Sari la conținut
Forum Roportal
BlackMamba24

Eu catolic-ea baptista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara tuturor!

 

Inainte de a incepe sa va descriu situatia mea, as dori sa mentionez ca sunt nou pe acest forum , asa ca va rog sa imi treceti cu vederea eventualele greseli. Am 21 de ani, student in anul 2 la un profil real si o cunosc pe Daniela(sa ii spunem asa), inca din clasa a 10-a, cand timp de 2 ani traseele ni se intersectau pe aceeasi strada si cand ne salutam doar cu "Buna dimineata!" la care se adauga si cae un mic zambet pe sub mustata din partea amandurora. Ajungem astfel in anul I de facultate(timp de 2 ani doar ne-am salutat, nu stiam nimic unul despre celalalt), facem cunostinta intalnindu-ne intr-un mijloc de transport in comun, aflam ca suntem vecini, ea sta in blocul de vis-a-vis(acum vi se va parea ciudat faptul ca nu stiam unuld e altul si ca parem niste lupi singuratici, dar asa s-a intamplat). Dupa mai multe discutii in scurtele noastre trasee comune inspre facultate (suntem din acelasi an), am inceput sa ne cunoastem mai bine, sa avem pareri comune si gusturi comune. Tin sa mentionez faptul ca aceste discutii s-au purtat timp de 2 ani cam o data pe luna cand ne intalneam. In aceasta vacanta mi-am propus sa o invit in oras. La cea de-a doua intalnire ea venise de la Biserica, undeva pe la ora 20...am intrebat-o ce facea acolo(statuse 2 ore) si mi-a raspuns ca este BAPTISTA. Mi-a spus ca nu a mai fost de multe luni la Biserica si ca i-a fost dor si ca s-a simtit bine. Acum din cate mi-am dat eu seama nu este o mare practicanta. Eu incep sa tin la aceasta fata, ma gandesc din ce in ce mai mult la ea dar cest gand parca nu imi da pace. Eu sunt Catolic, mama la fel, tata protestant. Eu am relatia mea spirituala cu Dumnezeu care nu se manifesta prin posturi si mers la Biserica. Din discutiile pe care le-am avut cu ea incep sa imi dau seama ca avem multe lucrui in comun, dar nu stiu daca o relatie poate continua impotriva diferentelor religioase(tin sa mentionez ca nu am dezbatutu cu ea acest subiect...suntem doar la stadiul de amici, vecini de bloc, fosti parteneri de drum:D). Ma omoara acest gand(postez chiar dupa ce-a de-a doua intalnire), pentru ca personal cunosc un caz in care el era un penticostal cu un an mai mic decat o amica, ea era ortodoxa, si acum ea s-a botezat. S-a botezat "impinsa" dupa parerea mea si din cauza relatiilor nu tocmai bune cu parinti, si se pare ca in bratele religiei penticostale isi gaseste alinare. Acum stiu ca v-am plictisit, dar sper ca ai prins ideea. Ar trebui sa discut cu Daniela acest subiet? Sa mai astept? Ce pareri aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand omului ii merge prea bine, trebuie sa-si inventeze probleme. Ce treaba are religia cu relatia voastra ? Pana la urma si baptistii sunt tot crestini, in felul lor.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care anume sunt diferentele fundamentale intre catolicism si baptism, incat iti faci tu atata grija ? Din cate stiu eu, inafara de faptul ca ei nu practica botezul copiilor si nu il considera un sacrament necesar pentru salvarea sufletului, cred in exact aceleasi chestii ca si restul crestinilor : D-zeu, Isus ca Fiul lui, rastignirea, invierea, revenirea, trinitatea, fecioara Maria, ziua judecatii, mantuirea prin Isus, etc.

 

Ce gand anume nu-ti da pace ? Ai de gand sa-i propui casatorie, aveti vreun copil pe drum, sunteti mari practicanti amandoi si proveniti din religii fundamental diferite incat sa te macine acest gand ? Ai 21 de ani mai baiete, traieste-ti tinereatea, intalneste-te cu fata asta, aveti fun si lasa tu gandurile astea deocamdata ca nu esti in fata altarului imbracat

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza deloc faptul ca ea e baptista. Ar putea fi orice alta religie. Inca nu am discutat acest lucru cu ea deoarece inca nu am ajuns la stadiul de iubiti. Eu unul din religie nu am facut un mod de viata, iar in ceea ce o priveste am observat ca poarta tocuri, fuste scurte, cercei, decolteu...adica nu mi se pare a fi o habotnica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...am inceput sa ne cunoastem mai bine, sa avem pareri comune si gusturi comune....Din discutiile pe care le-am avut cu ea incep sa imi dau seama ca avem multe lucrui in comun...

Asta e de ajuns: să aveţi aceleaşi gânduri. Nimic altceva !!! Şi nu trebuie să o priveşti ca pe o viitoare iubită, pentru că aşa distrugi totul. Priveşte-o ca pe cel mai bun prieten al tău, care întâmplător nu e bărbat, ci femeie.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ceea ce o priveste am observat ca poarta tocuri, fuste scurte, cercei, decolteu...adica nu mi se pare a fi o habotnica.

:lol:

 

Habotnicele nu poarta cercei si se incalta numai cu slapi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca poarta tocuri, fuste scurte, cercei, decolteu...adica nu mi se pare a fi o habotnica.

 

In Statele Unite femeile tinere baptiste originale din ROmania, poarta palarii elegante si scumpe si au creatoare de palarii sa fie la ultima moda ca nu se duc cu capul gol la adunare. Isi comanda palariile din catalog si fiecare vrea ceva mai deosebit, modele unicate si din cele mai rare in caz ca e de mers la un congres religios unde se aduna lume multa. Posete doar de brand name la fel si pantofii iar bijuteriile inafara granitelor romaniei nu este un obstacol in calea credintei. Am auzit si de la martorii lui Johova discutii pe marginea cerceilor care n-au nimic cu credinta stiind ca toate provin din religii diferite si s-au convertit in secte si le e frica sa nu le piarda. Din cauza caldurii abia suportabile, aici nu se poate purta orice, asa ca si credintele accepta orice este pe oricine, e apreciat prezenta!!! Ca-i decolteu adinc sau material transparent, nu mai conteaza nimic ca asa se cumpara din magazin ca acele haine sint acceptate si la locul de munca. Femeile de o varsta oarecare cum se pomeneste pe aici de ele si unele prea scufundate in teoreme se duc ca "sperietoarele de ciori" din lan cu naframe si poale cusute in casa cu mana. Cu tinerele vrea sa fie mai usor in privinta modei ca altfel le pierde rapid ca si asa se duc la dansuri in restaurante romanesc sau maghiare, bea de stinge ca nici nu se mai feresc de ochii vigilenti al preotimii!!! Un jehovist convins mi-a spus ca el nu curvaraseste doar ca face dragoste inafara casatoriei ca partnera nu accepta bani!!!

 

Ar trebui sa discut cu Daniela acest subiet? Sa mai astept? Ce pareri aveti?

 

Asta trebuie sa fie cea mai importanta discutie din viata ta si cat de curind!!!

 

Cat timp am trait in ROmania si eu am fost de parere ca religiile sint doar asa de forma, una e catolica alta-i reformata sau altceva din moment ce intr-un orasel cu populatia de 25000 vorbim cel putin 10 limbi diferite, plus dialectele si derivatele din limba germana care erau multe la numar!!! Un mare numitor comun a fost prezent, COMUNISMUL care a balantat atmosfera intre etnicii conlocuitori al romaniei de altadata, ceea ce a disparut dupa 1995 parca, cand s-a infiintat Loteria Vizelor Americane si libera circulatie pentru romani. De atunci sectele au prins putere ca "fratii" din vest au venit cu resurse sa revitalizeze atmosfera aproape sufocata de comunisti care a separat si populatia pe religii,

secte si credinte dar le-a si inrait sa fie una impotriva celuilalt ca toti vor sa cucereasca si sa stapaneasca lumea prin numarul de credinciosi.

 

Mica ta prietena nu este asa de inocenta cat se pare din punct de vedere religios, o sate forteze sa treci la ei prin botez ca altfel nici nu se poate vorbi de viata!!! Cunosc sute de cazuri din RO veniti prin casatorie in Statele Unite sau deja acolo s-a convertit ca altfel relatia nu mai putea continua. Te va trage intr-o cursa, o gluma practica la fel ca-n desenele animate din care n-ai scapare. Ti se tese deja plasa de paianjen ... asa ca e dupa tine daca vrei sa devii altceva, e hotarirea ta, ca ea n-o sa treaca la catolicism nici moarta!!! Observ ca alti forumisti au alte pareri, la fel ca si mine cand locuiam in ROmania, poate in EUropa inca n-a luat proportii aceasta lupta pentru supravietuirea sectelor in limba romana, in State sa nu exista relatii amicale doar de interes cu sectantii. Se retrag cu locuinta intr-un coltisor indepartat al teritoriului orasului unde si-au construit "ciurci-ul" lor, asa pronunta cuvantul, sa n-aibe nimic cu LUMEA!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

Habotnicele nu poarta cercei si se incalta numai cu slapi ?

 

Prietena mea de familie, a avut religia ortodoxa, ca orice fata purta tocuri, futite scurte, se machia si tot tacamul. Dupa cum am spus din cauza unei relatii mai indepartate cu parintii din punct de vedere sentimental a imbratisat religia penticostala. Acum merge aproape zilnic la Biserica lor (acum si a ei), se imbraca mai mult decat decent, nu tu un cercel, o bratara, de machiaj nici nu poate fi vorba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum merge aproape zilnic la Biserica lor (acum si a ei), se imbraca mai mult decat decent, nu tu un cercel, o bratara, de machiaj nici nu poate fi vorba

 

Si mai vorbeste cu prietenele ei de altadata??? are interese de distractie sau doar de inteles un verset din biblie???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×