata mai bine .

Problemele nu se rezolva la acei vrajitori pentru ca vor aparea multe altele, in consecinta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fost o singura data la hipnoza , este posibil sa nu se fi intamplat mare lucru .Bine ca nu te-ai dus de mai multe ori .

De unde stii tu de cate ori am fost ? Sau dai cu presupusul ?

 

Evident ca yoga si meditatia sunt prezentate ca ceva bun , dar nu sunt deloc .

Contrazicerea cu tine pe tema asta este inutila.

 

Totusi se vede ca tu esti cea mai agresiva verbal de pe forum ( in activitate ) .Mai esti si atee .Si uite ce convingeri ti-ai format . Esti sigura cu nu au existat urmari ?

Ai grija ca psihoanaliza amatoare a userilor pe forum se paleste cu sanctionare. Nu-mi duce tu mie grija. Si stii cu cine sunt agresiva verbal pe forum ? Cu prostimea, cu cei care debiteaza numai idiotenii, nu cu omenii inteligenti si cu capul pe umeri.

Mai insinueaza tu odata ca as avea probleme psihice de pe urma meditatiei sau a mai stiu eu ce consideri tu uneltele diavolului si te trezesti cu un raport de ti se plimba limba in gura.

 

Pentru vindecarea unui bolnav este nevoie si de Dumnezeu .

Ba nu este. Dovada consta in toti oamenii care se vindeca fara a crede sau a apela la povesti nemuritoare. Pentru mine insumi eu sunt dovada cea mai elocventa care mi-a demonstrat odata pentru intotdeauna ca nu exista d-zeu. M-a vindecat medicina moderna, tratamentele, stiinta, psihologia, propria filosofie de viata, propria determinare, ambitie si vointa, in timp ce m-am sters la fund cu toata notiunea de religie, credinta si entitati divine. Daca ma lasm in baza lor eram vai de steaua mea la ora actuala, exact asa precum sunt multi credinciosi incapatanati care stau si sufera in mizerie, boala, saracie si naivitate continuand sa se roage la o entitate imaginara. Asa le trebuie. Le urez sedere placuta in situatia in care se afla si genunchi tociti. Eu in schimb, sunt propriul meu "dumnezeu" si n-am nevoie sa cred in halucinatii aberante si cretine.

 

Cand nu o sa mai infundati spitalele si policlinicile si nu o sa mai faceti coada la farmacie, atunci sa vii si sa spui ca pentru vindecare un bolnav are nevoie de d-zeu.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare dimpotriva,ca exista o ampla interventie angelica in lume,ca oamenii devin mai buni,mai toleranti,mai deschisi si mai interesati de cunoastere,ca scade bigotismul si rautatea.

Cere ajutorul ingerilor sa te lumineze mai...ca ei respecta intru totul alegerile noastre si nu intervin neinvitati!(uite,eu nu sunt ca ingerii,care nu dau sfaturi neintrebati,ca nu-si permit...)

Cere-le sa-ti deschida mintea spre adevar,inima spre iubire si vointa sa o dubleze cu toleranta si bunavointa...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii tu de cate ori am fost ? Sau dai cu presupusul ?

 

 

Contrazicerea cu tine pe tema asta este inutila.

 

 

Ai grija ca psihoanaliza amatoare a userilor pe forum se paleste cu sanctionare. Nu-mi duce tu mie grija. Si stii cu cine sunt agresiva verbal pe forum ? Cu prostimea, cu cei care debiteaza numai idiotenii, nu cu omenii inteligenti si cu capul pe umeri.

Mai insinueaza tu odata ca as avea probleme psihice de pe urma meditatiei sau a mai stiu eu ce consideri tu uneltele diavolului si te trezesti cu un raport de ti se plimba limba in gura.

 

 

Ba nu este. Dovada consta in toti oamenii care se vindeca fara a crede sau a apela la povesti nemuritoare. Pentru mine insumi eu sunt dovada cea mai elocventa care mi-a demonstrat odata pentru intotdeauna ca nu exista d-zeu. M-a vindecat medicina moderna, tratamentele, stiinta, psihologia, propria filosofie de viata, propria determinare, ambitie si vointa, in timp ce m-am sters la fund cu toata notiunea de religie, credinta si entitati divine. Daca ma lasm in baza lor eram vai de steaua mea la ora actuala. doh.gif Eu sunt propriul meu "dumnezeu" si n-am nevoie sa cred in halucinatii aberante si cretine.

 

Da, am presupus .

 

Vezi ca eu am facu niste simple observatii care ti-au mai fost reprosate .

Tu nu poti sa postezi ceva fara sa folosesti cuvinte de tipul : idiotenie , prostie si aberatie.

 

Dumnezeu a vrut sa te vindeci atunci ( cand erai in spitale nu la vrajitori ) . Dumnezeu poarta grija de toti , chiar si de "oile pierdute" .

 

Se vede ca esti de-o indiferenta si de-o ingnoranta la un nivel pe care nu la-m mai intalnit fata de orice inseamna religie .

Ce sa spun ... pacat .

Sper sa te ajute Dumnezeu sa ajungi pe Calea cea Dreapta si te va elibera din lanturile Diavolului .Ai fost influentata peste de peste tot si nu este ceva neobisnuit sa alegi varianta asta . Dar tu oricum esti intr-o alta faza : crezi ca ceea ce crezi este absolut corect si te inchizi in propriile convingeri .

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×