Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

....Ajutati-ma..

 

Relaxeaza-te , nu esti nici prima nici ultima.

Doare dar trece.

Consider-o ca pe-o experienta , nu uita dar uita-l.

Treci la urmatorul.

Succes.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o relatie cat de cat frumoasa de 5 ani ... As face orice ca sa am relatie dinainte buna cu el sau nu stiu ceva sa uit ca il iubesc, sa uit fiecare amintire cu el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa o relatie cat de cat frumoasa de 5 ani,

Cam asa de frumoasa:

pe mine nu ma scotea nu am fost niciodata la o discoteca sau undeva..

???blink.gif

 

Exista viata si dincolo de relatia ta "de doi bani...". Trebuie doar sa-ti imaginezi, ca unele cupluri se distreaza prin cluburi, excursii, pe la terase, sau macar prin parc.

Ce... daca n-aveti bani, n-aveti nici imaginatie?

Cand eram de varsta ta, n-aveam bani nici sa trec strada si tot ma distram.Munceam ca sezonist ziua si noaptea rupeam podelele dicotecilor, sau evadam in natura, ori faceam baie in mare...

Un cort costa 100 de lei, mancarea, daca ti-o gatesti, inca vreo 100 si bilete pana la mare, la 2Mai, cel mult 300 lei pt. amandoi, daca stati la Sighetul Marmatiei.

Si asta-i doar un exemplu neinspirat, ca inca nu mi-am baut cafeaua.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista viata si dincolo de relatia ta "de doi bani...".

..inca nu mi-am baut cafeaua.

:good: Perfecta remarca, nu se vede ca n-ai baut cafeaua! :lol:

 

Dupa o relatie cat de cat frumoasa de 5 ani, in care ne-a tinut impreuna doar iubirea, ca el ma mai iubeste dar vrea sa ma tina alaturi de el doar ca sa isi bata joc de mine si sa plang mereu cum am facut tot timpul

Foarte misto crezi tu ca-i iubirea! :focus:

 

De cand am inceput o relatie cu el am renuntat influentata de el la toti prietenii, cu rudele nu me mai inteleg bine, iar cu parintii foarte rau,

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mie relatia asta ''cat de cat frumoasa'', imi pare una de cosmar desprinsa de prin secolele trecute. El un fel de manipulator emotional care te-a vrut numai pt el, dar... s-a plictisit. Faptul ca tu esti emotiva, el il vede ca pe o motivatie de a-si bate joc de tine. Daca nu v-ati fi rupt de lume oarecum, si daca nu ti-ai fi aratat emotivitatea prea mult, relatia ar fi durat, POATE.

Eu zic ca ar fi cazul sa reiei legatura cu lumea; cu prieteni, parinti, etc. Tu ai uitat sa gandesti prin si pt tine. Tu ai gandit prin el, el a gandit pt tine. E nociv lucrul asta, te-ai depersonalizat si depinzi de el pt orice, chiar si pt a gandi. Ai intrat intr-un cerc vicios urat si consider ca e timpul sa iesi rapid.

Ma rog, opiniile mele sunt rezultatul a ceea ce ai spus tu, Cum s-a mai spus pe aici, obiectivitatea e scazuta cand nu se cunosc ambele variante ale situatiei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o relatie cat de cat frumoasa de 5 ani...

 

 

dupa stilul asta de relatie nu stiu cine n-ar face o depresie! :doh:

poate ar fi cazul sa incerci sa descoperi ca exista si altceva intro relatie, nu doar tristete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiam io la 20 de ani de cate o sa ma mai lovesc.... 'ai de capul meu.

Abia iti incepi viata, crezi ca se termina lumea la el? N-ai vazut nici un sfert din cat o sa mai vezi de-acu incolo. Cauta-ti orgoliul, vezi pe unde sta aruncat si nu te mai milogi de nimeni.

Plus... spui ca esti posesiva. Poate e vina ta, te-ai gandit la asta? Incearca sa fii putin obiectiva si cauta-ti greselile. In loc sa te sinucizi, mai bine analizezi relatia asta si vezi ce poti sa inveti din ea pentru viitor. Ca sa nu fi trecut prin ea de pomana.

Relatiile cu familia le poti reface. Nu cred ca te-au renegat. Lasi si tu de la tine, incepi sa-ti cauti vechii prieteni sau iti faci altii noi.. Te-o vrea si pe tine cineva, doar nu esti ultima salbatica.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti imatura emotional,afectiv...te agati,esti ca un copil dependent de taticu'.

Eu nu as suporta sa stau cu o persoana posesiva si plangareata,care e blocata in rolul de victima.

Esti sufocanta pesemne si impreuna cu el formezi un cuplu bolnav de codependenti: tu esti persoana bagareata,posesiva si sufocanta care vrei sa-l posezi pe "iubit" in totalitate si el este personajul distant care are nevoie sa fie bagat in seama cu tot dinadinsul ca si tine,insa in alt fel doar.

Ma indoiesc ca cineva te poate ajuta cu adevarat de aici.Incluzandu-ma pe mine.

 

Amandoi aveti niste convingeri absurde despre ce e iubirea,si pana nu le lasati balta relatia voastra e cu neputinta sa functioneze.

Tu cauti in realitate pe cineva care sa te ajute in rolul de victima...o relatie de "sacrificiu" reciproc,o tortura emotionala.

Nimic din toate astea nu seamana macar cu iubirea.

Aveai nevoie de un calau...si el de o victima,ca sa jucati tragedia domestica a "iubirii"-sacrificiu.

Sacrificiul ala,e ceva odios -nu "proba" iubirii reciproce.

De ce vrei atat de mult sa fi pedepsita? -si el,de ce are nevoie sa te pedepseasca? -asta e ura,nu iubire...

Mie nu mi-e mila de tine,ma scoti din sarite cu inconstienta ta,cu atitudinea de victima profesionista.!

(Motivul este in trecutul meu,cand am trait in familie cu o asemenea victima de profesie.)

Vrei MILA? -de ce?

De ce nu te iubesti pe tine,in loc sa te agati de ceilalti ca o cersetoare? -nu ai pic de demnitate.

Ai deschis topicul ca sa iti plangi de mila de fapt,asta e convingerea mea.Nu esti persoana care sa vrea sa se schimbe,sa-si schimbe convingerile si comportamentul...vrei ca altii sa se schimbe,vrei ca el sa se schimbe...sa-l schimbi tu,cu "iubirea" ta!

Asta va tine impreuna,convingerea absurda ca o sa va schimbati reciproc prin "iubirea"-sacrificiu.

Si placerea sado-masochista a reprosurilor...

Parada bolnava a "iubirii",scosul ochilor cu cine a facut mai mult pentru celalalt.

E o relatie urata,odioasa,care reflecta in exterior ceea ce e in interiorul vostru.

Vrea sa plece...de ce nu-l lasi?

Nu doar ca nu vrei sa fi libera,dar nu poti sa-i ingadui nici altuia sa fie.Nu doar ca urasti libertatea ta,dar o urasti si pe a altuia.

Daca eu sau altul de aici,iti arata chiar si o farama de mila,te vei simti motivata sa persisti in comportamentul tau de vaicareata.Daca nu iti arata mila,vei gasi un motiv "intemeiat" sa-ti plangi de mila,sa reclami reavointa celor care nu vor sa te ajute,ci doar sa te raneasca,pe tine,cea atat de sensibila!

Eu nu vreau sa te "ajut" in sensul in care vrei tu "ajutor".Ala nu e ajutor real.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.De cand am inceput o relatie cu el am renuntat influentata de el la toti prietenii, cu rudele nu me mai inteleg bine, iar cu parintii foarte rau, deci practic fara el nu am pe nimeni…daca nu vorbesc cu el nu vorbesc cu nimeni o zi intreaga…Dar se pare ca relatia e pe terminate…

Nu e nici pe departe.

Dar bine ai face daca ai termina-o tu si te-ai reintoarce la vechii prieteni si la familie..si i-ai intreba de ce v-ati indepartat.

Vei vedea ca raspunsul va fi 'Din cauza lui.'

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×