Sari la conținut
Forum Roportal
BlackMamba24

Eu catolic-ea baptista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun si ce speri sa obtii prin acea conversatie ? Ok, o sa-i explici cum vezi tu religia. Ce raspunsuri astepti de la ea si cum ar fi ele relevante relatiei tale cu ea.

Sper ca rezultatul acelei conversatii sa fie acela ca religia, culoarea pielii si clasa sociala sa nu stea in calea unei relatii frumoase.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca rezultatul acelei conversatii sa fie acela ca religia, culoarea pielii si clasa sociala sa nu stea in calea unei relatii frumoase.

Inseamna ca tu esti pe calea cea buna si cu capul pe umeri. Deci vrei sa afli unde se situeaza opiniile ei cu privire la ceea ce ai zis aici. Vrei sa stii daca si ea gandeste la fel, nu ? Bun asa.

Ma gandeam ca o sa vreti sa va convertiti unul pe altul la religia aluilalt. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e cumva obligatoriu la penticostali sa te dai in cultul lor daca ai prieten sau sot penticostal ?

 

prieten nu, dar daca vrei sa te mariti cu un penticostal..da. Dar repet, nu accepta nimeni sa te boteze daca nu ii convingi ca credinta ta e sincera. Si casatoria inainte de botez e exclusa cu desavarsire.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun si ce speri sa obtii prin acea conversatie ? Ok, o sa-i explici cum vezi tu religia. Ce raspunsuri astepti de la ea si cum ar fi ele relevante relatiei tale cu ea ?

 

Apropo de prietena aia a ta de familie care a devenit penticostala, e cumva obligatoriu la penticostali sa te dai in cultul lor daca ai prieten sau sot penticostal ? Daca nu a fost musai pentru ea sa se converteasca la religia lui, ce anume te-a facut pe tine sa crezi ca relatia deteriorata cu familia ei ar fi fost motivul convertirii si nu credinta precum spune Amarena ? Ai intrebat-o pe amica ta de ce a trecut la penticostalism sau doar ai speculat ?

Si daca ea ti-a spus ca dorinta de intelegere si alinare a fost motivul, atunci sa intelegem ca daca nu se convertea, baiatul ala nu o mai alina si nu-i mai oferea intelegere ?

Nu stiu, dar mie mi se pare o tampenie grozava sa te convertesti de dragul cuiva sau ca sa fii acceptat de cineva, indiferent ca este individ sau grup.

In primul rand familile noastre se stiu de multi ani. Eu am copilarit cu ea , gradinita si apoi generala. Sora ei e cu 7 ani mai mica cdecat ea. mama celor doua fete e putin mai autoritara, in sensul in care ele trebuie sa ajunga la un anumit standard din punct de vedere intelectual, material, social. Tot timpul a fost asa. Ai luat 9 ...Bravo! dar vezi ca paul a luat 10(sper ca intelegi unde bat). Dupa cum am mai spus niciuna dintre fete nu a primit vorbe bune din partea mamei, sau o felicitare sau o vorba spusa din suflet. Acum eu am 1.84, la fel si Alina(fata care s-a convertit),ea a intalnit undeva prin clasa a 12-a la scoala ei un baiat penticostal ...diferenta de inaltime dintre ei e undeva pe la 20 de cm. Parintii celor doua fete mereu vin la noi in vizita si invers. Cand veneau la noi auzeam si participam la discutii cum ca el e prea scund, ca nu are ce cauta in casa lor...chestii de genul. La intrebarea mea catre cei doi parinti ca daca eu as fii penticostal ar avea ceva impotriva relatiei mele cu Alina. Raspunsul a fost ca " Absolut nicio problema, tue sti inalt si arati bine". Dupa cum se vede parintii au un anumit standard pe cale fata lor sa il atinga. In tot acest timp Alina a inceput sa iasa cu acel tip, sa mearga si la Biserica lui, isi petrecea foarte mult timp cu el in timp ce mama ei o jignea incontinuu... Pe deasupra mama ei tinea posturi prelungite in speranda ca 'Al de sus o va ajuta... Au fost multe discutii pe aceasta tema intre parintii mei si a lor. A venit si ziua cand Alina a spus ca se va boteza. Acum o luna parca au fost ai mei la ei acasa si a aparut si Alina..care in ultima vreme ajunge la ore tarzii acasa pentru a evita toate aceste conversatii care i-au ajuns pana la gat. parintii mei au incercat sa vorbeasca cu ea... Am uitat sa mentionez ca sora mai mica a Alinei se mai scapa la parintii ei cu discutiile care le avea cu Alina...fapt ce l-a deranjat pe prietenul Alinei (cel pe la 1.64), interzicandu-i astfel sa mai aiba orice fel de conversatie pe aceasta tema. Eu ma consider cu capul pe umeri si avand acest exemplu si dezbatandu-l cu ai mei mult timp m-am panicat putin aseara dupa ce-a de-a doua intalnire cu Daniela. Si da am intrebat-o pe Alina de ce se boteaza. Raspunsul ei este ca acolo se simte apreciata, felicitata, iubita si respectata. Acolo poate povestii cu toata lumea, se simte bine in respectiva comunitate si ca ii face placere. Cateodata o inteleg si pe ea...s-a dus intr-un loc unde este iubita si respectata, mama ei gresind toata viata din cauza autoritatii exagerate asupra fiicei. Acum surpinzator, ca sora Alinei cea cu 6 ani mai mica i se permite sa iasa in clburi, la majorate, si sa poarte tocuri...lucru careia Alinei i-au fost interzise intotdeauna... Gata...sunt prea vorbaret si probabil va plictisesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand familile noastre se stiu de multi ani....

 

 

Constat ca de fapt tu vrei sa ne convingi pe noi ca e bine sa fii impreuna cu fata aceasta!

E suoer ok atunci, incpi relatia cu ea si mai vorbim cand lucrurile vor fi pe un fagas mai adanc. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constat ca de fapt tu vrei sa ne convingi pe noi ca e bine sa fii impreuna cu fata aceasta!

E suoer ok atunci, incpi relatia cu ea si mai vorbim cand lucrurile vor fi pe un fagas mai adanc. :o:

NU ai inteles...familia mea se cunoaste cu cea a Alinei, cea care e penticostala nu de mult timp. Eu ma intalnesc cu Daniela...care e baptista...iar familile noastre(a mea si a Danielei) nu se cunosc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in Mos Craciun si prietena in Zana Maseluta. Ce sa facem ? :cry:

Eu mai cred si in Mos Ene care trebuia sa vina la tine, poate iti venea somnul si te abtineai de la semi-glumite :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai cred si in Mos Ene care trebuia sa vina la tine, poate iti venea somnul si te abtineai de la semi-glumite :o:

Ideea e ca religiile sunt halucinatii. Sunteti oameni liberi fir-ar sa fie. De ce va puneti bariere imaginare in cale ? Iesiti pe campii, alergati, zburdati, sunteti liberi. Nu e niciun zeu acolo in ceruri care sa va spuna ce sa faceti. Lumea e a voastra.

Editat de Abc2009ro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×