Sari la conținut
Forum Roportal
Adela16

Menstruaţie prelungită

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ştiu că prima variantă ar fi să merg la ginecolog, dar ... bleah,

 

 

Nu cred ca ai alta varianta daca mai vrei sa mergi si la mare vara asta!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai tu se numeste menoragie. Cauzele pot fi minore precum dereglare temporara de hormoni, stres, schimbare drastica in alimentatie sau dieta, schimbare in anticonceptionale sau in rutina de exercitii fizice, fluctuatii drastice in greutate...pana la cauze serioase precum boala

Von Willebrand, cancer al mucoasei uterine, hiperplazie endometriala (ingrosarea mucoasei uterine), infectie uterina, probleme cu glanda tiroida, fibroizi sau polipi uterini si altele.

Pentru unele conditii cred ca esti mult prea tanara sa le ai, deci inclin sa cred ca poate fi una din cauzele minore dar totusi e recomandat sa mergi la ginecolog. Daca nu e nimic grav, se poate remedia cu anticonceptionale.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Musai sa mergi la medic, noi nu te putem ajuta. Sigur ai niste dereglari prin organism si doar el te poate indruma, trata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema, necesita tratament, am avut o prietena care avea problema asta, i s-a recomandat si regim alimentar, printre altele. Trebuie mers la medic neaparat, mai ales ca persista de luni de zile problema. Pierderile de sange duc la anemie si alte probleme. (P.S. - la nici o varsta nu e normal sa ai astfel de probleme, nu trebuie tratata cu superficialitate chestiunea.)

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulţumesc tuturor pentru sfaturi şi informaţii. :) Voi merge la doctor, deşi mi-e puţin teamă, sper să nu fie nimic grav. :) O săptăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu ai samgerari continue de 5-6 luni si inca nu ai ajuns la medic?!?! Poate nu e ceva grav, dar totusi, o dai in altele. Cum de mai stai in picioare dupa ce ai pierdut atata sange?!

Fuguta la medic. Si nu uita sa iei un adult cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×