Sari la conținut
Forum Roportal
lasthope

Cancerul de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Condoleante.Imi pare rau.....Ai luptat mult pt viata lui, ai grija de acum si de tine.

 

 

Multumesc pentru sfat, de-as putea sa ma gindesc la mine ar fi bine. A fost greu ,dar acum urmeaza o alta etapa. Casa e goala, la fel si sufletul meu ,nu stiu cum o sa ma obisnuiesc sa traiesc cu rana asta deschisa.Nici pentru baiatul meu care e cel mai scump copil din lume nu gasesc puterea sa ma adun. Mi-ar prinde bine poate sa tin legatura cu cineva care a trecut prin asta. As fi recunoscatoare daca mi-ar da cineva o adresa de mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei, poti sa imi scrii pe adresa roxanalungu@gmail.com. eu mi-am pierdut sotul in octombrie, cam in aceleasi conditii, ciroza-hep cu virus C.

 

Multumesc pentru sfat, de-as putea sa ma gindesc la mine ar fi bine. A fost greu ,dar acum urmeaza o alta etapa. Casa e goala, la fel si sufletul meu ,nu stiu cum o sa ma obisnuiesc sa traiesc cu rana asta deschisa.Nici pentru baiatul meu care e cel mai scump copil din lume nu gasesc puterea sa ma adun. Mi-ar prinde bine poate sa tin legatura cu cineva care a trecut prin asta. As fi recunoscatoare daca mi-ar da cineva o adresa de mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am mai intrat de mult pe acest forum, dar am fost foarte ocupata.As dori sa stiu daca careva dintre voi , cei cu ciroza hepetica decompensata cu ascita a avut probleme cu genunchii.sotului meu i-a aparut niste umflaturi sub rotula genunchiului,foarte mari si fixe,nu se deplaseaza deloc.mai nou vad ca se formeaza una si la incheietura miinii.Stiti cumva ce poate fi?Nu il dor, dar sint incomode,iar de cind au aparut acestea nu i se mai umfla picioarele atat de rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt ANALIA:-IMI PARE FOARTE RAU DE SOTUL TAU.nu ma asteptam la asemenea veste,spera ca totul o sa fie mei bine pt tine.Acum nu pot sa-ti doresc decat sanatate si multa putere ca sa poti sa treci peste aceasata durere,iar in momentele gerele du-te si i-a copilul vostru in brate si strange-l tare,multi pupici

Editat de iulyprintesa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai intrebat si nu reusesc sa gasesc un raspuns pe forum:

in ce conditii, unde si cat costa un transplant de ficat?

afara din tara e sansa mai mare? daca da, spuneti va rog unde.

 

Tata(52 de ani pe 10 mai a facut) are ciroza decompensata, descoperita in oct. 2006. Ieri (la 8 luni) de la CT am primit trasnetul: aspectul este sugestiv pentru noduli hepatici cu caractere CT de malignitate. In segmentul IV hepatic, nodul izodens nativ, care isi creste mult densitatea in faza arteriala si devine hipodens in faza portala, cu diam 2.5cm. Un alt nodul, cu aceleasi caracteristici, cu diam de aprox 2 cm, localizat in segmentul VI.Doua calcificari in segmentul VII(1 cm) si in segmentul IV (infracentimetrica).

 

Am citit pe un alt fir de discutii ca cineva a facut in afara. Spuneti va rog unde stiti ca se poate, unde sa intreb ... trebuie sa fac asta, repede.

 

ANALIA - orice durere are leacul in noi. ptr cei dimprejur merita sa traim si sa luptam (asa cum ai facut si tu). Dumnezeu sa-l odihneasca si cei ramasi sa ii cinsteasca numele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU ANALIA: imi pare tare, tare rau pentru pierderea suferita! Nu te cunosc, dar crede-ma ca am plans cand am citit deznodamantul tragic! Inapoi nu il mai poti aduce, din pacate! Se spune ca nu e bine sa ii jelim la nesfarsit pe cei plecati dintre noi pt ca nu isi pot gasi linistea acolo unde sunt! Incearca sa zambesti si sa fi alaturi de puisorul vostru! Si oricand ai nevoie, posteaza! Nu esti singura! Sincere condoleante!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru gindurile voastre. Conteaza enorm pentru mine.

Singuratatea, tristetea si indiferenta mea la ceea ce ma inconjoara se alina putin citind cuvintele pe care mi le-ati adresat. Stiu ca exista zile cu soare pentru toti dintre noi. Ne lasam in mina destinului ca nu avem ce face dar trebuie sa luptam cu toata forta!

Va doresc sanatate voua si la cei dragi!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in 1981 bunica-miu a fost diagnosticat cu cancer la finac in faza finala.l-au externat.doctorii au zis ca mai are maxim 2 saptamani de trait asa ca au considerat ca e mai bine sa moara acasa.

avea crize groaznice.slabise mult.ce mai..toata lumea se gandea ca o sa moara.toti doctorii.

mama o luase razna,nu accepta asta.innebunise.asa ca a inceput sa caute babe,vinecatoare.

a auzit de o baba din Brezoi.s-a dus acolo a doua zi..tocmai din constanta.nu stiu ce leac a preparat femeia aia da bunicamiu dupa ce a baut amestecul ala care din cate am inteles continea oua de casa,bere si inca niste prafuri - ceaiuri medicinale nujt..deci cum ziceam dupa ce a consumat leacul ala a mai trait 17 ani.a murit in 1999..tot de cancer la ficat,deci nu se vindecase dar oricum a fost ok timp de 17 ani.nimeni nu ar fi zis ca are cancer.cu 2 saptamani inainte de a muri a avut niste mici crize si s-a stins.

nu stiu daca a fost efectul placebo,nu stiu cat de constient era cand lua leacul ala..tot ce stiu eu e ca a trait cu cancer 17 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si am ajuns cu tata la o clinica in Lyon unde am facut un PET CT scan.

Diagnosticul in Romania a fost: hepatocarcinom (caractere de malignitate) pe cei 2 noduli observati pe CT scan.

Diagnosticul din Franta ne-a dat sperante foarte mari: nu se pune problema(cel putin momentan - trebuie sa tinem din scurt) unui cancer la ficat.

 

Cei care au dubii asupra cancerului (la tata nu am vrut sa facem biopsie ptr ca din cauza cirozei, asta era dificil de realizat) - incercati sa faceti acest PET Scan - sa stiti sigur cu ce va luptati. E un aparat si in Budapesta (si am inteles ca inca 2 in Bulgaria, niciunul in Romania). Am ales Franta din cauza recomandarilor unui medic care zicea despre prestigiul clinicii din Lyon(clinica cred ca se numeste "inola" - voi verifica pe fisele cu rezultate si voi updata mesajul).

 

Ne-a dat sperante pentru ca avem un pic mai mult timp sa pregatim un transplant.

Despre transplant am auzit, pana acum:

1. in China am contactat o clinica tx bridge. Au fost foarte amabili, am trimis analizel au zis destul de repede ca se poate face transplant. Am solicitat un pret pentru operatie (neoficial am auzit de 120-150.000$) si de 1 sapt nu am nici un raspund de la ei. La fel i-am rugat sa-mi spuna si de preturi POST operatorii - despre care am auzit ca sunt mari si alea. Timpul de asteptare: 1-2 luni

2. azi am scris unui spital din Italia. Astept sa vad ce zic.

3. In UK, un transplant e in jur de 100.000 Lire. De acolo am primit indrumari sa cautam un raspuns si in Franta si Belgia unde zic ei ar fi mai ieftin. In UK listele de asteptare sunt mari : 6 luni, 1 an, chiar mai mult (depinde de scoring-ul pe care il ai)

4. In Franta si Belgia am auzit despre 120-150.000 Euro.

5. in Romania, am primit din mai multe surse informatii despre dr. Irinel Popescu. Recunosc, informatiile sunt cat se poate de contradictorii. Apreciez tot ce mi se zice, chiar daca e de bine sau de rau. "Pretul" e de 30-50.000 Euro - de fapt asta fiind "spaga" - nu stiu cui si ptr ce se da, dar despre sumele astea am auzit. Se pare ca au fost in jur de 12 transplanturi pana acum la Fundeni, dar nu stiu cat e media de asteptare.

 

Cei care simt ca au completari sau comentarii, va rog sa ma ajutati. Sunt sume astronomice ptr mine, si daca printr-o minune voi reusi sa vindem tot ce avem, as strange o asemenea suma - am dubii daca sa aleg #1 sau #5. Mi-e greu sa cred ca vom reusi sa ajungem la cat e la #4. #3 a picat ptr ca e foarte mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×