Sari la conținut
Forum Roportal
Blue1331

Cand s-au schimbat atatea?

Postări Recomandate

Buna !

Revenind in tara dupa un program de dezintoxicare prelungit cu mutarea mea la niste rude de peste hotare realizez ca s-au schimbat prea multe,nu ca m-as fi asteptat ca totul sa ramana la fel,dar parca nici asa!

Familia,prietenii,vecinii,societatea.

O data cu aceasta schimbare se amplifica dificultatea mea de a socializa,multi din vechii tovarasi ba au murit,ba sunt prin inchisoare,ba prin strainatate,ba mai incearca sa faca o combinatie sa mearga,realizez ca am alergat intr-un loc de unde sa ma intorc schimbat pentru ceilalti, si acu' nimeni nu apreciaza,nu ca as fi chiar asa disperat dar cum pentru multi terminarea unei facultati,obtinerea unui post bun e un motiv de mandrie in societate,asa si pentru mine stadiul de "clean" pe care le-am obtinut cu multe eforturi.

Acum as vrea sa ma angajez dar vremurile au adus diplome de licenta si la vanzatoare(eu am lasat liceul),am in plan sa termin liceul,pana atunci nu stiu ce sa fac.Ma mai intalnesc cu fosta mea dar ea inca are probleme cu dependenta si mi-e teama.Nu am o problema anume care s-o pun pe tapet,doar asta ca mi-e naspa acum,ma simt singur in B.asta,mi-e dor de anii 2000-2006 .M-am dus pana la mare nici acolo nu mai e cum a fost.

Cand era Bucurestiul plin de masini marca Dacia 1300 si ceva,cand nu aveam toti net,mobile.cand nu erau mallurile ,clubu' Flamingo nu Bamboo,la familia nu alex velea ...mai e cineva cu starea asta?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Revenind in tara dupa un program de dezintoxicare prelungit cu mutarea mea la niste rude de peste hotare realizez ca s-au schimbat prea multe,nu ca m-as fi asteptat ca totul sa ramana la fel,dar parca nici asa!

Familia,prietenii,vecinii,societatea.

....

 

Noi cei care am ramas pe aceste meleaguri nu percepem aceste schimbari atat de "pregnant". Intradevar s-au schimbat multe dar ele s-au facut treptat si le-am preluat din mers. Probabil ca si acolo unde ai fost tu s-au schimbat unele lucruri dar nu le-ai observat atat de evident. :think:

Acorda-ti timp ca sa te obisnuiesti cu ele si vei vedea ca nu este chiar atat de ingrozitor.

 

Cat despre stadiul de "clean" aici stii si tu ca nu o sa-ti ridice nimeni statuie pentru ca celorlalti li se pare normala starea in care nu ai o dependenta.

Mai bine ar fi sa-ti continui studiile sau sa gasesti o activitate care sa-ti umple timpul; continuarea studiilor ti-ar aduce si ceva colegi - ceea ce presupune cunostiinte noi si dintro data posibilitatea de socializare, si mai stii, poate apare si vreun job! :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, omul a scris mai corect gramatical decat multi d-astia tineri care sunt studenti, sau absolventi de facultati "moderne".

Asta spune multe despre calitatea invatamantului din perioada ce-o regreta. Cred ca acei putini ani de liceu l-au format (intelectual) mai mult decat saisprezece ani de studiu la nivelul actual.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti ca si cum ai fi iesit din puscarie

 

prea multe alternative nu ai. decat sa te adaptezi. esti obligat. in modelul acesta de societate trebuie sa fim toti (aproape) la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar s-au schimbat multe dar ele s-au facut treptat si le-am preluat din mers.

 

Oriunde se intimpla la fel, daca nu trec o vreme pe o strada ... s-ar putea sa fie toata nivelata de primarie sa fie loc pentru ceva nou, frumos si modern.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Cand era Bucurestiul plin de masini marca Dacia 1300 si ceva,cand nu aveam toti net,mobile.cand nu erau mallurile ,clubu' Flamingo nu Bamboo,la familia nu alex velea ...mai e cineva cu starea asta?

 

te obliga cineva sa mergi pe unde nu-ti place?

 

sfatul meu: ai mare, imensa grija la cine s cum iti "paseaza" tot felul de standarde, care mai de care mai absurde si idioate.

Editat de DidaJames
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×