Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- In Luca 6:31 se scrie :

"Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel". Aceasta este numita "regula de aur".

Multi indivizi, îl admira pe Isus pentru originarea acestui principiu.

 

Nu pentru originalitate e admirat Isus, ci pentru bunătatea lui. Sau, cel puţin eu de-asta îl admir.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- In Luca 6:31 se scrie :

"Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel". Aceasta este numita "regula de aur".

 

Cuvintele sunt frumoase, nimic de zis, iar oamenii au tendinta de a-i ridica in slavi pe cei ce stiu sa spuna vorbele pe placul lor.

 

Problema este una singura, nu sta in natura umana, nici sa-si iubeasca aproapele si nici sa-i faca ceea ce ar dori sa primeasca de la acestia... Asta-i o realitate obiectiva si usor de observat la marea majoritate a oamenilor.

 

Cuvinte frumoase folosesc si politicienii de succes, care ajung sa fie alesi datorita acestora, chiar daca in urma lor ramane apoi doar dezastrul...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- In Luca 6:31 se scrie :

"Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel". Aceasta este numita "regula de aur".

Vreau doar sa remarc,ca desi e in general o regula de bun-simt,ar fi fost una dintre cele care trebuiau si explicate/argumentate.

Multe lucruri cumplite s-au facut in numele iubirii chiar,ba pana si in numele acestor cuvinte!

Inchizitia de exemplu,spunea ca face crime si tortureaza pe necredinciosi din iubire,pentru a-i salva!

 

Ce vreau sa subliniez,este ca ceea ce consideri tu ca fiind binele si ceea ce consideri tu ca fiind bine sa ti se faca chiar tie,in anumite circumstante,nu coincide cu ceea ce cred ceilalti ca fiind binele si ca fiind acceptabil sa li se faca lor,in exact aceleasi circumstante!

Filozofii citati de tine,probabil ca au examinat problema asta si au detaliat.Isus,daca a facut-o,nu a fost consemnat...asa ca s-au putut face nenumarate abuzuri,si se fac pana in ziua de astazi,si asta IN NUMELE IUBIRII DE APROAPELE.

 

Nu e o simpla lozinca adesea,e ceva mai rau,e acoperirea "morala" pentru a face raul.In numele iubirii,al lui Dumnezeu!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este una singura, nu sta in natura umana, nici sa-si iubeasca aproapele si nici sa-i faca ceea ce ar dori sa primeasca de la acestia... Asta-i o realitate obiectiva si usor de observat la marea majoritate a oamenilor.

Este adevarat doar crestinismul a reusit sa-l ridice pe om din natura sa decazuta.

Doar crestinii au ca obiectiv dragostea fata de aproapele si evident ca sunt si singurii care si pun in practica acest principiu.

Restul nici macar nu stiu ce inseamna dragoste, in tezele lui Darwin nu scrie ca ar exista asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea e libera sa traiasca intre crestini, pentru ca asta inseamna practica dragostei crestine.

Vai, bogdaproste maica, va faceti o mare pomana ca ne permiteti sa traim printre voi, iubaretilor. Pute planeta de atata ce va iubiti unul pe altul. rolleyes.gif

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti se pare ca exagerezi? Zici ca ei nu pot iubi?Isi urasc nevestele/barbatii,copiii?

Inainte sa vorbesti de iubirea crestineasca,arunca un ochi prin statisticile gen ''dat cu sapa in cap'',cati dintre cei ce o fac sunt crestini si cati necrestini.Ca sa nu mai spun cata iubire crestineasca citesc printre randurile fiecarui mesaj al tau :)

Gizaz :doh:

Am vrut sa intaresc adevarul concluziei la care a ajuns Black velvet, l-am spus intr-o forma mai explicita.

Toata lumea e libera sa traiasca intre crestini, pentru ca asta inseamna practica dragostei crestine.

Nu inseamna ca cei care, impotriva poruncilor crestine, isi dau cu sapa in cap, devin automat exemplele reprezentative de crestini (pentru forum). Mi-e greu sa inteleg functionarea mecanismul astuia de asociere

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat doar crestinismul a reusit sa-l ridice pe om din natura sa decazuta.

Hai sa-ti zic un secret mondial. N-a reusit. Ba din contra.

 

Doar crestinii au ca obiectiv dragostea fata de aproapele si evident ca sunt si singurii care si pun in practica acest principiu.

Si hai sa-ti mai zis unul....nu pun in aplicare absolut nimic, iar crestinul are ca obiectiv sa treaca peste linia de sosire in Rai, atata tot. Il doare pe el fix in fund de aproapele sau, in special daca aproapele acela nu e crestin. Hai, mergi cu cosul de castraveti altundeva ca piatza asta e plina deja.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este adevarat doar crestinismul a reusit sa-l ridice pe om din natura sa decazuta.

Am vrut sa intaresc adevarul concluziei la care a ajuns Black velvet, l-am spus intr-o forma mai explicita.

Toata lumea e libera sa traiasca intre crestini, pentru ca asta inseamna practica dragostei crestine.

 

Cred ca o singura imagine echivaleaza cu multe mii de cuvinte, evident pentru cei carora evolutia le-a facut si creierul sa evolueze...

 

inchizitia-tortura.jpg?w=400

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca homosexual ma simt in mod special iubit si acceptat exact asa cum sunt printre crestini. 8)

Asta e o gluma sau ce? Cum sa fii iubit ca un homosexual? Esti iubit cu dragoste normala, crestina. Daca o percepi invers asta e alta treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×