Sari la conținut
Forum Roportal
BlackMamba24

Eu catolic-ea baptista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...

Ok, acum inteleg. Deci o doare pe ea in cot de dogma penticostala. Ea s-a botezat in cadrul acelui cult pentru ca i-a placut cum a fost tratata de comunitate. Deci convertirea ei nu are nici in clin nici in maneca cu credinta interioara. Daca asa stau treburile ce va face cand se va desparti de baiatul ala ? E si asta o posibilitate. Sau daca intr-o buna zi nu-i va mai place in acea comunitate sau daca va cunoaste alt baiat dintr-o religie care nu tine de crestinism, care sa-i ofere alinare, iubire si intelegere ? Se va converti din nou la religia aluia ? rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU ai inteles...familia mea se cunoaste cu cea a Alinei, cea care e penticostala nu de mult timp. Eu ma intalnesc cu Daniela...care e baptista...iar familile noastre(a mea si a Danielei) nu se cunosc

 

 

Eu zic ca am inteles si ca tocmai ideea ta de a aduce in discutie cat mai multe aspecte colaterale si o multime de amanunte ale problemei in sine este de fapt o dovada ca nu prea esti convins ca vrei sa fii implicat intro relatie cu Daniela 8)

Preferi sa stai si sa despici firul in patru .

D'apai crestine Dumnezeu sa te mai inteleaga! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e niciun zeu acolo in ceruri care sa va spuna ce sa faceti. Lumea e a voastra.

 

Stim ca in ceruri nu e nimeni insa pe Pamant locuiesc sectanti si religiosi iar probleme din astea sint destule, nerezolvate inca!!! Sa fie asa de simpla treaba in Romania???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stim ca in ceruri nu e nimeni insa pe Pamant locuiesc sectanti si religiosi iar probleme din astea sint destule, nerezolvate inca!!! Sa fie asa de simpla treaba in Romania???

Eh... eu nu mai imi bat capul cu treaba asta. Fiecare va descoperi pe cont propriu ca nu e nimeni acolo sus. Sau nu va descoperi. Cateodata am impresia ca oamenii chiar nu sunt capabili dpdv intelectual sa realizeze care e adevarul. Mi-e ca daca cineva nu e suficient de inteligent, poti sa il cresti de mic fara ideea de Dumnezeu, si sa ii arati stiintele, ca el cand va creste mare, parca tot isi va inventa el propriile superstitii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e o parere pur subiectiva, mie de exemplu mi se par ateii atat de limitati, incat ma ingrozeste gandul sa imi impart viata cu asa un om cu vederi inguste, numai ipotetic gandindu-ma

 

inteligenta poate fi folosita intr-o mie de feluri, dar parerile noastre despre ea sunt si ele subiective in functie de aspiratiile noastre in viata. ce nu ne intereseaza sau ne displace profund, nu ne starneste nici macar o umbra de admiratie intelectuala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am impresia ca oamenii chiar nu sunt capabili dpdv intelectual sa realizeze care e adevarul. Mi-e ca daca cineva nu e suficient de inteligent, ...

 

Sa fi atent cum te exprimi!!! ca nu mi se pare ca inteligenta urla nici din tine ca tot accentuezi pe calitatile mele de intelecta. Daca tu ai fost crescuta in secta ta cu din astea, e treaba ta, insa n-ai DREPTUL sa descalifici pe nimeni ca n-ar fi intelgent si de aia nu e pe o unda cu tine. Cand cineva prea mult cauta ADEVARUL e deja prea adinc scufundata in dogme, e o convingere, ca a depasit demult parerea personala.

 

mi se par ateii atat de limitati, incat ma ingrozeste gandul sa imi impart viata cu asa un om cu vederi inguste, ... inteligenta poate fi folosita intr-o mie de feluri,... ce nu ne intereseaza sau ne displace profund, nu ne starneste nici macar o umbra de admiratie intelectuala.

 

Ce contradictoriu, din cunostintele mele ateii au mai mult loc in creier pentru acumulare de noutati ca nu le este ocupat cu religii si dogme, nu trebuie sa se prefaca mereu ca sint asa de sfinti cand intilnesc pe cineva cu rang din secta, sint fiinte adevarate si traiesc viata fara prejudecati. La fel vederea ingusta o vede cineva prin prisma sectei cum este antrenata/manipulata de sectanti, care ar trebui sa fie doar observatie tacuta, ca nu stii pe cine jignesti cu asemenea vederi. Pe un om inteligent intereseaza totul, pana ce sectantii se limiteaza la ce le intereseaza doar: versete si psalme primordial.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o mare bataie de cap pe aceasta tema. tu trebuie sa te gandesti bine daca vrei sa o apuci pe acest drum deoarece toti din aceasta categorie (baptisti, penticostali, oastea domnului, martori ai lui iehova) sunt foarte inversunati cand vine vorba de religia lor. Si chiar daca ea poate sa fie de acord, depinde mult si de familie.

Iti spun asta pt. ca am o prietena care a incercat o relatie cu un martor si a iesit destul de rau, cu scandal, familii, etc... deci e greu insa daca tu simti ca merita dupa ce-a de-a doua intalnire, multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici ortodocsii nu accepta casatoria in biserica a persoanelor botezate in alta religie, asa ca putem spune si despre ei ca sunt foarte inversunati, corect?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vedeti-va fiecare de treaba lui. sau inainte de a continua, lamuriti-va clar problemele: ori treci tu la ea, ori ea la tine. nimic nu e mai jenant pentru un om, decat sa-si sacrifice credinta religioasa pentru a face compromisuri de tot soiul mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fi atent cum te exprimi!!! ca nu mi se pare ca inteligenta urla nici din tine ca tot accentuezi pe calitatile mele de intelecta. Daca tu ai fost crescuta in secta ta cu din astea, e treaba ta, insa n-ai DREPTUL sa descalifici pe nimeni ca n-ar fi intelgent si de aia nu e pe o unda cu tine. Cand cineva prea mult cauta ADEVARUL e deja prea adinc scufundata in dogme, e o convingere, ca a depasit demult parerea personala.

Tu nici macar nu ai citit ce am scris. Eu NU sunt religios. Mai citeste o data. Ma refer ca religiosii nu sunt suficient de inteligenti sa isi dea seama de adevar: there is no God.

 

Iti spun asta pt. ca am o prietena care a incercat o relatie cu un martor si a iesit destul de rau, cu scandal, familii, etc... deci e greu insa daca tu simti ca merita dupa ce-a de-a doua intalnire, multa bafta!

Doamneee... ce face lipsa luciditatii din oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×