Sari la conținut
Forum Roportal
mlegs

Cum se curata uleiul intarit de pe pensule?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello.. Stie cineva cum / cu ce se poate curata uleiul uscat de pe firele pensulelor? Este foarte neplacut ca mi s-au stricat toate pensulele pentru ca nu stiu cu ce sa le curat. Sigur exista o solutie....

Dupa folosire le tin in esenta de terebentina dar degeaba.. Diluand uleiul ramas pe pensule, acesta se duce in sus pana la partea de lemn iar uleiul chiar daca e diluat se intareste si se lipesc firele intre ele :(( Unde gresesc? M-am saturat sa tot cumpar pensule dupa 2 desene ca sunt si scumpe ale naibii. Cele cu numar mic (pentru detalii) au devenit inutilizabile. Cred ca imi scapa ceva ... deci intrebarile mele sunt:

- cum exact se procedeaza pentru a curata pensula in totalitate imediat dupa folosire? Daca e vreo solutie mai buna decat esenta de terebentina spuneti-mi-o va rog.

- pentru pensulele pe care s-a uscat uleiul... exista vreo solutie-minune pentru a il scoate de acolo? A patruns adanc in pensula si nu stiu cu ce sa il mai scot.

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc

 

 

Nu ma pricep, da' pana sa-ti raspunda cineva care stie s-ar putea sa mai dureze nitel.

dupa curatarea cu solutia amintita de tine, nu trebuie spalate cu apa calduta si sapun ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu indepartez excesul de vopsea cu o carpa de bumbac inmuiata in White Spirit.( Unii pictori folosesc Firnis sau chiar benzina.) Dupa aceea, le las la inmuiat intr-un borcan cu apa calduta si sapun(cel de haine e cel mai bun) iar apoi cu grija curat perii(in faza asta merge si sa dai cu pensula direct pe sapun), daca e problema mare atunci folosesc chiar detergent de rufe dar evit asta pentru ca dupa ce se usuca pot capata aspect de matura, nu tocmai ce imi doresc...

Daca utilizez pensulele zilele urmatoare, atunci sterg vopseaua de pe ele cu o carpa si o infasor pe ele, nu mai folosesc diluant. Pensulele cu par mai uscat le dau prin putin ulei de in. Incerc cand pictez sa folosesc aceeasi pensula pentru fiecare culoare in parte, astfel nu sunt nevoita sa le curat de fiecare data cand schimb culoarea. Sa zicem daca am folosit o pensula pt rosu, n-o curat pentru a o folosi la galben ci iau alta pt galben si pastrez cea de rosu pe cand voi mai avea nevoie de acea culoare

Daca ai grija de ele le poti folosi mult timp si devin mai bune decat cele noi, chiar daca la aspect pare ca se rodeaza perii

 

Citeste topicul "pictura in ulei", poate iti va fi de folos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Dupa folosire le tin in esenta de terebentina dar degeaba.. Diluand uleiul ramas pe pensule, acesta se duce in sus pana la partea de lemn iar uleiul chiar daca e diluat se intareste si se lipesc firele intre ele :(( Unde gresesc? M-am saturat sa tot cumpar pensule dupa 2 desene ca sunt si scumpe ale naibii. Cele cu numar mic (pentru detalii) au devenit inutilizabile. Cred ca imi scapa ceva ... deci intrebarile mele sunt:

....

 

inainte de a le curata cu terebentina asa cum spunea si fulg de nea, sterge grosul de vopsea de pe ele cu o carpa, apoi curata din nou cu terbentina ( nu este necesar sa le tii mult in terebentina ci doar sa le treci prin solutie - le dai de cateva ori pe marginea recipientului), sterge din nou cu carpa - in felul acesta vopseaua nu mai urca in sus ci se curata de pe perii pensulei; apoi cum spune unstoppable ia sapun ( calup nu lichid) si apa calda si trece-le pe calupul de sapun ca si cum ai picta si apoi spala-le cu apa calda pana nu mai iese vopsea (uneori este necesar sa repeti si de cateva ori procedura) de fiecare data usuca-le cu o carpa uscata si curata ; de pastrat se parteaza cat mai uscate si cu perii in sus pentru a nu le strica forma! :yes:

 

un mic "trick" mi l-a spus cineva - daca le utilizezi des nu este nevoie sa le speli atat de bine ci doar le cureti grosul si apoi le poti tine intr-un borcan cu apa ( sau ulei de in daca ai!) dar nivelul in borcan sa fie in asa masura incat sa nu depaseasca firul pensuei sa ajunga la partea lemnoasa.

 

cat despre cele deja uscate, sunt cam compromise, incearca totusi, tinandu-le cate o ora la inmuiat in terebentina si apoi incercand sa repeti procedeul de mai sus apoi iar le tii in terebentina si le speli; poate mai le recuperezi, macar partial :roll:

 

daca vrei sa pastrezi vopseaua de pe paleta care inca nu ai folosit-o pentru zilele urmatoare, acopera bine paleta cu o folie de plastic prin care sa nu patrunda aerul; nu incerca sa bagi si pensulele in punga, la ele nu tine smecheria :o:

 

sper ca ti-am fost de ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri..

se pare ca uleiul intarit nu se dizolva in esenta de terebentina :( ... o sa incerc cu o perie de sarma ... poate mai salvez ceva din ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello.. Stie cineva cum / cu ce se poate curata uleiul uscat de pe firele pensulelor? Este foarte neplacut ca mi s-au stricat toate pensulele pentru ca nu stiu cu ce sa le curat. Sigur exista o solutie....

Dupa folosire le tin in esenta de terebentina dar degeaba.. Diluand uleiul ramas pe pensule, acesta se duce in sus pana la partea de lemn iar uleiul chiar daca e diluat se intareste si se lipesc firele intre ele :(( Unde gresesc? M-am saturat sa tot cumpar pensule dupa 2 desene ca sunt si scumpe ale naibii. Cele cu numar mic (pentru detalii) au devenit inutilizabile. Cred ca imi scapa ceva ... deci intrebarile mele sunt:

- cum exact se procedeaza pentru a curata pensula in totalitate imediat dupa folosire? Daca e vreo solutie mai buna decat esenta de terebentina spuneti-mi-o va rog.

- pentru pensulele pe care s-a uscat uleiul... exista vreo solutie-minune pentru a il scoate de acolo? A patruns adanc in pensula si nu stiu cu ce sa il mai scot.

Multumesc

 

 

Diluant dupa ce indepartezi grosul cu o carpa umeda, dupa diluant ... apa calda cu sapun de mai multe ori .... asta de fiecare data cand pictezi ... dar ce fel de picturi faci tu de le murdaresti asa de rau dupa 2 picturi ?

daca nu folosesti, dupa ce ai tras linia sau culoarea las`o intr`un borcanel cu diluant, apoi la sfarsit ... apa calda si sapun de mai multe ori.

La mine merge intotdeauna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfat... in special cele pentru detalii care au fire sintetice se strica foarte repede... dupa a 2a utilizare arata ceva de genul:

 

 

IMG_2021.jpg

 

poza e veche, in momentul de fata firele sunt lipite cu scoci sa le tina apropiate =))

 

 

:( in fine o sa incerc ce mi-ai zis tu.

 

 

 

hmm dar mai am si eu o intrebare: daca lucrezi cu mai multe culori, ce faci operatia aia de fiecare data cand schimbi culoarea? sau iti cumperi cate o pensula pentru fiecare culoare...

Editat de mlegs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfat...

....

 

Ma bucur ca l-ai ascultat macar pe Iulian.ad ! :)

 

...

hmm dar mai am si eu o intrebare: daca lucrezi cu mai multe culori, ce faci operatia aia de fiecare data cand schimbi culoarea? sau iti cumperi cate o pensula pentru fiecare culoare...

 

Eu am mai multe pensule si le folosesc pe nuante - de exemplu daca am mai multe nuante de galben de la deschis pana la ocru folosec aceasi pensula, dar am langa mine o laveta pe care sterg surplusul de culoare de la o schimbare la alta a nuantei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca folosesti ulei de in fiert, singura solutie buna pentru curatare este apa + sapun de rufe, calup...

 

- stergi surplusul de vopsea de pe pensule, dupa ce termini de vopsit, apoi le speli cu apa calduta si sapun de rufe, frecandu-le usurel de calupul de sapun...

- repeti operatia si de 2 - 3 ori, pentru ca si uleiul si vopseaua vor precipita, adica nu se dizolva, ci creaza mici brobonele asa, care se indeparteaza...

 

incearca sa-ti educi pictura si dupa fiecare activitate sa faci curat, sa nu mai lasi de pe o zi pe alta...

 

vezi ca la fondul plastic sunt niste pensule mari, late de 5 - 15 cm si cu fir de par de ureche de vitel, cu firul lung de 6 - 10 cm...

 

invata sa-ti faci singur pensulele din parul asta, si sa-ti dozezi si pensulele de detaliu si pensulele de tusa pe grosimea necesara, sau cu care te simti mai bine...

dupa ce faci snopul de par, le bagi un capat in aracet si apoi in cartusul metalic al pensulei stricate...

vei avea pensule originale, din par natural, cu o rezistenta si posibilitate de curatare mai bune, si, cel mai important, te apropii de arta adevarata, macar prin instrumente...

recuperezi din pensulele vechi, stricate sau uscate cartusele si cozile, resturile stricate le indepartezi prin ardere...

 

daca vrei pensule de detaliu, de tusa fina, astea se fac din par de coada de veverita, iar cele de tusa rotunda le poti face din par de bursuc, vezi sa nu fie prea aspru... pentru tusele groase, poti folosi par de porc, dar sunt uneori prea grosolane (doar daca ai tusa ampla, cu vopsea groasa)...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×