Sari la conținut
Forum Roportal
lasthope

Cancerul de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

BUNA! Revin cu o intrebare si sper sa nu stresez pe nimeni cu insistentele mele. Am pus pe site analizele tatalui meu si as dori sa le confrunt cu cele ale bolnavilor de cancer la ficat de pe site pentru a ma convinge de starea lui, daca rezultatele sunt asemanatoare sau diferite. Ma poate ajuta cineva? S-ar putea sa par disperata, dar trebie sa gasesc un raspuns. Va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par rautacios dar chiar e imposibil sa afli exact daca tatal tau are cancer sau nu doar pe baza acelor analize. Cancerul la ficat se depisteaza facand o ecografie+AFP (alfa-feto-proteina) o analiza la sange, sau probabil ca ar aparea si la un tomograf. In rest, acele analize pot sa insemne orice. Sunt o gramada care au analizele asemanatoare cu ale tatalui tau si nu au cancer la ficat. Deci chiar e imposibil sa spui ca are cancer la ficat pe baza acelor analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg perfect, dar crede-ma, oricat ar dori cineva macar sa isi dea cu parerea, practic e imposibil. Ceva pe ficat... poate fi orice, inclusiv cancer, e drept. Dar poate fi un chist, un abces, o tumora benigna, etc... si astea nu reies din analize ci din biopsii si din analize mai complexe. Nu te mai gandi la ce e mai rau, desi si eu in general am prostul obicei de a ma gandi la ce e mai rau tot timpul. Oricum, daca Doamne-Fereste e cancer primar hepatic, in faza incipienta el poate fi vindecabil. Lasat in pace are o evolutie rapida, maxim 6 luni, uneori cu dureri atroce. Dar acest cancer hepatic poate sa apara: daca a avut sau are in sange virusul B sau C, daca a avut leucemie sau vreun alt cancer al sangelui, daca are in prezent ciroza, indiferent de cauza (virus, acumulari de Fier sau Cupru in ficat, ciroza biliara, etc.) Daca nu are ciroza, riscul de a face cancer hepatic e mai mic, dar exista in cadrul principalelor grupe de risc: cei are au acumulari de Fier si Cupru in ficat, sau virusi hepatici.

Imi pare rau daca a sunat ca o cearta, nu s-a vrut asta, imi cer scuze dc am dat asta de inteles, dar iti pui sperante intr-un diagnostic pus pe un forum mai mult decat in cel pus de un medic. Ai face bine sa te duci tu sa vorbesti cu medicul respectiv si sa il intrebi. Sau macar sa te uiti ce scrie pe foaia de externare... Orice altceva in afara de acele simple analize la sange.

 

Multa sanatate.

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga SKY, eu nu m-am suparat pe tine, sunt un pic suparata din cauza starii de incertitudine. Momentan nu pot sa-i vad diagnosticul pus de doctor pt. ca locuim la distanta, am avut doar rezultatul analizelor, ce m-a nelinistit mai ales a fost lipsa de comunicare pe care a afisat-o, si faptul ca era foarte palid. Dar e posibil sa fie asa si datorita inceputului de diabet(glicemie 129). Iti multumesc foarte mult, am sa mai revin, si multa sanatate, ca e mai buna decat toate, dar numai atunci cand o pierdem! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este intr-adevar sa stai de vorba cu medicul curant al tatalui tau, care are obligatia morala sa-ti explice despre ce este vorba, pentru a sti cum sa abordezi situatia. Exact cum a spus si Sky, fara o analiza complexa, fara tomografie si fara biopsie nu poti decat sa faci presupuneri, care nu-ti ajuta la nimic. Si, crede-ma ca, din experienta mea, am vazut ca cea mai mare neliniste si stare de agonie poate fi data de incertitudine. Sa nu-ti reamintesc de faptul ca uneori chiar diagnosticul poate fi incert....

Trebuie sa-ti regasesti fortele si echilibrul interior, sa-ti limpezesti gandurile, pentru a putea sa-ti ajuti parintele. "Ceva pe ficat" poate fi un tesut adipos sau poate fi intr-adevar un hepatocarcinom sau neoplasm.

Daca as posta analizele mamei, sincer, in afara de trombocite care sunt foarte scazute, ai spune ca nu are nici o afectiune grava. Si, crede-ma, avem mari probleme. Noi facem investigatii periodice, avem sprijinul dr. curant, imi explica fiecare modificare in parte, tocmai ptr. nu bajbii in intuneric.Sprijinul sustinut al familiei, ajutorul dat de medic, informatiile despre afectiune sunt elemente care ajuta in cele mai dese cazuri extraordinar de mult un om bolnav, si ne face si pe noi, cei de langa el, sa pretuim mai mult viata si sa ne bucuram in fiecare zi de ea.

 

Lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Tatal meu are cancer de pancreas cu metastaza in ficat! la ultimul tomograf s-a vazut ca i s-au inmultit metastazele din ficat!

As vrea sa stiu ce alimente mai are voie sa manance! El tine regim de cand a aflat( in oct. 2005), dar tare a slabit si desi simte ca ar vrea sa manance , nu poate manca orice!

Acum mesele lui sunt doar din pui, br. de vaci, sucuri de legume, fructe( mai rar).

As vrea ceva retete, orice, sa am de unde sa ii ofer!

Multumesc si sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor.Socrii mei au amandoi hepatita C iar socrul meu are deja ciroza hepatica.Am descoperit de curand niste produse naturiste pe baza de aloe vera in urma carora se simte foarte bine.Consuma Gel natural de aloe vera si antioxidanti produsi de aceeasi firma iar starea lui este simtitor mai buna fiindca incepuse sa slabeasca vazand cu ochii si intraseram cu totii in panica.Aceste produse l-au stabilizat si l-au ajutat sa-si mentina greutatea.Sunt foarte eficiente si am inteles ca refac celula afectata de cancer intarind sistemul imunitar.Noi ne-am pus toata speranta in ele.Bonlavii de cancer trebuie sa renunte definitiv la carne fiindca tumorile de orice fel "se hranesc"daca se poate spune asa cu substantele continute de carne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×