Sari la conținut
Forum Roportal
lasthope

Cancerul de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citesc citeodata discutiile de pe acest forum si mi se pare interesant cum un sfat uneori poate conta foarte mult.Nu stiu despre apa Hunza dar as vrea sa aflu daca are legatura cu apa plata magnetizata si deasemeni unde poate fi gasita aceasta din urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu mai e interesat nimeni de aceasta tema , mi-ar fi de folos daca Xetixa mi-ar putea spune daca la Paris ,la clinica unde s-a adresat pentru mama ei se poate face si transplant de ficat si in ce conditii (materiale, de procurare a organului etc.).

Daca cineva poate sa-mi dea relatii pe tema asta as fi recunoscatoare.

Nu stiu in ce constau listele de asteptare din tara noastra, citi bolnavi sint in asteptare in momentul de fata de exemplu, ti se da un "numar de ordine"?, transplantul se face pur si simplu la rind ,sau in functie de starea in care se afla bolnavul, citi reusesc pe an sa zicem sa obtina acest transplant? (e vorba de varianta cu organul intreg, de la cadavru).

Nu prea imi place sa vorbesc de ceea ce ma doare dar sint in situatia in care singura salvare pentru noi (pentru jumatatea mea), ar fi acest transplant si sintem dispusi sa incercam orice .

Asta as vrea, sa stiu cum e situatia la Bucuresti cu transplantul , ce sanse sint sa primesti acest transplant si daca merita incercat aici sau mai bine la o clinica din afara. Noi ne-am adresat aici in tara dar am primit raspuns incert si vreau sa stiu altii cum au procedat si daca au izbutit.Cum se poate sa faci parte din lista de asteptare, se poate numai cu acordul profesorului?

Daca stie cineva vreo varianta aici si mai ales in afara va rog insistent sa-mi dati de stire!!!

Va multumesc anticipat si doresc la toata lumea sanatate, sa ne dea bunul Dumnezeu cit de mult poate!

Cind am intrat pe acest forum , am fost cu sufletul alaturi de lasthope, cerany si xetixa pentru ca stiu ce inseamna suferinta!!

Analia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TRATAMENTUL CU NICOLIT E BUN SI PT. CANCER LA FICAT GRADUL 2???????VA ROG DIN INIMA SA-MI DA-TI UN RASPUNS CIT SE POATE DE URGENT.TATAL MEU ESTE IN SITUATIA ASTA.

PS. DACA SE POATE PUTETI SA-MI DA-TI MAI MULTE RELATARI DESPRE NICOLET?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incercati o cura cu Apa Hunza. Are efecte regenerative si detoxifiante foarte bune.

www.apahunza.de.vu

 

buna

 

tatal meu a fost diagonisticat cu, cancer la ficat , metastaza si i-au mai dat de trait 6-7 luni daca nu face stop cardiac intre timp. i-au scos lichid cu singe din burta . este internat la fundeni deocamdata si mi-au spus ca nu mai au rost nici citostaticele ca este in ultima faza. sint bolnava de durere si nu-mi vine sa cred ca nu o sa mai existe.cum de nu a vut dureri pina acum de a ajuns asa tirziu pt ca eu l-am dus la spital pt plamini si el a ajuns la fundeni pt cancer. el nu stie nimic si spera ca o plece la munte cind vine acasa. e groaznic, imi vine sa urlu de durere si mai ales ca mi-au spus ca o sa moara in chinuri si o sa vomeze mult singe. sint disperata si nu stiu ce sa fac. as vrea sa gasesc ceva sa-i mai pelungesc viata si mai ales sa nu moara in chinuri. ce pot sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea, din cite stiu eu , mama ta are probleme cu ficatul. Cum se mai simte ? Te-am admirat mult ptr. cit efort faci sa-i imbunatatesti starea. Am fost si eu in aceeasi situatie cu tatal meu acum 5 ani. Numai ca eu nu am putut sa-l mai ajut cu nimic. Era atit de tirziu ca sa mai putem face ceva... Poate de aceea te-am si urmarit cu atentie, sa vad ce as fi putut face si nu am facut...

Acum sa-ti spun despre evolutia bolii. De multi ani el avea timolul mare ( analiza care se facea atunci ), dar niciodata nu a vrut sa se trateze. Zicea ca daca ne doare ceva sa ne ducem noi la medic, ca el nu are nimic. Si uite asa au mai trecut citiva zeci de ani. In ian. 2001 s-a deranjat la stomac asa de tare incit nu-si mai revenea. Abia atunci am fost la medic : ciroza cu ascita + o tumoare canceroasa pe ficat. Am intepenit , caci nu i-au mai dat decit 6 luni. El nu a stiut niciodata diagnosticul adevarat. Iar noi pur si simplu am fost neputinciosi. Ce m-a intrigat si pe mine f. tare a fost ca niciodata nu s-a simtit rau, deci pe cit e de grava atit e de parsiva boala asta. Poate numai o oboseala si un prurit pe corp, dar care nu-l deranjau. In ultimele 6 luni l-am mai internat de 2 ori si-i faceau niste perfuzii, lua Ursofalk , silimarina ,spironolactona, furosemid si tinea regim. Si ce am remarcat eu in perioada aceea este ca era un pic mai nervos. Medicii spuneau ca toxinele din ficat ajung la creier. Poate de aceea...Sau poate stia si el ceva... Singurul lucru bun in toata treaba asta este ca nu s-a chinuit deloc.

As vrea sa te incurajaz, poate ca voi ati descoperit boala mai din vreme si atunci merita sa luptati si sa incercati tot ce este posibil. Iti urez succes, sanatate si sa te intareasca Dumnezeu ca sa poti trece peste toate necazurile ! Sunt alaturi de tine. Mihaela

 

 

sint in aceeasi situatie in care ai fot tu si ma simt bolnava de durere ca stiu ca o sa moara si mai ales ca o sa mora in chinuri. sint disperata. a fost un om sensibil si atit de bun ca nu a stiut sa urasca , nu a stiut sa vb urit de cineva, un om vesel... si chiar si acum am impresia ca se face ca nu stie ce are(bineinteles ca noi nu i-am spus nimic) numai sa nu ne faca pe noi sa suferim si vb de viitor. i-au dat 6 luni dar mi-a spus medicul ca o sa moara in chinuri ca deja a ajuns cancerul la oase si el spune ca-l dor coastele. mi-a mai spus , medicul, ca o sa am nevoie de morfina. si el este si atre slabit ca nu prea maninca si culmea e ca l-am dus la spitla pt. plamini si i-au descoperit ciroza si cancer in ultima faza. scriu aici dar parca nu vb despre TATA. e cumplit as vrea sa-i mai dau ceva de intarire si ceva naturis , nu stiu as vrea un sfat, te rog!!! in cit timp a murit tatal tau dupa ce ai aflat de boala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua tuturor!acum cateva luni prietenul meu a fost diagnotizat cu cancer la ficat,iar eu am gasit pe net acest forum si am inceput sa citesc,am crezut ca o sa reuseasca si ca o sa se faca bine dar nu a fost asa,acum o saptamana a incetat din viata.Avea doar 21 de ani si eu tot nu inteleg cum a aparut boala asta la el:nu fuma,nu bea era cel mai cuminte baiat de pe pamant.A descoperit acesta crunta boala dupa ce a fost operat de apendicita,iar doctorii de la urgenta l-a taiat si au descoperit.Dupa care ni s-a spus ca trebuie sa faca citostatice si mai tarziu un trasplant de ficat.S-a facut de toate dar nu au ajutat l-a nimic pentru ca durerile,nedormitul si piciorele umflate au aparut de odata si in 3 saptamani el a murit :airkiss: .Sper ca nimeni pe lumea a asta sa nu mai treaca prin asemenea chinuri.pupici.MULTA SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua tuturor!acum cateva luni prietenul meu a fost diagnotizat cu cancer la ficat,iar eu am gasit pe net acest forum si am inceput sa citesc,am crezut ca o sa reuseasca si ca o sa se faca bine dar nu a fost asa,acum o saptamana a incetat din viata.Avea doar 21 de ani si eu tot nu inteleg cum a aparut boala asta la el:nu fuma,nu bea era cel mai cuminte baiat de pe pamant.A descoperit acesta crunta boala dupa ce a fost operat de apendicita,iar doctorii de la urgenta l-a taiat si au descoperit.Dupa care ni s-a spus ca trebuie sa faca citostatice si mai tarziu un trasplant de ficat.S-a facut de toate dar nu au ajutat l-a nimic pentru ca durerile,nedormitul si piciorele umflate au aparut de odata si in 3 saptamani el a murit :roll: .Sper ca nimeni pe lumea a asta sa nu mai treaca prin asemenea chinuri.pupici.MULTA SANATATE!

Nu-mi vine sa cred ca asa va fi si in cazul sotului meu.Inca mai sper intr-o eroare de diagnostic, mai ales ca evolueaza de un an de zile si nu asa fulgerator -cu edeme , ascita si prurit,fara dureri.Daca nu e prea dureros si nepotrivit in momentele de fata as vrea sa stiu sa pot face comparatie,unde exact era situata tumora,ce dimensiuni avea,i s-a facut biopsie ,ecografia si tomografia au fost concludente? sau din cauza interventiei chirurgicale nu a mai fost nevoie, desi vad ca au fost cazuri limita carora li s-au mai dat ...7 luni .Ce ticaloasa e si viata asta!! Cind e sa n-ai noroc mai bine nu stiu...Doamne fereste! Daca as putea as lua cu mina durerea tuturor... nu mai contenesc din plins ca nici putere nu mai am! Vom incerca din nou parerea si conduita unor noi chirurgi...cine stie!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si parca nu imi vine sa cred.Sotul meu are tot ciroza hepatica autoimuna,insuficienta venoasa si splenomegalie gr.5,si in fiecare descriere parca vad povestea noastra.Noi stim de boala de 2 ani, dar se banuie ca ar avea-o de cel putin 7-8 ani.Cu tot tratamentul,URSOFALK, VIUSID, VEROSPIRON,IMURAN,FUROSEMID,PROPANOLOL,ASPACARDIN,HEPACONTROL,CALCIU+D3 nu reusim sa stabilizam boala.Acum cred ca nu isi mai fac efectul,Ascita nu se mai elimina,ca de vreo 10 zile este umflat foarte rau, iar picioarele ii sint ca doua butoaie.Deja a inceput sa ii crape pielea pe burta. Domnul doctor a zis ca nu este nimic mai grav ca pina acum,doar ca a acumulat mai mult lichid.Citesc subiectele de pe acest forum si parca ma sperii si mai mult.Oare chiar sa nu existe nimic care sa opreasca aceasta boala?Sotul meu nu are virus,ar trebui cit de cit lucrurile sa mearga mai bine,dar nu este asa.Nici nu stiu ce sa ii mai dau sa se desumfle,ma uit la el si sint la fel de neputincioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×