Sari la conținut
Forum Roportal
Lana02

Islam - parti bune si rele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt persoane convertite la Islam care ne pot spune cu ce s-a schimbat viata lor, cu partile bune si rele?

As dori sa aflu experiente personale, nu politica...

Pace tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o prietena de a mea a trecut la islaam,dar doar cu numele ,ca in rest e ortodoxa.

dar a fost nevoita sa treaca ,ca sa se poata marita cu barbatulpe care il iubeste . :yahoo:

dar dc vrei info o sa vb cu cumnata mea ,originara din maroc,de religie islamica,dar asta dupa ce se intoarce din maroc ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o prietena de a mea a trecut la islaam,dar doar cu numele ,ca in rest e ortodoxa.

dar a fost nevoita sa treaca ,ca sa se poata marita cu barbatulpe care il iubeste . :flowers:

dar dc vrei info o sa vb cu cumnata mea ,originara din maroc,de religie islamica,dar asta dupa ce se intoarce din maroc :P

 

draga elenutza,

 

nu este neaparat nevoie sa treci pe religia sotului!!! sunt multe cupluri, ea crestina, el musulman. El nu are voie sa o sileasca pe sotie sa treaca pe religia lui; sa silesti sa te convertesti este un pacat si este scris in Qur'an. trebuie sa vina din inima. sper ca prietena ta sa creada cu adevarat in Allah, nu sa se convertit de dragul barbatului...citeste mai jos:

 

"The religion of Islam or Submission to God is the only religion acceptable by God. It is not be forced upon any one. Everyone has the freedom to choose his or her own way of life. The Quran is very clear about this point.

 

2:256. There shall be no compulsion in religion. The guidance has been distinguished from straying. Therefore whoever disbelieves in the rebellion and believes in God, has taken hold of the strongest bond that never severs. And God is All Hearing, All Knowing"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salamu alekum..pace tuturor

 

Lana ma bucur ca ai deschis acest topik..eu sunt din timiosara si sunt convertita de 4 ani ..ce pot sa spun este ceva extraordinar..am descoperit cu ajutorul lui Dumnezeu adevaratul sens al vietii mele.

 

am sa spun mai multe dar acum nu prea am timp...am un bebe mic:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacea fie cu voi

 

Am revenit cu povestea mea...

Toata viata am cautat adevaratul drum ..nu ma simteam aproape de Dumnezeu la religia mea ortodoxa ..mi-i se parea totul atat de superficial asa incat am ajuns sa ma intereseze celelalte religii....Am ajuns si la pocaiti dar tot nu am fost convinsa ..recunosc ca nu aveam nici o tragere de inima sa citesc despre islam...din cauza informatiilor deformate pe care le aveam dar nici nu aveam nimic impotriva musulmanilor.

La un moment dat l=am cunoascut pe sotul meu..care mi-a prezentat atat de frumos islamul ca m-a facut f curioasa si am inceput sa citesc de pe internet..dupa numai cateva luni m-am convertit si am inceput sa respect pe cat am putut regulile Coranului si am simtit intr-adevar ca este drumul meu si ptr asta ii multumesc in fiecare zi lui Allah ptr acest DAR ...ALHAMDULILAH Si doresc tuturor sa gaseasca linistea sufleteasca pe care am gasit-o eu ..inshAllah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma simteam aproape de Dumnezeu la religia mea ortodoxa ..mi-i se parea totul atat de superficial asa incat am ajuns sa ma intereseze celelalte religii....

La un moment dat l=am cunoascut pe sotul meu..care mi-a prezentat atat de frumos islamul ca m-a facut f curioasa si am inceput sa citesc de pe internet..dupa numai cateva luni m-am convertit...

 

si eu am avut o profesoara de istorie din cauza careia nu puteam inghiti materia asta. nu intelegeam nimic din ce preda, nu intelegeam nimic din ce citeam, totul era superficial si ilogic.

in liceu am avut un profesor extraordinar, care mi-a (ne-a, ca eram o clasa intreaga!) prezentat istoria atat de frumos si cursiv, incat m-a facut curioasa si am inceput sa iau cartile la rand...dupa catva timp am inteles despre ce e vorba.

nu denumirea religiei e importanta, ci felul in care intelegi sa-ti traiesti credinta. si, daca crezi, fa-o din tot sufletul.

atata timp cat respecti credinta altora si n-o denigrezi, totul e in ordine.

ma bucur ca vad si romani fericiti.

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacea fie cu voi

 

Am revenit cu povestea mea...

Toata viata am cautat adevaratul drum ..nu ma simteam aproape de Dumnezeu la religia mea ortodoxa ..mi-i se parea totul atat de superficial asa incat am ajuns sa ma intereseze celelalte religii....Am ajuns si la pocaiti dar tot nu am fost convinsa ..recunosc ca nu aveam nici o tragere de inima sa citesc despre islam...din cauza informatiilor deformate pe care le aveam dar nici nu aveam nimic impotriva musulmanilor.

La un moment dat l=am cunoascut pe sotul meu..care mi-a prezentat atat de frumos islamul ca m-a facut f curioasa si am inceput sa citesc de pe internet..dupa numai cateva luni m-am convertit si am inceput sa respect pe cat am putut regulile Coranului si am simtit intr-adevar ca este drumul meu si ptr asta ii multumesc in fiecare zi lui Allah ptr acest DAR ...ALHAMDULILAH Si doresc tuturor sa gaseasca linistea sufleteasca pe care am gasit-o eu ..inshAllah

 

 

assalam alaikum Iman,

 

mai intai ii doresc toate cele bune bebeului tau si Allah sa aiba grija de el.

Povestea mea este asemanatoare cu a ta, doar ca eu inca sunt crestina. Sotul nu mentioneaza nimic de genul sa ma convertesc dar pe mine ma intereseaza din ce in ce mai mult Islamul. Cu cat citesc mai mult, cu atat ma 'indragostesc' de religie.

Majoritatea pe care i-am intrebat cum este dupa convertirea la Islam, mi-au spus ca au gasit liniste sufleteasca. Sper ca si eu intr-o zi sa imi iau Shahada.

 

Lana

 

Dark Light,

 

E bine ca romani sa invatam sa respectam omul de langa noi, care din pacate nu prea mai exista :spiteful:

Din ce am citit, Islamul invata omul sa respecte tot ce-l inconjoara, de la o planta pana la vecinul de langa tine. Sper ca romanii sa fie intr-adevar fericiti.

 

Salam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce am citit, Islamul invata omul sa respecte tot ce-l inconjoara, de la o planta pana la vecinul de langa tine.

 

fiecare religie are bune si rele. depinde pe care vrei sa le adopti.

crezi ca religia crestina e altfel, indeamna la altceva? inseamna ca ai avut "profesori" slabi.

daca bucatarul ti-a ars mereu friptura, vei deveni vegetariana. pacat ca nu stii gustul unui gratar de porc facut cum trebuie...

sa fii implinita sufleteste in noua religie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hehehehe hai ca esti haios. bineinteles ca stiu gustul unui gratar de porc. in plus eram innebunita dupa pate si salam de Sibiu...dupa cum am mai spus sunt crestina, dar intentionez sa adopt o alta credinta.

Cu toate ca crestinismul ne indeamna la lucruri bune, problema e ca Romania este o tara seculara...asa ca respectul fata de vecin tot nu este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lana mersy de urare inshAlah sa fie credincioasa fata mea si sa-l multumeasca pe Allah

 

Asa este cum ai spus musulmanul trebuie sa aiba grija de tot ceea ce a creat Allah sa nu fie distrugator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×