Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

povestea mea are un inceput si totusi nu stiu de unde sa incep.m-am casatorit de tanara din dragoste pura si sincera cu primul si singurul barbat din viata mea de pana atunci.dupa casatorie am ramas insarcinata si am nascut o fetita,eram fericita si nu prea.ma simteam o femeie implinita pt ca devenisem mamica dar comportamentul sotului meu lasa in continuare de dorit.el a fost mereu asa dar eu fiind indragostita am sperat ca se va schimba,in special dupa nasterea copilului pe care si el l-a dorit.am continuat casnicia in care nu am fost fericita niciodata,dezamagirile venind una dupa alta.sotul meu era un om indiferent,tacut,nici macar nu se certa cu mine,eu singura ma certam ,eu ma suparam,mie imi trecea,el nu era curios.de 2 ani de zile am cunoscut pe cineva,un barbat care mi-a oferit afectiunea si atentia pe care nu am avut-o nicodata si de care aveam FOARTE multa nevoie.mi-a spus ca nu e casatorit si asa am intrat intr-o relatie ''ideala'' as putea spune.el m-a inteles intotdeauna,toate problemele mele le-a acceptat,nu m-a jignit niciodata,dar am aflat ca e casatorit.am crezut ca se prabuseste cerul pe mine,nu imi venea sa cred ca mi se intampla mie.am vrut sa renunt dar el a fost cel care si-a dorit mereu sa nu ne despartim.mi-e din ce in ce mai greu sa continui relatia aceasta,desi el imi spune ca ma iubeste ,ca ar face orice sa fim fericiti eu nu pot sa il cred si ma gandesc la copilul lui,nu as vrea sa ramana fara tata din cauza mea.el imi spune ca oricum se va desparti de mama copilului si atunci voi regreta ca am renuntat.e cineva care a trecut prin astfel de situatie si mi-ar putea da un sfat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut chiar prin situatia ta.

Totusi,exista o lectie importanta pentru multi,sa invete sa-si puna ordine in prioritati.Ce e mai importanta? -datoria?,conventiile? sau poate iubirea?

Trebuie sa alegem "moralitatea" societatii in care traim,chiar daca pentru asta trebuie sa renuntam la iubire?

Eu nu sunt aici ca sa iti spun ce sa faci,doar ca sa iti atrag atentia ca multe suflete aleg vieti consecutive avand ca lectie exact tema asta -uneori,in calea iubirii se interpun conventiile sociale si "moralitatea" societatii in care traiesti,statutul social,familia,rasa,orientarea sexuala chiar,religia,politica si banii.

Alegerile le facem fiecare de pe nivelul nostru de intelegere.

Este o sansa adica,nu o pedeapsa,asa cum iti pare acum.Ai ales circumstantele astea ca sa asimilezi o lectie importanta pentru sufletul tau.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sintetic, povestea suna asa : sot = porc; amant = babuin romantic; tu = Ileana Cosanzeana cea nevinovata, vesnic inlacrimata si cu Praslea cel mic legat de fusta

Intrebare : aleg porcul sau babuinul ca sa sufere cat mai putin Praslea?

Concluzie:

Te manipuleaza sentimental si in mod grosolan. Amantul, nu sotul. Sotul nu mai are nevoie de asa ceva.

 

 

Dar, inainte sa iei orice decizie, nu uita ca ai ajuns in asa marasm emotional, tot datorita deciziilor, luate in urma modului in care ai judecat tu lucrurile .

Asa ca vezi ce este cazul sa schimbi mai intai.

 

 

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-am nascut o fetita

-de 2 ani de zile am cunoscut pe cineva,un barbat

-am intrat intr-o relatie ''ideala'' as putea spune

-am aflat ca e casatorit

-ma gandesc la copilul lui,nu as vrea sa ramana fara tata din cauza mea

In primul rand eu nu inteleg daca tu esti divortata sau nu?!

Apoi nu inteleg ce numesti tu relatie "ideala"? A face parte dintr-o casnicie nereusita si a avea un amant?

Daca tu esti casatorita (?), de ce te deranjeaza ca e si el casatorit?

De ce te gandesti la copilul lui si nu te gandesti la al tau? Nu si fetita ta ramane fara tata, tot din cauza ta ??

 

Nu te iau la rost, intreb toate astea pentru ca nu iti inteleg situatia bine si nu-ti pot da un eventual sfat. :)

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar am aflat ca e casatorit.am crezut ca se prabuseste cerul pe mine,nu imi venea sa cred ca mi se intampla mie.am vrut sa renunt dar el a fost cel care si-a dorit mereu sa nu ne despartim.mi-e din ce in ce mai greu sa continui relatia aceasta,desi el imi spune ca ma iubeste ,ca ar face orice sa fim fericiti eu nu pot sa il cred

 

Nu inteleg un lucru, te deranjeaza ca el este insurat, dar tu nu erai maritata? Tu nu mai crezi in dragostea lui pentru ca ai aflat ca este insurat, dar ai pretentii ca el sa creada intr-a ta si sa se poarte cu tine asa cum nu s-a purtat propriul tau sot :doh:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt divortata de un an,din cate imi sp[une el se intelege f rau cu sotia lui dar nu stiu ce sa cred

Daca el a intrat in relatie cu tine, mintind ca NU E CASATORIT si era, teoretic ar putea si acum sa minta , ca se intelege f rau cu sotia, cand defapt nu e asa. Poate e un tip dual si va iubeste pe amandoua. :o:

 

E interesant de stiut cand ai aflat ca el e insurat. Dupa ce ai divortat? :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt divortata de un an,din cate imi sp[une el se intelege f rau cu sotia lui dar nu stiu ce sa cred

 

Si pe tine ce te intereseaza mai mult, cum se intelege el cu nevasta-sa sau cum te intelegi tu cu el? Esti geloasa?

Editat de Black velvet
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma intereseaza viitorul acestei relatii,nu vreau sa il fortez eu sa aleaga,dar nu stiu cat sa mai astept

 

Tu faci viitorul relatiei, poti s-o distrugi tot fortand omul sau sa te concentrezi asupra a ceea ce insemnati voi unul pentru celalalt si sa lasi lucrurile sa decurga de la sine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×