Sari la conținut
Forum Roportal
Lalum

Si totusi Legea lui Moise era mai buna!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In mod ironic, ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.

A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.

Acum sunt convins ca Dumnezeu e prea bun. Si asta e de fapt problema de acum si dintotdeauna.

 

Sunt dezgustat de rautatea si desfraul din jur. Nu poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.

La locul de munca legea junglei, in trafic legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).

Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.

Nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur. Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

 

Nu te cauta nimeni pe patul de spital.

Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnzeu?

 

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.

Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.

Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

 

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.

 

Sunt absolut sigur ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.

Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".

Vorbesc din proprie exprienta.Am avut pana de curand o relatie cu o femeie care s-a dovedit a fi o desfranata nesimtita si ordinara.

Mai acum catva timp mi-a trantit fraza cu Iisus de mai sus.

 

S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti, teoreticieni (rabini).

 

In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie de eliminarea radicala si definitiva a raului sau cu sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu.

In ceata celor rai ma includ si pe mine si as fi bucuros sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.

 

Asta este tot ce am avut de spus!

 

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna !

Editat de Lalum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca femeia aia ti-ar fi fost fidela toata viata si ai fi fost fericit cu ea, ai mai fi gandit la fel?:roll:

Orice padure are uscaturi, iar tu ai nevoie de psihoterapie, nicidecum de habotnicie. :o:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod ironic, ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.

A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.

Acum sunt convins ca Dumnezeu e prea bun. Si asta e de fapt problema de acum si dintotdeauna.

 

Vezi ca tu gresesti .

Dumnezeu a devenit intradevar mai ingaduitor oamenilor de la Iisus Hristos in coace dar asta nu inseamna ca accepta pacatul .

El ofera posibilitetea de a ti-l sterge prin sfanta taina a Spovedaniei .

 

In continuare pacatul ete pacat .

Legea lui Moise a ramas , in mare , valabila dar s-a eliminat pedeapsa cu moartea pentru nerespectarea ei .Eviedent vorbesc de moartea trupeasca .

 

Dumnezeu este prezentat in postura de judecator dar El este mai bun .

Editat de BlueSugar
Scurtat citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era pentru primitivi. Dar nu depasea nivelul. Acum se poate mai mult, si se fac alegeri pentru ca este ulima perioada, cine dupa imperiul dracului, cine dupa imparatia binelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nicio lege, oricat ar fi de severa, nu poate oferi oamenilor indreptarea, decat pt. perioade scurte de timp, partea rea din ei va gasi modalitatea de a ocoli si (sau) pacali legea. Indreptarea o poate oferi doar constientizarea.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna !

 

Daca intr-o viata trecuta ai fost inchizitor, sa stii ca nici acum nu e tarziu, inchizitia nu s-a desfiintat inca, ea functioneaza, doar ca are alte scopuri. Acum nu mai pune oamenii pe rug, doar aduna informatii si poate asteapta tacuta vremuri mai bune pentru ea, nu si pentru ceilalti.

 

Intr-un fel am inteles eu la ce te-ai referit tu, dar nu distrugerea propovaduita de religie este solutia!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pana de curand o relatie cu o femeie care s-a dovedit a fi o desfranata nesimtita si ordinara.

Mai acum catva timp mi-a trantit fraza cu Iisus de mai sus.

din cauza astei paţanii esti subiectiv si nu interpretezi corect Biblia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dezgustat de rautatea si desfraul din jur. Nu poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.

La locul de munca legea junglei, in trafic legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).

Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.

Nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur. Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

 

Nu te cauta nimeni pe patul de spital.

Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnzeu?

 

Tu ar trebui sa intelegi ca tot dumnezeul asta a lasat libertatea de alegere dintre bine si rau - ca altfel am fi fost doar niste marionete la cheremul lui. Deci daca s-a lasat aceasta libertate - de ce sa-i obligam noi pe cei ce aleg raul sa fie buni?! Nu ti se pare cam inchizitor?! Sa nu crezi acum ca sunt de partea raului... Dispretuiesc raul la fel de mult cum il dispretuiesti si tu, dar daca judecam obiectiv - asa ar fi corect. Ideal ar fi ca raufacatorii sa-si faca rau intre ei, dar din pacate sunt raniti si cei ce iubesc si sunt de partea binelui. Daca exista vreun dumnezeu - atunci eu cred ca e unul nepartinitor. Ii indeamna pe oameni spre lumina, dar totodata le lasa si libertatea de alegere intre cele doua tabere. Pedeapsa ar fi normal sa intevina in clipa in care un raufacator a ranit un fiu al domnului (dupa cum ii numiti voi pe cei cu credinta). Dar daca ar fi asa (raufacatorii sa-si faca rau intre ei si cei buni sa se ajute doar pe ei) atunci probabil raul comis de criminali, de violatori, sau de hoti nu s-ar mai numi rau fiindca pentru un seaman ar fi o placere, iar binele facut de "fiii domnului" nu ar mai respecta porunca data de Iisus - aceea cu iubirea de aproape ca pe tine insuti, deci ar fi doar o amagire.

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorbesc din proprie exprienta.Am avut pana de curand o relatie cu o femeie care s-a dovedit a fi o desfranata nesimtita si ordinara.

Mai acum catva timp mi-a trantit fraza cu Iisus de mai sus.

 

o mai iubesti? Daca nu, inseamna ca n-ai iubit-o niciodata...tot ar trebui sa-ti dea egal ; daca da, de ce vrei s-o omori cu pietre?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Daca Hitler si Ted Bundy sau Jeffrey Dahmer ar fi putut sa aiba si ar fi avut un copil, tu ai fi acela.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×