Sari la conținut
Forum Roportal
Cipri87

Sindromul de citoliza hepatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu: am fost la o policlinica si miam facut niste analize normale date de medicul de familie mia iesit rezultatu ca diagnostic dat de med de familie sindromul de citoliza hepatica acum mam cam speriat unpic ca mia spus ca e grav cu ficatul meu si ca imi afecteaza si rinichi si maduva dar nam inteles prea multe mia spus sa nu mai fac efort sa nu fumez si sa mananc sanatos si la regim,eu sunt sportiv de performanta mai exact practic boxul de 11 ani de cativa ani am folosit si steroizi care stiam ca o sami afecteze ficatul si de fiecare data la analize imi oesea ceva dar nu ma stresam pt a stiam din ce cauza acum la fel doar ca era ft alarmanta doctorita mea de familie si mia zis sa intrerup tot eu sunt de acord dar as avea nevoie de un rasp mai concret si clar ce ete sindromul acesta si daca e ft grav si daca ma pot face bine defapt eu nu am nici o durere nici un simtom de disconfort mananc bine la efort ma comport chiar ft bine fumez ocazional muncesc ca si om de ordine noaptea prin club dar in rest ma simt bine pofta de mancare am totu e ok doar ca ma sperie analizele as vea nevoie de o indrunate si daca e grav si ce se intampla cu sindromu asta. Multumesc pt ajutor ciprian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In realitate, ficatul tau este in suferinta fara a se stii care este cauza. Lasa medicul de familie deoparte si cauta unul pe specialitatea gastroenterologie. El iti va spune ce analize ai de facut mai departe pentru a gasi etiologia bolii. In principiu, vei face niste analize pentru virusurile hepatice A, B, C. Daca testele ies negative, vei fi testat de o posibila hepatita autoimuna, hemocromatoza sau pur si simplu boala metabolica.

Poate nu e nimic. Poate e doar un episod trecator. Ai putea sa iti repeti analizele la alt laborator.

Oricum, important e sa nu te stresezi. Cauta un gastroenterolog bun si afla cauza.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata mam programat pentru hepatite merg dami fac aceste analize sa stiu daca sunt ok si cred a o sa fie totu ok ca sa nu mai fiu stresat multumesc pentru ajutor,as mai avea o intrebare tratamentul care mi la dat doctorita e bun sal continui imi face bine ficatului? E vorba despre milgama cica pt maduva lagosa si essentiale forte mia dat pentru 1 luna sal iau in continuare? Si o mare curiozitate daca fumez sunt fumator dar nu fumez mult doar la munka nu apuc sa fumez un pachet de tigari pe zi imi ajunge 2 3 zile afecteaza rau ficatul? Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul primit de nea conu e gresit categoric.

uite ce e mai roky,

nu ai nici pe dracu mai pe romaneste.

acum 5 ani am avut un caz la fel, un student la cantemir care tot asa dadea cu pumnu ca tzaranu, sport de manelist

lasa te tu doar de steroizi, adica mai lasa muschil in pace, nu te mai da mare pe plaja, lasa i sa sece

vei ajunge ca o hoashca batrana careia ii curg pieile pe ea, sau ca o oaie barsana la 15 ani daca ai idee

te crezi tu un carlan dar iaca ca ficatul tau e de strutz, e moale, e fricos, e de barza ce mai

te lasi de prafuri si te faci bine.

ca sa ma intelegi mot a mot adica se traduce cam asa: de mai mult de 6 luni ficatu tau moare, adica ai ALT peste suta si te macina ca si cum ai avea furnici in ficat. daca tot dai inainte cu prafurile ficatu se va usca, apoi si vrejul, si degeaba mai ai muschi pe tine daca esti putred in indoor

alea cu lagosa, esentiale, sunt apa de ploaie in cazul tau, iar milgama aia se da doar la diabetici care au rinichii dusi si care da afara toate vitaminele din corp, adica nu mai au sita buna si e cam rara. aia se da la moshi de 60 ani, poate te a mirosit aia cam putred ce sa zic

 

de fumat nu are legatura, cu o bere tot asa merge.

au guri si sa-ti faci poze acum de facebook ca te veshtejesti curand vrei-nu vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul primit de nea conu e gresit categoric.

uite ce e mai roky,

nu ai nici pe dracu mai pe romaneste.

acum 5 ani am avut un caz la fel, un student la cantemir care tot asa dadea cu pumnu ca tzaranu, sport de manelist

lasa te tu doar de steroizi, adica mai lasa muschil in pace, nu te mai da mare pe plaja, lasa i sa sece

vei ajunge ca o hoashca batrana careia ii curg pieile pe ea, sau ca o oaie barsana la 15 ani daca ai idee

te crezi tu un carlan dar iaca ca ficatul tau e de strutz, e moale, e fricos, e de barza ce mai

te lasi de prafuri si te faci bine.

ca sa ma intelegi mot a mot adica se traduce cam asa: de mai mult de 6 luni ficatu tau moare, adica ai ALT peste suta si te macina ca si cum ai avea furnici in ficat. daca tot dai inainte cu prafurile ficatu se va usca, apoi si vrejul, si degeaba mai ai muschi pe tine daca esti putred in indoor

alea cu lagosa, esentiale, sunt apa de ploaie in cazul tau, iar milgama aia se da doar la diabetici care au rinichii dusi si care da afara toate vitaminele din corp, adica nu mai au sita buna si e cam rara. aia se da la moshi de 60 ani, poate te a mirosit aia cam putred ce sa zic

 

de fumat nu are legatura, cu o bere tot asa merge.

au guri si sa-ti faci poze acum de facebook ca te veshtejesti curand vrei-nu vrei.

 

Ce sa zic nui frumos raspunsul care mi lai dat noci asa pe placul meu dar totusi e un raspuns bun zic eu,daca ai fi acum langa mine tias arata totusi ca boxu nu e un sport de manelist si teas convinge ca e un sport doar de unele rase de oameni sa sti si tu de la mine ok alceva nimic sanatate si multumesc ink odata maverika30 ;).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc si eu

asta ca nu esti suparacios

asta e limbajul meu, nu am nimic cu tine sau cu boxul,

daca erai manelis ma injurai deja, insa e bine ca ai extras esentialul din raspunsul meu, si eu cand raspund cuiva stiu ce zic si nu pot fi contrazis

nu sunt doctor dar medicina o pap pe paine, ieri tocmai am salvat un batranel de 70 de ani, zicea felcerul lui ca are bronsita si la o evaluare am gasit inima lui la doar 10 % functionalitate

asa ca fa box dar lasa-te de vitaminele alea umflatoare de muschi.

salut si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×