Sari la conținut
Forum Roportal
Lana02

Islam - parti bune si rele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

maximus barbatul care are 2 sotii sau mai multe nu are o sarcina usoara ..si Alah spune in Sfantul Quran

 

(surat 4: 3)Iar daca va temeti ca veti fi nedrepti cu orfanii,luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei-doua trei sau patru dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele,atunci luati una singura sau ce se afla in stapanirea mainlor voastre drepte.Aceasta este situatia care va da mai mica putinta de a purcede nedrept

 

(sura 4:129)Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu toate soatele,chiar daca ati voii cu tot dinadinsul.Dar nu va intoarceti cu totul catre vreuna dintre ele lasand-o pe cealalta ca atarnata!Insa daca indreptati aceasta si va temeti,Alah este Iertator si Indurator"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maximus barbatul care are 2 sotii sau mai multe nu are o sarcina usoara ..si Alah spune in Sfantul Quran

 

(surat 4: 3)Iar daca va temeti ca veti fi nedrepti cu orfanii,luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei-doua trei sau patru dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele,atunci luati una singura sau ce se afla in stapanirea mainlor voastre drepte.Aceasta este situatia care va da mai mica putinta de a purcede nedrept

 

(sura 4:129)Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu toate soatele,chiar daca ati voii cu tot dinadinsul.Dar nu va intoarceti cu totul catre vreuna dintre ele lasand-o pe cealalta ca atarnata!Insa daca indreptati aceasta si va temeti,Alah este Iertator si Indurator"

 

 

Foarte frumos. Dar nu ai raspuns la intrebare

Cum ar vedea musulmanii ca o femeie sa aiba mai multi soti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos. Dar nu ai raspuns la intrebare

Cum ar vedea musulmanii ca o femeie sa aiba mai multi soti?

teoretic, se poate raspunde la orice, dar situatia nu corespunde unei necesitati obiective: practic, e greu sa gaseasca o femeie mai multi barbati, fara sa fie "violentata" de cele care ar ramane fara barbat (sunt mai putini barbati in aceste comunitati...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maximus mi-i se pare anormala intrebarea ta!!

 

 

Si mie mi se pare anormal ca un barbat sa aiba mai multe sotii

Invata sa privesti dincolo de obiceiuri, dincolo de cutume dincolo de robia in care a fost aruncata femeia in islam. Si atunci poate nu o sa ti se mai para anormal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacea fie cu voi

 

Am revenit cu povestea mea...

Toata viata am cautat adevaratul drum ..nu ma simteam aproape de Dumnezeu la religia mea ortodoxa ..mi-i se parea totul atat de superficial asa incat am ajuns sa ma intereseze celelalte religii....Am ajuns si la pocaiti dar tot nu am fost convinsa ..recunosc ca nu aveam nici o tragere de inima sa citesc despre islam...din cauza informatiilor deformate pe care le aveam dar nici nu aveam nimic impotriva musulmanilor.

La un moment dat l=am cunoascut pe sotul meu..care mi-a prezentat atat de frumos islamul ca m-a facut f curioasa si am inceput sa citesc de pe internet..dupa numai cateva luni m-am convertit si am inceput sa respect pe cat am putut regulile Coranului si am simtit intr-adevar ca este drumul meu si ptr asta ii multumesc in fiecare zi lui Allah ptr acest DAR ...ALHAMDULILAH Si doresc tuturor sa gaseasca linistea sufleteasca pe care am gasit-o eu ..inshAllah

...Lasa-ne... Esti pe un drum gresit, oricum. Mai devreme sau mai tarziu, sigur iti vei sa seama! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Lasa-ne... Esti pe un drum gresit, oricum. Mai devreme sau mai tarziu, sigur iti vei sa seama! :yahoo:

 

 

mai vedem noi :spiteful:

 

Si mie mi se pare anormal ca un barbat sa aiba mai multe sotii

Invata sa privesti dincolo de obiceiuri, dincolo de cutume dincolo de robia in care a fost aruncata femeia in islam. Si atunci poate nu o sa ti se mai para anormal.

 

 

nu stiu ce esti femeie sau barbat dar daca esti femeie....imi dau seama de ce ai pus intrebarea...iar daca esti barbat nu-mi vine sa cred

 

barbatul este capul famililei chiar si la crestini ...ce ne facem cu doua capete sau 3 sau 4??? se dau cap in cap

Editat de iman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cioanas, cunosc si eu o familie de romani, de fapt sunt parintii finei mele. Pe scurt, cum ridica ciocu' sotia lui, o bate ca la fasole si asta in fiecare zi. A ajuns saraca de ea scheletel. si SARACA tot se mai afla in situatia asta, ca deh, are un copil cu el si ii suporta toate meciurile de box pe ea. Asa ca poate musulmanul tau mai are 3 neveste pe acasa, dar situatia cu bataia se intampla si pe meleagurile noaste.

 

O alta poveste: sora prietenei mele e casatorita cu un egiptean musulman si traiesc in Egipt. Sora are sofer, bucatareasa, femeie in casa si baby sitter pt. fetitza si o duce cum nu se poate de bine. Am auzit ca sotul ei este un barbat de treaba, modest si ii face toate poftele sotiei.

(a trebuit sa editez mesajul ca sa adaug ca sora are si serviciu intr-o banca).

 

Crezi ca femeia ca treapta inferioara tine de religie?

Te inseli amarnic, conditia femeii in societate are legatura si cu religia! Nu toti credinciosii musulmani sunt la fel, exista islamisti laici si fundamentalisti islamici (partea "hardcore" a religiei lor, daca pot sa spun asa :crazy: si probabil ca acel egiptean e un musulman laic, mai civilizat si poate chiar mai cosmopolit decat ceilalti; daca era un fundamentalist, fii serioasa, crezi ca mai era tratata asa frumos? Din cate stiu eu, in comunitatile fundamentaliste, femeia e obligata sa mearga la minim 2 metri in urma barbatului ei si presupun ca nu mai e nevoie sa adaug ce poarta cand iese pe strada. Ti-ar placea sa fii o asemenea sotie? :spiteful: :yahoo:

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca nu mai e nevoie sa adaug ce poarta cand iese pe strada. Ti-ar placea sa fii o asemenea sotie?

 

 

Ce vrei sa spui cu asta?Scuza-ma dar decat sa-si etaleze ptr toti barbatii ceea ce are ....si ei se simt mandrii cand sunt privite sotiile lor ....moamaa ce shmecheri.....

 

te rog adu o sura in quran unde scrie ca femeia trebuie sa mearga in urma barbatului la 2 metri..ca o mananc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
barbatul este capul famililei chiar si la crestini ...ce ne facem cu doua capete sau 3 sau 4??? se dau cap in cap

 

Sunt barbat.

 

De ce e capul familiei?

La mine in familie suntem egali.

Sotia mea de exemplu castiga mai multi bani decat mine.

Asta e o conceptie primitiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×