Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut

 

Revin cu o problema sa citesc si alte sfaturi de la persoane care sunt din exterior si care vad altfel situatia in care ma aflu.

 

Am avut o relatie ''furtunuoasa'' timp de 2 ani. Ne vedeam mai rar, sa spun asa de 3 ori pe luna deoarece era o distanta de 200km intre noi.

Mai mult ne certam, datorita orgoliului care era , eram foarte orgoliosi, sincer cearta era din cauza distante, asa spun eu.. Cand ne era dor unu de altul si nu ne puteam vedea ne certam ,dar a doua zi nu mai era nimic.

Problemele majore intre noi au aparut cand mama ei a aflat de nime. Nu a fost deacord, tot timpul spunea ca eu nu am ce cauta la ei in casa cate zile are ea de trait, si ia spus ca daca vrea sa fie cu mine sa aleaga, ori eu ori familia...:(

Motivele sincer nu le cunosc, am incercat sa stau cu ea de vorba dar nu a vrut, tot timpul imi spunea ca nu are nimic cu mine, dar sa ii las fata in pace ca nu sunt de ea si ca o prostesc...

Timp de 1 an jumate Ana a trait un chin, scandal dupa scandal , a mai luat si 5 palmi de la mama ei deoarece cineava ne-a vazut si a aflat... Situatia era foarte urata,in ultima perioada noi ne vedeam foarte rar, o data pe luna :( din cauza familiei ei.

Eu unu nu am dorit sa o pun sa aleaga deoarece stiu ca isi iubeste familia, si nu mi se pare corect, puteam deoarece aveam unde sta , eu am un job ok care imi permite sa intretin 2 persoane...pana termina si ea scoala....mai avea un an de facultate...

Planurile erau ,ca termina scoala si vine la mine, m-am interesat deja pt un job pt ea, erau toate rezolvate, numa sa vina. Ea a venit cu planul asta.

Eu i-am spus ca singura varianta ca noi sa putem fii impreuna este sa aleaga, ca acolo se va ajunge.. Pana la urma a ales familia , deoarece nu mai rezista scandalurilor... Am spus ca eu unu nu o pot obliga e decizia ei si o respect.

 

Am aflat dupa o perioada de timp ca nu eu eram problema, ci mama ei are o problema...deoarece acuma se comporta la fel cu fratele ei, deoarece nu ii convine cu cine vb...si ce mai rau ca reusete sa intoarca toata familia impotriva...

 

Ea nici acuma nu imi da pace, ma mai cauta, ma suna, imi trimite mesaje... Am avut o discutie dupa o luna si ma intrbat cu mai sunt ce mai fac... Eu din gluma i-am spus ca am o fata cu care ma inteleg extra ordinar (chit ca nu aveam) si ma inteleg foarte bine...cu care am planuri mari... A inceput sa planga si mi-ia spus ca o sa ma lase impace, dar nu a fost asa... Ma sunat zi de zi , si pana la urma i-am spus adevarul ca am mintito deoarece doresc sa uit de ea... Ea tot imi spunea ca nu poate si nici nu isi doreste.

I-am spus ca inca mai am sentimete fata de Ea, ca nici eu nu am uitat-o...dar daca vrea sa fie cu mine sa fie constienta ca va trebui sa aleaga...ORI MAMA ori EU...

Nu eu o pun sa aleaga ci mama ei... Mai are 2 sapt si termina scoala... Dar nici acuma nu e hotarata, odata imi spune ca ma iubeste, dupacare imi spune iar de familie...

Atunci i-am spus ok, te inteleg ca e grea decizia...atunci hai sa uitam si fiecare sa isi vada de viata lui.. Imi spune, bine asa va fii , dupa care iar ma suna...si iar nu poate

Acuma ma rugat sa vin sa vorbim despre noi...viitor si alte lucruri...Eu sunt 70% ca nu va renunta la familie.... Oare cum sa fac sa ma lase impace, stiu ca voi primi raspunsuri , schimba nr de tel, sau nu mai raspunde...dar eu inca mai am sentimente foarte puternice fata de Ea... Cum sa procedez....

 

Scz ca am scris un roman, dar am vrut sa scriu tot...sa se inteleaga. Scuzati greselile gramaticale, dar nu sunt roman...am invatat limba romana singur fara profesor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa obtii de la noi reteta ce anuleaza peste noapte sentimentele neplacute.

Nu exista asa ceva. Trebuie sa te obisnuiesti singur cu situatia.

Solutiile sunt mereu individuale, nu de grup. Ce-i face bine unui om, nu e obligatoriu sa functioneze si la altul.

 

Invata morala acestei experiente : "Parintii nu ar trebui sa-si santajeze sentimental copiii" si pleaca in viata mai departe.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

...

Salut si tie,

 

Unu la mana, felicitari pentru limba romana asa cum o scrii. Not bad at all, avand in vedere ca ai invatat-o singur, nefiind roman.

 

Doi la mana, daca nu doresti sfaturi de genul schimba numarul de tel. atunci intalneste-te cu ea intr-o buna zi si stati de vorba ca intre doi adulti. Spune-i sincer ca inca mai ai sentimente pentru ea, pentru ca e firesc, ele nu se pot sterge cu burelele hopai topai, dar explica fetei ca ce face nu e fair pentru tine si daca nu are de gand sa fie cu tine indiferent de ce, atunci cerei sa te lase in pace sa iti vezi de viata si sa te refaci emotional. Daca intradevar tine la tine, iti va respecta dorinta pentru ca nu va vrea sa te vada suferind. Daca nu, inseamna ca e ori egoista ori imatura.

Cand iubim pe cineva mai trebuie sa o si demonstram nu crezi ? Ea spune ca te iubeste dar continua sa te tina in sah pentru ca e nehotarata. Ce iubire e asta ? Stii ce se spune ? Ca cel mai greu lucru de facut cand iubesti pe cineva, este sa-l lasi in pace daca asta e spre binele lui/ei.

 

Deci in concluzie exista doar doua metode prin care ea sa te lase in pace : apelezi la rezonabilitatea ei sau iti schimbi numarul, o scoti din lista de mess, facebook, ii bagi e-mailu la spam, samd.

Daca insa nu esti pregatit sa faci chestiile astea, atunci asteapta, sufera si stai la cheremul ei sa vezi ce va decide DACA va decide si cand. Bafta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timp de 1 an jumate Ana a trait un chin, scandal dupa scandal , a mai luat si 5 palmi de la mama ei deoarece cineava ne-a vazut si a aflat... Situatia era foarte urata,in ultima perioada noi ne vedeam foarte rar, o data pe luna :( din cauza familiei ei.

Eu unu nu am dorit sa o pun sa aleaga deoarece stiu ca isi iubeste familia, si nu mi se pare corect, puteam deoarece aveam unde sta , eu am un job ok care imi permite sa intretin 2 persoane...pana termina si ea scoala....mai avea un an de facultate...

Mircea draga, o femeie care incaseza 5 palme de la mama ei si nu ia atitudine, ramanand mai departe in conjunctura existenta, supunandu-se vointei mamei, nu este FEMEIE ci o fetita cu cordonul ombilical netaiat. Ea nu are 14 ani, ci acusica termina facultatea. Parerea mea este ca ea nu va renunta la familia ei si chiar daca ar face-o, ar fi pe un termen limitat si mimetic. Daca prin absurd ea te-ar alege pe tine, in scurt timp vei avea parte de scenete de jale si dor dupa familia ei sau/si de reprosuri cum ca din cauza ta s-a ajuns aici si sufera toata lumea.

 

Pe tine pana acum nici nu te-a luat, nici nu te-a lasat. :) Pentru mine asta e semn de NEIUBIRE. Restul e cancan. O femeie care te iubeste, te va urma negresit si nu va lasa nimic si pe nimeni sa intervina in povestea ei de iubire.

 

Acum depinde si de ceea ce vrei tu de la viata in acest moment. Daca ai timp de pierdut si ai tendinte masochiste, continua sa dai cu capul. Poate-ti place. :)

 

Desi spui ca ai sentimente puternice fata de ea, singura varianta pe care eu o vad ca sa nu mai suferi DEGEABA, este sa fi tu barbat si sa spui STOP JOC. ATITUDINEA TA e singura care te poate salva dintr-o relatie compromisa care nu duce nicaieri. Daca esti ferm si hotarat, dupa ce ii comunici GAME OVER , ea poate sa faca si tumbe, sa iti trimita milioane de sms sau mailuri , sa iti trimita bombe la pachet, tu va trebui sa ramai DE STANCA, sa nu raspunzi la provocari, pur si simplu sa o tii pe IGNORE.. La un moment dat, ea o sa inceteze in fata penibilului in care se afla. DAR daca tu esti o fire moale, slaba, si te succeste ea din vorbe de amor, cand are chef si cum are chef, nu te vad prea bine. Si in acest caz, oricum orice sfat nu e valabil, pentru ca n-ai fi in stare sa-l aplici.

 

Cam asta ar fi parerea mea, asadar trateaz-o ca atare, rumeg-o, n-o bate in cuie direct. :P

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de unde esti mirciulica ??

 

Ceh care sta in Romania.A mai spus.

Din cate citesc si alte postari ale lui, ba ne spune ca a incheiat cu mult timp in urma relatia de dragoste gasind pe altcineva care l-a facut sa treaca peste moment, ba ca mai are inca relatii cu respectiva.

Odata spune ca cea mai lunga relatie a fost de 9 luni, iar din postarea asta deducem altceva.

Tot el, din vechile postari, ne spune ca obisnuia sa minta.

Mircea, dupa ce decizi cat procent ocupa adevarul si cat minciuna in viata ta, atunci incearca sa mai ceri sfaturi.

Pana atunci, nu faci decat sa desconsideri interlocutorii, vanzand castraveti, despre cat de angelic esti tu, si cat de cruda este viata cu tine.

Dar, la urma urmei, doar pe tine te pacalesti. Si in acest ritm, nu vei gasi niciodata solutii la problemele tale.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mircea, dupa ce decizi cat procent ocupa adevarul si cat minciuna in viata ta, atunci incearca sa mai ceri sfaturi.

Pana atunci, nu faci decat sa desconsideri interlocutorii, vanzand castraveti, despre cat de angelic esti tu, si cat de cruda este viata cu tine.

 

 

 

:lol:

 

 

O fi defect profesional ? Zici ca se ocupa cu gradinaritul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi...

 

Azi am avut marea intalnire cu EA...

 

Sincer, mare lucru nu am reusit sa vb cu Ea, eu ii spuneam ca sunt doua variante ori lasa familia si vine cu mine, ori ramane cu Ea...

 

In afara faptului ca ma tinut in brate toata ziua si ma sarutat...nimic nu am reusit sa vorbesc cu EA...

Eu tot ii spuneam ca am venit sa clarificam situatia, si i-am spus cum vad eu lucrurile si ce imi doresc de la o relatie si daca poate sa imi ofere ceea ce vreau chit ca deja le-am repetat si i le-am mai spus de nenumarate ori...nu am vrut sa vorbesca...

Doar cand m=am hotarat si m-am suit in masina sa plec mi-ia spus ca ma mai iubeste , dar nu poate renunta la familie...

Am spus ok, e hotararea ta pe care eu o respect , dar in schimb cer liniste si sa ma lase impace sa pot sa uit si sa imi vad de viata mea...

Dupa care plangad mi-ia cerut sa o ajut, sa ma gandesc cum sa ii rezolv problema cu familia...tot ce i-am spus ca e problema ei, eu si daca as vrea nu am cum sa o ajut in hotararea asta...

 

Eu i-am spus ca trebuie sa aleaga....ori mama fratele tata \ori eu...

Si la final i-am mai spus ca doar noi oameni stam ''legati'' de parinti asa mult, animalele au grija de pui maxim pana la un an dupa care fiecare isi poarta de grija...

Sunt deacord ca parinti trebuie ajutati, respectati, dar inca nu e cazul...bolnavi nu sunt, nu au probleme finaciare...

Si am mai intrebat-o daca ea are viata ei personala....raspunsul a fost nu stiu....

Cam asa a fost discutia....mai mult faceam eu un monolog....

 

5 clok...

asa e 9 luni, dar deatunci pana cuma sau intamplat multe, e lunga povestea....am avut fata asta doua sanse din partea mea una care a durat 9 luni...alta care a durat 2 ani.... in ambele cazuri familia a fost castigatoare....

 

stiu ce trebuie sa fac...alta varianta nu este....daca nu se calmeaza si nu intelege...am sa imi schimb nr de telefon...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o copila imatura care habar nu are ce vrea, se joaca cu emotiile (inclusiv ale ei) si vrea sa fie si cu slanina in pod si cu buzele unse. Viata o va invata ca uneori nu le poate avea pe amandoua si atunci trebuie sa aleaga o carare si sa o strabata pe aia, oricare ar fi ea. Daca la varsta ei nu si-a dat inca seama ce parinti sau mama manipulatorie are, si mai sta sa incaseze palme de la ea, apoi atunci fatuca asta merita sa stea acasa la mama si la tata, si sa duca traiul impus de ei pana la adanci batraneti, laolalta cu cafteala.

 

Tu vezi-ti de ale tale, ca nu s-au terminat femeile pe lumea asta.

Editat de Naeema
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×