Sari la conținut
Forum Roportal
BlackMamba24

Eu catolic-ea baptista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La fel vederea ingusta o vede cineva prin prisma sectei cum este antrenata/manipulata de sectanti, care ar trebui sa fie doar observatie tacuta, ca nu stii pe cine jignesti cu asemenea vederi. Pe un om inteligent intereseaza totul, pana ce sectantii se limiteaza la ce le intereseaza doar: versete si psalme primordial.

Eu nu vorbeam de secte, doar tu vorbesti de ele. Asta face parte din vederea ta proprie, nu din a mea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut:)

vreau sa-ti spun ca suntem intr-o situatie destul de asemanatoare.eu sunt ortodoxa si prietenul meu frecventeaza biserica baptista,el este botezat la ortodocsi insa,dar parintii lui au trecut de cativa ani la baptisti.si eu ma confrunt cateodata si ma intreb ce va fii daca sa va pune problema casatoriei pentru ca nu se poate in religii diferite si eu nici nu vreau sa trec la ei.In fine revenind la cazul tau ar trebuii sa te cercetezi sa te intrebi ,ce vrei de la relatie ,daca aveti puncte comune,deoarece religia e un subiect delicat,daca va puteti imbina cumva ideiile,pentru ca acum totul e frumos dar peste cativa ani se vor schimba multe,cum va botezati copiii etc..daca te gandesti la o eventuala casatorie,nu stiu ce intentii ai tu.mult succes! revino cu intrebari!:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revino cu intrebari!:)

Intrebarile trebuie sa si le fi pus unul celuilalt la inceput, nu inainte de casatorie.

Schimbarea religiei pe motiv de casatorie e anormala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi pasa de complimentele de mai sus, mie nu-mi place de nici o religie sau secta, le detest pe toate ca-s minciuni numai de intimidat oameni naivi. Nu sint naivi in fond toti, dar act altfel decat firea lor naturala, sint perversi, falsi si fara mult caracter.

Le place sa urle sa caute greselile altora, cand ei fac exact ceea ce vor sa-ti impuna sa nu faci si etc., ... iar o casatorie mereu se va termina ca partea mai slaba va accepta religia celuilalt sau fuge departe. La inceput mint ca nu sint prea religiosi/credinciosi dar pe urma se rostogoleste problema ca o bulgare de zapada si devin agresivi si rudele ... pana la imposibilitatea de a trai!!! Doar in State m-am intalnit cu forma asta de viata, falsa si mincinoasa si de aceea evit conationali, parca-s antrenati in iad de satana, zau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deoarece religia e un subiect delicat

Cum adica e subiect delicat ? Religia pur si simplu nu exista. E ca si cum ati zice ca nu va puteti casatori pentru ca unul crede in Mos Craciun, altul in Zana Maseluta. Voi va auziti oamenilor ce prostii ziceti ? Ganditi fratilor logic ! Daca fiecare religie spune ca ea e cea adevarata, e clar ca ori toate mai putin una mint, ori TOATE mint. E chiar asa de greu de gandit ? Voi chiar nu vedeti caraghiosenia in care va aflati ? Chiar nu puteti sa faceti conexiuni din astea logice ? :mellow: Atunci va meritati soarta. N-aveti decat sa traiti in framantari absurde. Nu va puteti traiti viata din cauza ca niste alti fricosi v-au mintit ca Mos Craciun exista, care la randul lor au fost mintiti de alti fricosi, care si aia au fost mintiti de alti fricosi si tot asa. Nu aveti de gand sa rupeti odata lantul asta ? Trezirea !

 

 

Sau nu... mai bine somn usor in continuare. Ca la cat de lipsiti de propria judecata sunteti, o sa o dati dintr-o extrema in alta. Va vedeti fara Dumnezeu si pe urma credeti ca s-a dat liber la destrabalare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica e subiect delicat ? Religia pur si simplu nu exista. E ca si cum ati zice ca nu va puteti casatori pentru ca unul crede in Mos Craciun, altul in Zana Maseluta. Voi va auziti oamenilor ce prostii ziceti ? Ganditi fratilor logic ! Daca fiecare religie spune ca ea e cea adevarata, e clar ca ori toate mai putin una mint, ori TOATE mint. E chiar asa de greu de gandit ? Voi chiar nu vedeti caraghiosenia in care va aflati ? Chiar nu puteti sa faceti conexiuni din astea logice ? :mellow: Atunci va meritati soarta. N-aveti decat sa traiti in framantari absurde. Nu va puteti traiti viata din cauza ca niste alti fricosi v-au mintit ca Mos Craciun exista, care la randul lor au fost mintiti de alti fricosi, care si aia au fost mintiti de alti fricosi si tot asa. Nu aveti de gand sa rupeti odata lantul asta ? Trezirea !

 

 

Sau nu... mai bine somn usor in continuare. Ca la cat de lipsiti de propria judecata sunteti, o sa o dati dintr-o extrema in alta. Va vedeti fara Dumnezeu si pe urma credeti ca s-a dat liber la destrabalare.

Da ,e un subiect delicat din punctul meu de vedere.Si nu din cauza lui Dumnezeu ci din cauza oamenilor,pentru ca ei au infiintat religiile,pentru ca la inceput era Biserica lui Hristos si atat.Acum insa credem toti in acelasi Dumnezeu ,insa ne deosim foarte tare in credinte si ritualuri.Acum depinde si ce principii are fiecare,eu una as vrea sa fac o nunta ,o cununie religioasa in Biserica Ortodoxa,as face si in Biserica Baptista insa la ei nu exista dansul la nunti,eu vreau o nunta nu pomana:).Asta e un subiect delicat ,nu religia in sine,cum ajungi la un punct comun cand bisericile si membrii ei au principii si idei diferite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ,e un subiect delicat din punctul meu de vedere.Si nu din cauza lui Dumnezeu ci din cauza oamenilor,pentru ca ei au infiintat religiile,pentru ca la inceput era Biserica lui Hristos si atat.Acum insa credem toti in acelasi Dumnezeu ,insa ne deosim foarte tare in credinte si ritualuri.Acum depinde si ce principii are fiecare,eu una as vrea sa fac o nunta ,o cununie religioasa in Biserica Ortodoxa,as face si in Biserica Baptista insa la ei nu exista dansul la nunti,eu vreau o nunta nu pomana:).

Cred ca te-ai incurcat, in Biserica Ortodoxa nu exista dans nici macar la nunti. Dansul e la restaurant si crasma, iar astea nu-s biserici, ci-s eventual patronate de baptisti.

 

Asta e un subiect delicat ,nu religia in sine,cum ajungi la un punct comun cand bisericile si membrii ei au principii si idei diferite...

Pai simplu, te duci pe capul baptistilor si le bagi dansul in biserica.

Sper ca nu te gandesti ca o sa-ti dea cineva voie sa aduci eretici in fata altarului ortodox.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×