Sari la conținut
Forum Roportal
Lana02

Islam - parti bune si rele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da corect, sec.VII, imi asum confuzia, dar tot vorbind de crestini, mi-a intrat in reflex .

 

oricum ideea conta mai mult decat amanuntul istoric in cazul de fata.

 

stai linistit, ma asteptam sa stii. comentariul a fost in continuarea ideii tale. pe vremea respectiva marea majoritate a oamenilor erau analfabeti, asa ca ce li se spunea ca scrie, aia credeau. traditia si religia erau impletite dupa cum doreau liderii vremii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni,

 

idea topicului meu original s-a dus pe apa Sambetei. trebuia sa fie un topic pasnic, nu cu ce se afla pe sau sub "cearcaful umblator" cum unii prefera sa spuna, ca sa se simta ei mai bine.

 

am doar de spus pe aceasta tema ca Iman, intr-adevar chiar nu stiu unii ce creiere destepte se afla sub unele "cearceafuri". Am intalnit persoane care au PHD in medicina si una in particular era in politica in tara ei. Nu tot ce e "cearceaf umblator" e prost, extremist sau nu stie pe ce lume traieste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am doar de spus pe aceasta tema ca Iman, intr-adevar chiar nu stiu unii ce creiere destepte se afla sub unele "cearceafuri". Am intalnit persoane care au PHD in medicina si una in particular era in politica in tara ei. Nu tot ce e "cearceaf umblator" e prost, extremist sau nu stie pe ce lume traieste.

 

si cine mai sta sa caute acel PHD in medicina, daca in fata are un ... om (presupunem?!) ... invelit cap-coada intr-o mare bucata de panza alba? ce, un costum decent nu e bun? ce se intampla daca i se vede gatul si parul? sau picioarele pana mai spre genunchii? nu toate femeile sunt atat de apetisante incat aparitia lor sa creeze un val de razvratire printre barbati, asa ca stati linistite !

de ce te ascunzi dupa copac intr-una? inainte de a trece la religia islamica, ti se parea normal sa te imbraci de sus pana jos, sa nu ti se vada decat ochii? pentru ca asta e portul traditional islamist, nu ce-mi spui tu cu fata si mainile libere! mai studiaza si tu un pic din cultura si istoria tarilor islamiste, nu te lua numai dupa ce ti se spune.

si de ce ai impresia ca s-a denaturat topicul? discutam despre partile bune si rele ale islamului. stiri de ultima ora! - islamul nu-i nici el scutit de parti rele... in cazul in care nu stiai sau daca cel care ti l-a prezentat a uitat sa mentioneze lucrul asta.

asa ca hai sa-l discutam asa cum e, nu cum am vrea noi sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dark ..poate ptr tine dar tot se gaseste unu pe care sa-l atraga aparitia uneia fara batik

pune-i nevestei tale un batik pe cap si vezi diferenta

 

nu inteleg ce te deranjeaza atat de mult....dupa mine fiecare sa se imbrace cum il duce capu.De calugarite ai aceasi parere?

 

nu stiu ce vreti sa spuneti prin civilizatie? ce inseamana civilizatia ? Crime , violuri, copii din flori vezi stirile ora 5!Cate violuri sunt in tarile musulmane? Cati copii din flori?

Acolo daca mergi pe strada si ridici doar glasul unuia..toata lumea iti sare in ajutoR.Aici te bate in vazu lumii iar ei trec nepasatori sau infricoshati sa nu cumva sa si-o capete si ei.Am avut colega de facultate care a incasat-o de la prietenul ei la ora 7 dimineata in statia de firobuz s-a prins de haina unui barabat si el a impins-o spunandu-i stai ca ma murdaresti?Asta e civilizatie?DA SIGUR TOT ARABII SUNT INAPOIATI.....DE UNDE VINE CIVILIZATIA?DE LA MAMA ZMEULUI?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ iman,

Nu are nimeni treaba cearceafurilor.Daca tu alegi sa porti asa ceva, sa fii sanatoasa.Problema apare atunci cand nu mai ai dreptul de a purta altceva.Poate in tarile musulmane exista femei care ar purta fuste scurte.Ma intreb daca ar indrazni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dark ..poate ptr tine dar tot se gaseste unu pe care sa-l atraga aparitia uneia fara batik

pune-i nevestei tale un batik pe cap si vezi diferenta

si care e problema aici? Ce daca l-ar atrage? Adica voi le puneti tolul in cap ca altii sa nu fie atrasi de ele? Asta va face sa va simtiti mai barbati, mai stapani pe situatie, sau cum? Mama ce filosofie... :yahoo:

 

nu inteleg ce te deranjeaza atat de mult....dupa mine fiecare sa se imbrace cum il duce capu.De calugarite ai aceasi parere?
calugaritele fac parte dintr-o cu totul alta categorie de femei. Ce-ar fi sa imbracam "ofiteroaicele" in majorete? Si le mai dam si pompoane :doh: ce profesional ar fi. Nu-i asa?

Calugaritele sunt "miresele lui Dumnezeu". Sau voi va considerati probabil niscaiva dumnezei. :spiteful:

 

nu stiu ce vreti sa spuneti prin civilizatie? ce inseamana civilizatia ? Crime , violuri, copii din flori vezi stirile ora 5!Cate violuri sunt in tarile musulmane? Cati copii din flori?
Probabil tot atatea cate erau si in Romania pe timpul raposatului. Diferenta este insa libertatea de a vorbi despre.
Acolo daca mergi pe strada si ridici doar glasul unuia..toata lumea iti sare in ajutoR.Aici te bate in vazu lumii iar ei trec nepasatori sau infricoshati sa nu cumva sa si-o capete si ei.
probabil pentru ca sunt sub protectia "anonimatului" :stars:

 

p.s. cred ca dark este femeie. ;) chestia cu navasta si baticul nu tine. doar daca o fi pe invers. no offence dark!

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil tot atatea cate erau si in Romania pe timpul raposatului. Diferenta este insa libertatea de a vorbi despre.

 

 

IMI PARE RAU CA NU ESTI INFORMATA ....MAI CAUTA.....

 

 

bine ca repede le-ati scos pe calugarite..aici ma refeream la imbracaminte dar uite ai dat cu batu-n balta..e clar ca te deranjam noi ca musulmani....

 

uite germania care e tara civilizata tu stii cati musulmani traiesc acolo si nu sunt priviti nicicum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cati cetateni de origine araba sunt in Germania,Nu toti sunt musulmani practicanti.Unii nu dau doi lei pe islam.Nu le are nimeni grija atat vreme cat nu se joaca cu detonatoarele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut cati cetateni de origine araba sunt in Germania,Nu toti sunt musulmani practicanti.Unii nu dau doi lei pe islam.Nu le are nimeni grija atat vreme cat nu se joaca cu detonatoarele.

Chiar daca nu sint islamici practicanti, tot islamici sint. Crezi ca toti crestinii sint crestini practicanti (de exemplu)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×