Sari la conținut
Forum Roportal
berry

HPV

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu cat de interesant este, dar poate pentru multa lume e de interes vital.

la un control de rutina la ginecolog am descoperit ca am o rana pe col si condiloame (sper ca asta e terminologia corecta)...iar chestia care a povocat toate asta este o un virus numit HPV.

din cate am citit pe internet, acest virus este de mai multe tipuri, iar tipurile 16 si 18 sunt cele care pot provocat de-a lungul timpului cancer de col...

as vrea, daca stie cineva sa imi spuna, sa aflu mai multe detalii despre ce inseamna excizie, ansa si care ar fi celelalte tipuri de HPV care pot conduce (dar nu in mod sigur ca 16 si 18) la cancer de col.

astept cu nerabdare raspunsuri si pareri

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Nu stiu cu ce sa incep, sunt suspecta ca fiind purtatoare HPV, nu stiu cum am reusit sa iau aceasta boala, deoarece prietenul meu si-a facut analizele de curand si i-au iesit negative. Urmeaza sa merg la bucuresti sa-mi fac testul, insa am si eu o nelamurire...in legatura cu vaccinul pt acest virus, s-a aprobat si pt Romania sau nu? am gasit undeva ca s-a aprobat, iar in alta parte ca abia la sfarsitul anului. Iar eu sunt disperata...astept sa treaca wk`ul sa ma duc sa fac analizele acelea!

Altcineva daca mai are informatii, care nu se gasesc pe net, sfaturi sau ceva...tell me!

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

HPV...neplacuta infectie...fiind data de un virus nu are un tratament...dupa cum se stie antiviralele inca nu exista pentru a trata etimologia,cauza, bolii,ci doar a ameliora efectele ei. Recidivele sunt insa dese si controlul periodic este mai mult decat necesar. De asemenea trebuie avuta mare grija cu partenerul...contaminarea incrucisata este foarte periculoasa si de multe ori principala cauza a recidivelor. Vaccinul HPV este doar o chestie de preventie ca orice alta substanta antivirala. El se poate gasi deja in Romania dar din cate am inteles nu peste tot. Din pacate este cum spuneam, doar de preventie, pentru cele care nu au venit inca in contact cu virusul. Iti recomand sa faci testele exacte si tratarea eventualelor maifestari si in functie de rezultate medicul poate iti va recomanda un vaccin. Spun asta pentru ca exista 4 tulpini de HPV. 6si 11 care provoaca vegetatiile sau popular negii si 16 si 18, cele responsabile pentru aparitia leziunilor cervicale si implicit a cancerului de col uterin. Dupa test medicul va stii exact cu ce tulpini ai intrat in contact si poate iti va recomanda unul pentru tulpinile de virus cu care nu ai intrat in contact. Nu stiu ce varsta ai dar, in mod normal este administrat pana la 25 ani. Din pacate, din cate stiu este destul de scump. Cam asta si nu uita inca o data mare grija cu partenerul...Iti recomand sa refaca testul. Cam atat...Bafta multa si sa te faci bine...

Ela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un mare scam international pentru inca un vaccin care se vrea obligatoriu... injectati-va copiii si pe voi ce sa va zic

 

2 useri cu ZERO mesaje inainte de acest topic si foarte bine informati la capitolul HPV - tipic SPAM (taste makers)- administratorii helloo......

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea, daca nu ai ceva de spus sa o ajuti pe fata, nu te baga. Si mai lasa-ne cu obsesiile tale. Du-te si vezi un psihiatru, ca frizezi patologicul deja.

KTYBKR, am inteles de la un nene care era invitat la B1V ca existav deja acest vaccin in farmacii in Romania, si care ar costa cam 4 milioane o doza, si sunt necesare trei doze. Mai mult nu stiu sa iti spun. Multa sanatate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns

@Schimbarea : pe mine momentan doar asta ma intereseaza, pt. ca e singurul loc unde mai pot gasi alte informatii si poate chiar sfaturi de la persoane care au asa ceva

 

varsta este sub 25 de ani, deci ma incadrez

nu conteaza banii atata timp cat e in jos sanatatea mea. Ca sa inteleg mai bine daca am una din tulpini(in afara de cea cancerigena) aceasta boala nu are cum sa dispara?

Prietenul meu s-a dus la un doctor pt un control, si i-a spus ca sunt sanse extrem de mari ca sa nu aiba nimic deoarece nu prezinta nici un simptom, insa o sa mearga si el sa refaca testul ca sa fim siguri. Eu ma mai duc azi laun doctor foarte bun din oras sa vad ce zice el si sa ma mai informez, iar saptamana viitoare la bucuresti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un mare scam international pentru inca un vaccin care se vrea obligatoriu... injectati-va copiii si pe voi ce sa va zic

 

2 useri cu ZERO mesaje inainte de acest topic si foarte bine informati la capitolul HPV - tipic SPAM (taste makers)- administratorii helloo......

 

Ok...am inteles celelalte topicuri ale tale, desi...Dar asta :D :beach: :D :) Esti la un pas de patologic! Si asta ti-o spune cineva care lucreaza cu cei ca tine. Multi dintre ei tot asa au inceput...

 

Multumesc pt raspuns

@Schimbarea : pe mine momentan doar asta ma intereseaza, pt. ca e singurul loc unde mai pot gasi alte informatii si poate chiar sfaturi de la persoane care au asa ceva

 

varsta este sub 25 de ani, deci ma incadrez

nu conteaza banii atata timp cat e in jos sanatatea mea. Ca sa inteleg mai bine daca am una din tulpini(in afara de cea cancerigena) aceasta boala nu are cum sa dispara?

Prietenul meu s-a dus la un doctor pt un control, si i-a spus ca sunt sanse extrem de mari ca sa nu aiba nimic deoarece nu prezinta nici un simptom, insa o sa mearga si el sa refaca testul ca sa fim siguri. Eu ma mai duc azi laun doctor foarte bun din oras sa vad ce zice el si sa ma mai informez, iar saptamana viitoare la bucuresti...

 

Boala va disparea sau mai exact manifestarile, simptomele acesteia in conditiile in care, daca este vorba despre vegetatii le vei trata pentru a impiedica proliferarea lor. Exista mai multe procedee in functie de gravitatea lor. Dupa aceasta interventie, supravegherea timp de mai multe luni este absolut necesara. Recidivele sunt posibile. Contactul cu virusul a avut loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×