Sari la conținut
Forum Roportal
berry

HPV

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna am si eu o intrebare. la ginecolog dak ii zic k sunt virgina ma controleaza? pt k nu vreau sa afle mama...si i-a intrat in cap sa-mi faca vaccinul si eu nu mai sunt virgina dar nici virusul nu am de unde sa-l am pt k prietenul meu a fost si el virgin si oricum ne protejam...si n-as vrea sa fac testul papanicolau, am inteles k si costa in plus...daca ii zic k sunt virgina doctorei verifica?

 

Draga mea, de regula cand te duci la o consultatie la ginecologie, majoritatea medicilor au prostul obicei sa te puna pe masa aia...yac; cu toate ca sunt unii care, daca le spui ca esti inca virgina, se gandesc ca nu are rost sa te mai dezbraci pentru ca nu au ce sa vada. Ca sa fii tu sigura ca nu te controleaza, ai putea sa vorbesti chiar tu cu medicul la care te duci (evident, fara sa stie mama ta) si sa ii spui aceasta problema.

Totusi, eu te sfatuiesc sa discuti cu mama ta, sa te apropii de ea si sa ii spui ca nu mai esti virgina pentru ca ai simtit ca esti pregatita pentru a avea o relatie si, implicit, pentru contact sexual. Ma rog, acum depinde si de varsta pe care o ai.

In privinta vaccinului, stai linistita...e ok, mai ales daca esti foarte tanara!

Sper ca ti-am putut fi de folos. Pupici! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gresit

mai bine ii spui mamei tale cu calm situatia

asa castigi de doua ori:

nu vei mai sta cu spaima asta

veti alege impreuna cea mai buna cale

sa retii un fapt:

evident ca ginecologul de va consulta si va fi aceiasi situatie

 

Buna..am o problema care m-a afectat foarte tare shi vreau sa ma ajue cineva cu niste sfaturi...am fost la ginecolog pt. examene de rutina shi la tstul papanicolau mi-a ieshit 3 asta in cazul in care acuma 2 ani aveam 1 ..oki..shi mi-au aprut shi minunatele koilocite la analize....medicul meu este in vacantza pana vineri dar eu nu mai pot respira shi am nevoie de niste sfaturi pentru ca pe 1 aprilie plec din tara sa ma casatoresc...sunt distrusa..logodnicul meu este virgin, nu am avut pana acuma nici un fel de relatii sexuale dar vreau sa stiu ce pot sa fac sa-l protejez sau cum shi daca il afecteaza pe el...( eu nu am avut niciodata vreo boala venerica, dar rezultatele de la papanicolau m-au distrus...ash vrea sa stiu daca se poate sa mi se dezvolte celulele koilocite fara ca neaparat sa am hpv-inca nu am facut colposcopie)..va multumesc

din pacate situatia ta nu e roza

mergi degraba la colposcopie

si apoi urmeaza cu strictete tratamentul

altfel viitorul poate fi sumbru

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sa va spun povestea si nelamuririle mele. Am 24 de ani si sunt fetitza. :yahoo:

Am avut condiloame externe acum 5 luni, le-am tratat cu Wartec si mi-au trecut.

Acum mi-am facut papanicolau si tipizare hpv si mi-a iesit Pap II cu proces inflamator(de la candida) si urmatoarele tulpini de hpv: 18,52 si 74.

Stiu ca 18 si 52 sunt cu risc crescut de cancer.

I-am mai dat si prietenului meu si acum i-au aparut si lui condiloame si e cam speriat ca e mai greu cu analizele si tratamentul pt barbati, dar din cate stiu nu evolueaza in cancer la ei si doar pot face condiloame.

Medicul mi-a recomancat sa fac vaccinul, deoarece izoleaza virusul (ca in cazul cancerului, imi explica el), deci nu mai evolueaza si in plus ma protejeaza de celelalte tulpini.

O sa mai cer vreo 2-3 pareri inainte sa-l fac pentru ca stiu cat este de controversat.

L-am intrebat si de imunostimulatoare, daca m-ar ajuta cu ceva si a spus ca nu, ca informatia virusului ramane in organism toata viata, chiar daca poate iesi de cateva ori negativ la analize, el ramane totusi in stare latenta si devine activ din nou.

Eu o sa incerc in schimb orice, chiar mi-am comandat acum de la o farmacie Viusid plicuri, Imuostim si Mycodefence 60 csp. Poate in viitor o sa incerc si factorii de transfer, sa vad.

Este foarte interesant ca in prospectul acestor medicamente: Viusid si Mycodefence apare la indicatii si pentru HPV.

Astept si parerea voastra.

Oricum, eu am citit foarte multe despre acest virus, si in engleza, si in franceza :D si tind sa cred ca poate iesi din organsim, sau cel putin sa nu se manifeste never ever. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ezita, fa-l

boala la barbati e mai blanda, ei fiind considerati purtatori

tulpina 18 e a naibii de perversa

inca ceva, vaccinul facut acum nu te va vindeca, sa retii asta

daca sunt afectate tesuturi ar trebui extirpate de urgenta

 

dar prin vaccinare maresti imunitatea si merita

multa sanatate!

cancerul nu iarta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puiu.t, lamureste-ma si pe mine, te rog! Vad ca sustii vaccinul asta. Si mie mi l-a recomandat medicul, dar nu sunt asa sigura de el. Ma rog, nu am HPV, dar mi-a zis ca mai ales asa, ar trebui sa il fac. Am tot intrebat pe forumuri, la farmacii, la plafar...cam nimeni nu e sigur de acest vaccin. Toti mi-au zis sa mai astept un an, doi, sa vad ce se intampla cu el si cu femeile care l-au facut. Stii si tu, sunt atatea speculatii referitor la acest vaccin.

 

Astept si eu un sfat de la tine! Ms.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful: Si eu am HPV,tulpini cu risc scazut 6,62,84.. fac tratament cu ovule cerviron 7 zile si dupa acesta o pauza de 7 zile si incep ovulele cervugid,m-ar interesa daca mi-ati putea raspunde la cate zile dupa tratamentul cu cerviron pot avea contact sexual si daca se poate neprotejat,ma irita foarte tare prezervativul plus k iau pilule yasmin avand in vedere ca partenerul este stabil de ceva timp dar fara condiloame sau simptome HPV.As dori sa mai intreb ..daca partenerul este stabil si va ramane in continuare,daca boala va evolua daca avem contact neprotejat,in cazul in care suntem fideli!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am tot cautat un gen de forum pe care as putea gasi discutii recente (adica 2010) depsre HPV.

Eu am facut testarea la recomandarea doc . ginecolog, in urma unui test pap CII, (in iunie 2010) cu atipii HPV, int-adevar mi a iesit infectia cu HPV prezenta, si genotipi prezenti : 52,68 ( high risk ).

Problema e ca nu inteleg, cum se poate trata. Am uitat sa mentionez ca inaintea testului pap am mai facut unul in febr.2010( CIII-si mi s-a recomandat colposcopie), am facut colpo, e perfecta fara nicio leziune , nimic, sectretia la fel- niciun fel de schimbare, niciun fel de neg, nimic.

Deci intrebare, ce fac in acest caz? Doc. gineco. mi a recomandat sa fac vaccinul( stiu e ok doar pt genotipurile pt cancer de col), dar ce iau si cum il tratez si pe "el"??

 

Help me., lamuriti-ma!!!.......... daca are cine

multumesc :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×