Sari la conținut
Forum Roportal
Lala.eu

Psoriazisul se vindeca?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna, vreau sa va intreb daca boala de piele Psoriazis se poate vindeca. Si daca da.. cu ce fel de tratament. Si daca nu, cum se poate ameliora?

Mentionez ca este vorba despre sora mea care a folosit doar Dermovate (unguent) si a mers o perioada insa acum nu mai da niciun rezultat,

multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, vreau sa va intreb daca boala de piele Psoriazis se poate vindeca. Si daca da.. cu ce fel de tratament. Si daca nu, cum se poate ameliora?

Mentionez ca este vorba despre sora mea care a folosit doar Dermovate (unguent) si a mers o perioada insa acum nu mai da niciun rezultat,

multumesc frumos

Nu se poate vindeca , dar cu tratament si regim alimentar adecvat poate sa ,,dispara " perioade lungi , ani chiar.

Exista deja un topic despre psoriazis unde poti sa te informezi :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

boala de piele Psoriazis se poate vindeca.

 

Sa stea si la soare cu partile din corp afectate, ajuta foarte mult si nu costa!!!

Sa noteze zilnic ce maninca si cum arata palma, cotul sau locul respectiv. Sa scrie si cum s-a simtit dupa acea mancare, daca avea mancarimi sau a fost balonata. Sa nu mai manince din unele mancaruri si sa observe reactia corpului dar sa citeasca si despre alimentatia si grupa sanguina, daca vrea, poate sa urmareasca sfaturile de acolo. Ajuta, dar nu dupa 1 zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, vreau sa va intreb daca boala de piele Psoriazis se poate vindeca. Si daca da.. cu ce fel de tratament. Si daca nu, cum se poate ameliora?

Mentionez ca este vorba despre sora mea care a folosit doar Dermovate (unguent) si a mers o perioada insa acum nu mai da niciun rezultat,

multumesc frumos

 

Sunt farmacista si am si eu boala aceasta,cei drept ca de peste doua luni;am incercat si preparat foarte multe creme,dermatocosmetice,etc

Pana la urma eu am scapat folosind urmatoarele:

Am exclus sarea din alimentatie,am exclus produsele zaharoase ,nu sunt fumatoare sau consumatoare de alcool asa ca astea au fost excluse din start

Ca si tratament am folosit asa: lunea,miercurea si sambata m-am spalat pe zonele afectate(maini,picioare,coate) cu sapun cu Gudron,insa dupa ce m-am sapunit cu sapunul acesta, am stat asa vreo 15 minute ,dupa care am clatit totul,apoi am uscat

Mi-am preparat un ceai mai concentrat de "Marul Lupului" si cand a fost caldut ca de paine si am rinut picioarele in el vreo 20 minute ,zilnic (include si ziua in care am folosit sapunul cu gudron)

Dupa ce le-am scos din ligheanul cu ceai,am lasat picioarele si mainile sa se usuce asa,

la aer in pat

Dupa ce s-au uscat am aplicat solutie Castelani,fara fucsina--adica un lichid incolor ,cu ajutorul unor dischete pe toate partile afectate ,dupa care am folosit DERMOVATE--crema si m-am culcat cu picioarele afara desi corect ar fi fost folosirea unor pungi legate cu un snur peste Dermovate .

Am mai bine de o luna de cand pielea s-a refacut complet ,o piele foarte fina.

Nu garantez faptul ca aceasta schema va fi folositoare la toata lumea,dar mie mi-a fost si nu stiu daca acele excrescente rosii , descuamante ,care ma mancau ingrozitor ,vor mai apare vreodata.Doar timpul isi va spune cuvantul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt farmacista si am si eu boala aceasta,cei drept ca de peste doua luni;am incercat si preparat foarte multe creme,dermatocosmetice,etc

Pana la urma eu am scapat folosind urmatoarele:

Am exclus sarea din alimentatie,am exclus produsele zaharoase ,nu sunt fumatoare sau consumatoare de alcool asa ca astea au fost excluse din start

Ca si tratament am folosit asa: lunea,miercurea si sambata m-am spalat pe zonele afectate(maini,picioare,coate) cu sapun cu Gudron,insa dupa ce m-am sapunit cu sapunul acesta, am stat asa vreo 15 minute ,dupa care am clatit totul,apoi am uscat

Mi-am preparat un ceai mai concentrat de "Marul Lupului" si cand a fost caldut ca de paine si am rinut picioarele in el vreo 20 minute ,zilnic (include si ziua in care am folosit sapunul cu gudron)

Dupa ce le-am scos din ligheanul cu ceai,am lasat picioarele si mainile sa se usuce asa,

la aer in pat

Dupa ce s-au uscat am aplicat solutie Castelani,fara fucsina--adica un lichid incolor ,cu ajutorul unor dischete pe toate partile afectate ,dupa care am folosit DERMOVATE--crema si m-am culcat cu picioarele afara desi corect ar fi fost folosirea unor pungi legate cu un snur peste Dermovate .

Am mai bine de o luna de cand pielea s-a refacut complet ,o piele foarte fina.

Nu garantez faptul ca aceasta schema va fi folositoare la toata lumea,dar mie mi-a fost si nu stiu daca acele excrescente rosii , descuamante ,care ma mancau ingrozitor ,vor mai apare vreodata.Doar timpul isi va spune cuvantul

 

pare destul de complicata schema... insa sfaturile cu excluderea produselor zaharate, fumatul si alcoolul sunt oricum binevenite.

Nu am auzit de ceaiul Marul Lupului insa din cate am citit acum este indicat pentru afectiunile pielii.

In afara de Dermovate, mai exista un alt unguent care sa il inlocuiasca? poate mai puternic sau mai eficient?

multumesc mult pt raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×