Sari la conținut
Forum Roportal
mlegs

Cum se curata uleiul intarit de pe pensule?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...

important, te apropii de arta adevarata, macar prin instrumente...

...

 

Iti dau dreptate in ceea ce ai scris dar aici pot sa-ti spun ca am vazut maestri care cu un simplu creion ( nici macar din cel special de desen sau carbune) pe o foaie alba de hartie faceau desene exceptionale.

Cred ca mai importante sunt tehnica si munca ca sa devii un pictor adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau dreptate in ceea ce ai scris dar aici pot sa-ti spun ca am vazut maestri care cu un simplu creion ( nici macar din cel special de desen sau carbune) pe o foaie alba de hartie faceau desene exceptionale.

Cred ca mai importante sunt tehnica si munca ca sa devii un pictor adevarat.

 

si eu am vazut...

doar ca aici vorbim noi, cei simpli si cei neinitiati... ma bucur ca faci parte si tu din acest grup...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vazut...

doar ca aici vorbim noi, cei simpli si cei neinitiati... ma bucur ca faci parte si tu din acest grup...

 

 

Nu m-ai inteles; ideea era nu cat de intiat/neinitiat esti, ci aceea ca nu pictezi bine doar daca ai instrumente profesionale.

Instrumentele de pictura bune te ajuta dar nu deseneaza singure oricat de profi ar fi ele ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello.. Stie cineva cum / cu ce se poate curata uleiul uscat de pe firele pensulelor? Este foarte neplacut ca mi s-au stricat toate pensulele pentru ca nu stiu cu ce sa le curat. Sigur exista o solutie....

Dupa folosire le tin in esenta de terebentina dar degeaba.. Diluand uleiul ramas pe pensule, acesta se duce in sus pana la partea de lemn iar uleiul chiar daca e diluat se intareste si se lipesc firele intre ele sad.gif( Unde gresesc? M-am saturat sa tot cumpar pensule dupa 2 desene ca sunt si scumpe ale naibii. Cele cu numar mic (pentru detalii) au devenit inutilizabile. Cred ca imi scapa ceva ... deci intrebarile mele sunt:

- cum exact se procedeaza pentru a curata pensula in totalitate imediat dupa folosire? Daca e vreo solutie mai buna decat esenta de terebentina spuneti-mi-o va rog.

- pentru pensulele pe care s-a uscat uleiul... exista vreo solutie-minune pentru a il scoate de acolo? A patruns adanc in pensula si nu stiu cu ce sa il mai scot.

Multumesc

Buna,am citiit probleme tale despre pensule.Eu le spal cu petrosin inainte si pe urma le spal cu apa calda si sapun sau un detergent.Am folosit si ajax pasta,dupa care le sterg cu o cirpa prin presare si infasor fiecare pensula in hartie de ziar,rasucind putin la varf sau cele plate le las nerasucite ca sa nu se deformeze si sa isi pastreze forma.De 10 ani folosesc aceleasi pensule si nu am cumparat din cele scumpe.Pensulele care sunt mai mari,le"pieptan"cu un piepten mic,din acela de buzunar sau poseta si asa de mai si curata surplusul de ulei sau culoare si isi pastreaza si perii drepti,pentru ca in timpul spalarii,perii se mai duc inauntru.Pensulele cu par sintetic,pentru mine sunt foarte bune,pictez mult mai bine decit cu cele din par de porc care este destul de tare si nu are aceiasi flexibilitate,plus ca in pictura iti lasa imprezia de zgariat.Parul sintetic,lasa tusa uniforma si fina.Toate tipurile de pensule pe care le folosesc la pictura in ulei,le spal mai intai in petrosin,iar daca pictez citeva zile la rand,le las in petrosin dupa ce le-am sters cu o cirpa,apoi le imoi in petrosin si iar le sterg(de 2-3ori)si le las in petrosin pana a doua zi cind le sterg si ma reapuc de pictat.

Mai poti incerca sa le cureti bine cu Decapant dar din acela foarte lichid,nu viscos daca au asa mult ulei uscat.Decapantul dizolva instant.Le lasi 1-2 ore si pe urma le speli si le infasori in ziar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×