Sari la conținut
Forum Roportal
BlackMamba24

Eu catolic-ea baptista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ne salutam doar cu "Buna dimineata!" la care se adauga si cate un mic zambet pe sub mustata din partea amandurora.

Asadar, idealul tau in viata e femeia cu mustata. :lol:

Glumesc. :D

 

Ma omoara acest gand

Ar trebui sa discut cu Daniela acest subiet? Sa mai astept? Ce pareri aveti?

Pai daca voi doi inca nu sunteti iubiti, si tu te apuci sa deschizi o astfel de discutie (care arata ce ganduri marete ai tu cu ea, incat ai trecut la detalii cum ar fi religia), s-ar putea sa o sperii sau sa o pierzi.

 

Parerea mea este sa nu te agiti. Lasa lucrurile sa curga firesc, sa vezi daca se infiripa o poveste de iubire sau nu. Apoi iubind, ai sa vezi ca orientarea religioasa n-o sa te mai intereseze deloc. Si o sa poti discuta despre asta cu ea, ca despre oricare alt subiect asupra caruia nu aveti aceleasi viziuni, nu ca despre un reper.

 

Eu cunosc multe familii mixte. Ateu-ortodoxa, catolica-ortodox, catolica-reformat, atee- catolic. Acestia mi-au venit in minte acum pentru ca sunt printre prietenii mei apropiati. Dar nu stiu sa fi existat vreodata vreo discutie din cauza credintei sau necredintei lor, mai mult decat la un nivel de mistocareala, atunci cand cineva exterior cuplului ii tachineaza pe tema asta. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc multe familii mixte. Ateu-ortodoxa, catolica-ortodox, catolica-reformat, atee- catolic.

 

Atei cu oricare religie se impaca de minune ca si diferite religii intre ei, insa aici e vorba de secta plus religie si sectantii nu se lasa into alta religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai bine discuta cu ea, sa nu-ti faci scenarii sa-ti imaginezi tot felul de bazaconii

intreab-o mai multe despre cum vede ea religia, povesteste-i cum vezi tu lucrurile si vezi daca asta ar putea sa duca la probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BlackMamba24 cred ca m-ai intai ar fi bine sa vedeti cum merg lucrurile intre voi doi, cat de bine va intelegeti, daca intradevar fata te place ( caci inteleg ca tu esti atras de ea).

 

Apoi te referi la parintii tai care sunt de religii diferite si chiar poti sa-ti dai seama daca diferenta de religie a fost o problema in familia voastra dar eu chiar nu cred. Macar sa ajungeti voi la casatorie ca veti vedea atunci daca este necesara dispensa, daca se va face nunta intr-un rit sau in celalalt, daca pana la urma va hotarati sa treceti vreunul din voi la ritul celuilat -mai e cale lunga pana acolo. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca se va face nunta intr-un rit sau in celalalt,

 

 

Ha-ha!!! sectantii nu fac nunta "religioasa" decat cu unu de al lor, iar biserica catolica nu accepta o sectanta pentru o ceremonie de casatorie, din cate stiu, intre timp poate s-a schimbat ceva in Vatican 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune momentan problema de nunta, dar baptistii (neoprotestantii in general) nu vor accepta niciodata ca un membru al lor sa se casatoreasca cu o persoana din afara neoprotestantismului.

Fata nu e practicanta, se mai duce si ea la biserica, in momentele in care o mai incearca cate o mustrare de constiinta. Daca nu e botezata, nu este membra "cu acte in regula" a bisericii respective, deci e libera de contract.

Din moment ce ai pus deja problema religiei, pentru tine e importanta si pe viitor sigur veti avea divergente, la nivel de idei, asa, daca si ea e convinsa ca "religia ei e cea mai buna". Mai bine discutati.

(Nu face comparatie intre ea si fata aia penticostala, anumite fractiuni penticostale sunt mai rigide in ce priveste aspectul exterior si probabil ca fata aia e penticostala pe bune, nu ca mandra ta, care se duce la biserica numai dupa ce viseaza urat)

 

Dupa cum am spus din cauza unei relatii mai indepartate cu parintii din punct de vedere sentimental a imbratisat religia penticostala. Acum merge aproape zilnic la Biserica lor

 

Ca s-a dus acolo din cauza parintilor, e parerea ta si e sigur gresita. S-a dus din convingere, sa fii sigur de asta.

Nu are cum sa mearga zilnic. Merge martea sau joia, duminica si eventual si la intalnirile cu tinerii, o data pe saptamana.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune momentan problema de nunta, dar baptistii (neoprotestantii in general) nu vor accepta niciodata ca un membru al lor sa se casatoreasca cu o persoana din afara neoprotestantismului.

Fata nu e practicanta, se mai duce si ea la biserica, in momentele in care o mai incearca cate o mustrare de constiinta. Daca nu e botezata, nu este membra "cu acte in regula" a bisericii respective, deci e libera de contract.

Din moment ce ai pus deja problema religiei, pentru tine e importanta si pe viitor sigur veti avea divergente, la nivel de idei, asa, daca si ea e convinsa ca "religia ei e cea mai buna". Mai bine discutati.

(Nu face comparatie intre ea si fata aia penticostala, anumite fractiuni penticostale sunt mai rigide in ce priveste aspectul exterior si probabil ca fata aia e penticostala pe bune, nu ca mandra ta, care se duce la biserica numai dupa ce viseaza urat)

 

 

 

Ca s-a dus acolo din cauza parintilor, e parerea ta si e sigur gresita. S-a dus din convingere, sa fii sigur de asta.

Nu are cum sa mearga zilnic. Merge martea sau joia, duminica si eventual si la intalnirile cu tinerii, o data pe saptamana.

 

Am vorbit in cunostinta de cauza in legatura cu prietena mea de familie. NIciodata mama ei nu i-a aratat un semn de afectiune sau nu i-a spus o vorba buna. Stiu asta de la amandoua. CAnd a dat de un baiat penticostal, care a inteles-o , care a alinat-o si asa mai departe ai mers unde se simtea dorita si unde se simtea inteleasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu renunti la "cele lumesti" atat de usor. Tot in cunostinta de cauza vorbesc si eu. Pe langa intelegere etc, a fost si convingerea ei personala, crede-ma. Mai ales ca s-a si botezat. Botezul nu se face dupa ureche, exista un consiliu al bisericii care te trece prin niste sedinte de te trec toate apele.. pana sa hotarasca sa te boteze.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi mai astepta sa vad incotro se indreapta relatia, iar pe urma voi deschide si acest subiect explicandu-i cum vad eu religia si cum o vede si ea...

Bun si ce speri sa obtii prin acea conversatie ? Ok, o sa-i explici cum vezi tu religia. Ce raspunsuri astepti de la ea si cum ar fi ele relevante relatiei tale cu ea ?

 

Apropo de prietena aia a ta de familie care a devenit penticostala, e cumva obligatoriu la penticostali sa te dai in cultul lor daca ai prieten sau sot penticostal ? Daca nu a fost musai pentru ea sa se converteasca la religia lui, ce anume te-a facut pe tine sa crezi ca relatia deteriorata cu familia ei ar fi fost motivul convertirii si nu credinta precum spune Amarena ? Ai intrebat-o pe amica ta de ce a trecut la penticostalism sau doar ai speculat ?

Si daca ea ti-a spus ca dorinta de intelegere si alinare a fost motivul, atunci sa intelegem ca daca nu se convertea, baiatul ala nu o mai alina si nu-i mai oferea intelegere ?

Nu stiu, dar mie mi se pare o tampenie grozava sa te convertesti de dragul cuiva sau ca sa fii acceptat de cineva, indiferent ca este individ sau grup.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×