Sari la conținut
Forum Roportal
haiducul

analize ochi..nelamurire

Postări Recomandate

Buna. Saptamana trecuta mi-am facut analize la ochi si pentru a fi sigur de rezultate am fost la 3 cabinete (deci la 3 medici diferiti ) si spre disperarea mea, de fiecare data au iesit altfel.

La primul: O.D. +1,25; O.S. +1,5

La al 2-lea: O.D. + 0,75; O.S. + 1;

la al 3-lea: O.D. +0,75; O.S. + 1,5

Oare sa mai fac un consult sau sa optez pentru o varianta combinata a celor 3 analize ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar bine ca au si un lucru comun masuratorile pe care le-ai facut, diferenta de dioptrie dintre O.D. si O.S. in acelasi sens... ca altfel intrai si mai tare in ceata.

Diferentele in masuratorile facute sunt insa destul de mari. Din experinta mea, nu te-as sfatui sa faci o medie a lor. Nu rezolvi nimic facandu-ti niste ochelari prosti. Mai intreaba in stanga si-n dreapta si cauta un oftamolog sau un optician bun care sa-ti mai faca o masuratoare. Eu am ajuns la concluzia ca dioptronul ofera medicului un punct de plecare (mai ales daca esti la primii ochelari). Urmeaza apoi "reglajele fine" ca sa le spun asa, cand ti se pun rand pe rand la fiecare ochi lentile de dioprii diferite, apropiate de cea masurata la dioptron, iar tu trebuie sa apreciezi cu care vezi mai bine. In aceasta faza este foarte importanta cooperarea ta, foarte importanta ! Trebuie sa fii constient ca si de aprecierile tale va depinde decizia finala a medicului. Nu te grabi, cere sa-ti mai puna inca odata lentila sau alta, fa-o pe indelete.... fereste-te de "pietele" acelea de ochelari in care intri pe o usa si iesi peste 15 minute pe o alta cu consultul facut si cu ochelarii pe nas, cauta o firma serioasa.... numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut unele dificutati cu calitatea privirilor mele de cand am intrat la liceu

medicul, la momentul respectiv, le-a spus parintilor ca nu este absolut nimic

in facultate, am consultat o doctorita prietena cu o prietena de-a mea - deci a facut totul foarte atent si avea un cabinet bine dotat -, rezultatul fiind acelasi

 

si totusi, dificultatile mele de "privit" s-au agravat

 

dupa facultate am fost la un dioptron bun care mi-a spus 1.75 si 2.25

nu mi-am pus ochelari pentru ca VEDEAM!

ciudat mi s-a parut mereu ca vedeam exact la fel!!! cu ochelari pana la dioptria 2, ca si fara ochelari

 

dar nu mai reuseam sa citesc mai mult de cateva pagini...

dupa alti cativa ani, am fost la un cabinet scump si dioptronul a spus 2.75 si 3.25

cu aceste rezulate, am fost pusa sa citesc panoul

rezultatul: am vazut si citit la fel cu dioptrii de la 0 pana la 2 - nu vedeam nicio diferenta cand imi schimba lentilele, decat la un moment dat cand mi-a pus ceva mai mult de 2 si am vazut doar ceata

s-a mirat si doctorita, dar mi-a recomandat sa port ochelari 1.50 - atat!

 

dupa cativa ani am aflat ca problemele mele cu ochii sunt determinate de nodulii uterini pe care ii mostenesc din familie (fara sa fi stiut de ei) - un medic naturist i-a spus ca adevarata cauza a tulburarilor mele de vedere este undeva in dreptul ombilicului, la ecografia facuta ulterior s-a dovedit observatie adevarata

 

de ce medicul oftalmolog nu face astfe de legaturi, de ce medicii in general nu fac astfel de legaturi?!?

de ce medicina este in stadiul in care nu poate rezolva "nimicuri" pe care vrajitoarea din sat le rezolva cu niste ierburi?!?

 

revenind la subiect:

Oare sa mai fac un consult sau sa optez pentru o varianta combinata a celor 3 analize ?

nu mai cauta!

oftalmologul iti recomanda dioptrii fara o baza stiintifica (te pune sa alegi tu cu care vezi mai bine...)

asta poti alege si singur

eu am inceput cu 1.50, cum mi s-a spus, apoi am luat singura 2.00, cand 1.50 nu mi-a mai fost de folos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru a fi sigur de rezultate am fost la 3 cabinete (deci la 3 medici diferiti )

 

Curiozitate: de ce nu te-ai multumit cu primul consult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai cauta!

oftalmologul iti recomanda dioptrii fara o baza stiintifica (te pune sa alegi tu cu care vezi mai bine...)

asta poti alege si singur

eu am inceput cu 1.50, cum mi s-a spus, apoi am luat singura 2.00, cand 1.50 nu mi-a mai fost de folos

 

Sunt de acord cu unele aspecte subliniate de tine Maria, de altfel si eu am scris mai sus ca pana la urma pacientul isi stabileste dioptriile alegand lentilele cu care vede si de aceea am recomandat cooperarea pacientului la consultul oftamologic.

Dar @haiducul nu are un punct de plecare, tocmai asta este problema lui, eu asa am inteles. Parerea mea este ca un prim consult trebuie facut.... :spiteful:

Odata stabilit un punct de plecare, pentru urmatoarea pereche de ochelari, treaba devine mai simpla, asa cum spui si tu, iti iei dioptrii putin mai mari ...si gata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt la prima pereche de ochelari, nu am mai purtat. De ce nu m-am multumit cu primul control ? Nu stiu, am zis ca nu stau in 250.000 lei (atat costa un control ) si sa mai fac un control sa vad ce zice si alt medic. Insa am ajuns sa fac 3 controale. Pana la urma, sa stiti ca am revenit la 1 medic, deoarece mi sa parut mai serios, i-am aratat si celelalte analize ( nu prea ia convenit ca nu am avut incredere in ea de la inceput ) si mi-a explicat din punctul ei de vedere, cum e cu dioptriile. Am ramas pentru O.D. + 1 iar la O.S. + 1,5 si cilindru de 0,75.

Sper sa nu-mi stric si mai tare vederea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare in regula sa te increzi in ceea ce simti tu in legatura cu doctorul (mai ales ca este ea :spiteful: )

Mai vezi peste un timp cum te acomodezi cu ochelarii. Riscul sa-ti strici vederea nu este mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am o intrebare referitoare la aceiasi problema: nelamuriri vis-a-vis de rezultatele consultatiei oftalmologice.

Am 28 de ani, acum 3 ani am observat ca incep sa am ochii iritati si obositi aparent fara motiv (faca sa stau prea mult in fata calculatorului, fara ii obosesc prea mult).

La exemenele oftalmologice obisnuite (cum ar fi cel pentru permisul auto) doctorii m-au dar viza de "apt" fara nici un fel de ezitari.

 

In urma cu un an si jumatate, la controlul medical periodic d-na doctor oftalmolog mi-a recomandat prima data sa folosesc "lacrimi artificiale", cum sunt Tears Naturale II.

Deja sesizam ca nu mai vad clar la distanta.

Din vara mi-am dat seama ca nu mai vad clar la distanta, era evident din ce in ce mai des, acum am fost la control si diagnosticul este astigmarism + miopie mica.

Deoarece mai multi prieteni mi-au spus ca e foarte important sa port ochelarii buni, altfel imi pot strica rapid vederea, am mers la 2 medici diferiti... si rezultatele sunt diferite, nu numai rezultatele finale ci si rezultatele de la acelasi aparat (Acuitus 5015, Zeiss Humphrey system) ceea ce ma nelamureste si mai mult.

Ambii medici la care am fost sunt "renumiti", o doamna ceva mai tanara si un domn mai in varsta.

Deci rezultatele de la Acuitus 5015 sunt:

Consult de dimineata, la d-na doctor:

Dreptul: Sphere: +0.25 Cyl: -1.00 Axis: 171 Sph Eq: -0.25

Stangul: Sphere: -0.25 Cyl: -0.50 Axis: 17 Sph Eq: -0.50

 

Consult seara, la d-nul doctor:

Dreptul: Sphere: -0.75 Cyl: -0.25 Axis: 180 Sph Eq: -0.75

Stangul: Sphere: -1.25 Cyl: -0.25 Axis: 43 Sph Eq: -1.25

 

Apoi am "probat" mai multe lentile, la fiecare consult, si iarasi sunt rezultate diferite...

Consult dimineata: OD: SF 0 CYL -0.75 AX 170

OS: SF -0.25 CYL -0.50 AX 15

 

Consult Seara: OD: SF -0.50 CYL -0.50 AX 0

OS: SF -0.50 CYL -0.50 AX 30

Ce sa inteleg, ce ochelari sa imi fac ?

 

Maine merg la primul cabinet sa probez ochelarii recomandati acolo... (si daca sunt ok sa ii si comand... ?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×