Sari la conținut
Forum Roportal
lasthope

Cancerul de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

....poate sa-mi dea cineva amanunte in legatura cu acest flagel cu care se confrunta foarte multi oameni(simptome, stadii incipiente, evolutie, prognoza, mod de manifestare, medicamentatie si orice tine de acest subiect delicat)???

lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, din cite stiu eu , mama ta are probleme cu ficatul. Cum se mai simte ? Te-am admirat mult ptr. cit efort faci sa-i imbunatatesti starea. Am fost si eu in aceeasi situatie cu tatal meu acum 5 ani. Numai ca eu nu am putut sa-l mai ajut cu nimic. Era atit de tirziu ca sa mai putem face ceva... Poate de aceea te-am si urmarit cu atentie, sa vad ce as fi putut face si nu am facut...

Acum sa-ti spun despre evolutia bolii. De multi ani el avea timolul mare ( analiza care se facea atunci ), dar niciodata nu a vrut sa se trateze. Zicea ca daca ne doare ceva sa ne ducem noi la medic, ca el nu are nimic. Si uite asa au mai trecut citiva zeci de ani. In ian. 2001 s-a deranjat la stomac asa de tare incit nu-si mai revenea. Abia atunci am fost la medic : ciroza cu ascita + o tumoare canceroasa pe ficat. Am intepenit , caci nu i-au mai dat decit 6 luni. El nu a stiut niciodata diagnosticul adevarat. Iar noi pur si simplu am fost neputinciosi. Ce m-a intrigat si pe mine f. tare a fost ca niciodata nu s-a simtit rau, deci pe cit e de grava atit e de parsiva boala asta. Poate numai o oboseala si un prurit pe corp, dar care nu-l deranjau. In ultimele 6 luni l-am mai internat de 2 ori si-i faceau niste perfuzii, lua Ursofalk , silimarina ,spironolactona, furosemid si tinea regim. Si ce am remarcat eu in perioada aceea este ca era un pic mai nervos. Medicii spuneau ca toxinele din ficat ajung la creier. Poate de aceea...Sau poate stia si el ceva... Singurul lucru bun in toata treaba asta este ca nu s-a chinuit deloc.

As vrea sa te incurajaz, poate ca voi ati descoperit boala mai din vreme si atunci merita sa luptati si sa incercati tot ce este posibil. Iti urez succes, sanatate si sa te intareasca Dumnezeu ca sa poti trece peste toate necazurile ! Sunt alaturi de tine. Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Surfam pe iternet in speranta ca voi gasi ceva interesat cu privire la starea sanatatii tatalui meu...si asa am descoperit acest forum.Nu as fi vrut sa devin un membru activ,ci doar un musafir care sa mai culeaga de ici de colo informatii.Nu m-am putut abtine.Tatal meu,in varsta de 58 de ani se confrunta cu aceasta boala in momentele acestea.Exact cu am povestit si antevorbitoarea mea,simptome nu exista cu exceptia unui prurit ,slabiciune si o doza de iritabilitate (de altfel i-am si gasit cauza,singele nefiltrat cum trebuie care ajunge la creier).Debutul poate trebuie cautat cu multi ani in urma cand timolul era crescut,cand nu i s-a dat atentia cuvenita,barbatii sunt foarte incapatanati cand vine vorba de medici.Acum 2 ani a fost depistat cu virus C.Ma zbateam sa facem rost de interferon si cand colo tatal meu deja avea ciroza uscata(imposibil de explicat cum nu a avut nici macar acum simptome mai clare,evidente),iar acum 2 luni tumora hepatica.In continuare refuza sa creada ca este bolnav,nu acuza absolut nici un simptom.Nu i-am dat de inteles ca este ceva grav ci ca doar are nevoie de o ingrijire mai speciala in asteptarea tratamentului cu interferon.Ultimatumul dat de medici(2 luni) a expirat zilele acestea.Face citostatice si spune ca se simte mai puternic.Si tot istoricul acestei boli a fost descoperit la insistentele mele de a se interna in spital pentru investigatii mai amanuntite(speram din suflet sa pot sa procur mai repede tratamentul pentru hepatita C).De altfel daca nu venea in spital acum 2 luni ,nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sfarsit.Eu am trecut prin clipe de cosmar,abia mi-am mai revenit putin cate putin.Tine regim alimentar si cu alopate.Inca un amanunt pe care l-am neglijat.Slabise de la 75kg la 65 in 6 luni.Noi am pus aceasta slabire brusca pe faptul ca tine dieta si nu mai consuma alcool de cand i s-a depistat virusul C acum 2 ani.Dar se pare ca altul era motivul.In aceste doua luni cat s-a preconizat ca ar mai fi printre noi...si nu de un medic cide 3 chiar (unul dintre ei un renumit hepatolog de la Fundeni) a pus la loc catebva kg ..de la 65 la 68...Nu pot sa inteleg care e mecanizmul functionarii acestei boli.Nu-mi doresc decat ca tot acest timpo sa nu fie o amagire pentru mine si el sa plece totusi intr-o zi,mult mai devreme decat mi-as dori eu.Cert este ca totul e pe dos.M-as fi asteptat sa-l vad cum isi pierde puterile din zi in zi...dar nu ..el ne "face " pe toti cu energia lui.As vrea sa pot scrie mai mult dar este deja tarziu.O sa mai revin cu amanunte...MUlta sanatate

PS Michaela mi-as dori mult sa fiu pregatita pentru momentul care va fi sa vina.Daca nu "scormonesc" amintiri neplacute,poti sa-mi spui cum a murit tatal tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cerany,

Povestile noastre seamana intr-adevar f. mult. Cu deosebirea ca tata nu avea nici un virus si avea ciroza cu ascita, deci nu uscata. Slabise si el f. mult si acesta a fost motivul principal ptr. care insistam sa mearga la un medic si el nu vroia deloc.

Imi amintesc cam cu 2 luni inainte ca totul sa se sfirseasca l-am externat si nu a vrut sa-l duc acasa cu masina, a zis ca vine singur pe jos. Chiar se simtea f. bine. Nici tata nu a stiut diagnosticul adevarat niciodata. I s-au facut citostatice si el nici nu stia ce face. Ramin la parerea ca este mai bine sa nu-i spui nici tu ptr. ca altfel sigur ar cadea psihic.

In legatura cu "sfirsitul", eu te sfatuiesc sa nu asculti pe nimeni. Fiecare sfirseste in felul lui atunci cind i se termina zilele. Iti spun toate astea ptr. ca pe mine ma "pregatise" o doctorita si-mi spusese in ce chinuri groaznice o sa moara tata. Nu a fost deloc asa, iar eu am trait toata aceasta perioada un cosmar la gindul ca nu o sa suport sa-l vad suferind. Tata a fost constient pina in ultima clipa, nici nu a stiut ce i se intimpla, nu l-a durut nimic si cred ca a facut un blocaj renal in final. ( asa parca stiam ca din cauza lichidului se moare prin infarct sau blocaj renal)

In cazul tau, faptul ca ciroza este uscata, eu ma gindesc ca tatal tau ar putea avea mai multe sanse. Poate citostaticele chiar isi fac efectul...De ce , nu ? Mai ales ca a luat si in greutate, este plin de energie, astea nu pot fi decit semnale incurajatoare, zic eu.

Sunt alaturi de tine si sunt aici de cite ori ai nevoie !

Curaj si putere sa treceti peste momentele dificile, iar tatalui tau ii urez sa le dea medicilor prognosticul peste cap si sa se faca bine ! Astept vesti bune ! :spiteful: Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic nu m-am putut abtine sa nu adaug si eu cateva idei pentru cei ce sunt inca la inceput cu aceasta boala teribila. Mi-e foarte greu sa vorbesc despre acest subiect, insa poate mi-as fi dorit sa aflu si eu mai multe acum 1 an...sper ca experienta mea va folosi cuiva.

Mama (51 ani) a fost diagnosticata la Fundeni in Octombrie 2005 cu melanom multiple metastaze hepatice ( avut un melanom la ochi acum 5 ani, Dr Balta care a intervenit chirurgical nu a recomandat/precizat absolut nimic de o chimioterapie post-operator!!! drept urmare a revenit la alt organ dupa 5 ani!!!).

 

Atunci a inceput cosmarul. Domnul I. Popescu a zis ca ceea ce avea mama necesita 2-3 interventii chirurgicale si ca nu le garanteaza reusita intrucat nu are aparatura necesara. Ne-a sfatuit sa plecam in afara granitelor imediat. Am ajuns fulger la o clinica din Paris (in 3 saptamani, relatii, prieteni, cunostinte), Paul Brousse. Clinca vazuse in prealabil analizele si tomograful mamei si au zis ca se poate interveni chirurgical dupa ce vor analiza ficatul la Paroscop initial (camera video). Well, ceea ce arata tomograful nu a coincis cu ceea ce s-a vazut pe video. Ni s-a recomandat chimioterapie(vincristin, cisplatin si dacarbazina, reteta universala pentru melanom) pentru 3 luni si apoi o re-evaluare chirurgicala. Boala a inceput sa se manifeste la sfarsitul lui Noiembrie, pana atunci ea se simtea perfect sanatoasa din toate punctele de vedere! A devenit foarte obosita, fara puteri, ficatul bineinteles foarte marit care nu ii permitea sa doarma ca inainte. In timpul chimioterapiei interveneau greata, stari de voma, dureri de cap si de ceafa, ameteli, dureri abdominale, picioarele umflate (daca manca sarat), oboseala si neputinta permanenta. La o saptamana dupa incepea sa prinda puteri, sa se miste putin prin casa, sa poata sa tina o cana de ceai in mana, dupa care din ce in ce mai binisor pana dupa cura de chimiterapie urmatoare. Optimistul ei si dorinta de a lupta m-a impresionat extraordinar de la inceput. Ea era cea care ne incuraja pe noi.

In momentul de fata, au trecut 6 luni de la diagnosticarea bolii...saptamana trecuta mama a facut o criza de tahicardie (care se pare ca e un efect secundar al chimiterapiei puternice pentru ficatul bolnav) care a avut drept efect scaderea tensiunii la 6. Momentan este la terapie intensiva la perfuzii pentru a-i ajuta ficatul sa functioneze dupa ultima cura de chimioterapie de acum 2 saptamani . Multumesc lui Dumnezeu ca se simte binisor, nu are dureri, mananca de 3 ori pe zi mancare calda, este constienta si poate sa mearga bineinteles. Doctorii au zis saptamana trecuta 2 saptamani de viata...si sa ma rog pentru un sfarsit usor. Nu doresc nimanui sa primeasca o astfel de veste...oricat as incerca sa explic sentimentul trait, este imposibil.

 

Ficatul e imprevizibil si pot aparea complicatii oricand, asa mi s-a spus. A doua zi dupa criza am venit in Ro (nu locuiesc in tara). Refuz sa cred ce au zis ei. Mama se simte binisor, are tonusul bun. Stiu ca ultimele rezultate arata ca tumorile au cuprins intreg ficatul....dar unele analize la sange au aratat contrariul, el functioneaza binisor! Si totusi...!?

 

Despre dieta...fara grasimi de nici un fel, fara carne rosie, fara nici un produs care contine conservanti, coloranti si aromatizanti sintetici ,fara zahar (doar miere de albine), fara mazare, fara varza, fara prajeli bineinteles, fara alcool, fara cafea, fara tocaturi. Se recomanda sfecla rosie, toate legumele verzi si rosii, hreanul,alune, nuci, usturoiul, pestele alb si chiar oceanic (contine Q10 - anticancerigena si tonicardiaca) , sucul de fructe natural, soia, branzeturi (proaspete, iaurt degresat).

 

Informatiile le-am cules in timp dupa internet, doctori, cunostinte si de pe D-nul Fanica Voinea www.terapianaturista.ro

 

Nu astept nici un raspuns la cazul meu. Este doar un mesaj informativ pentru cei ce sunt la inceputul drumului. Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bna ziua! Am citit si eu informatiile de pe forum mai ales dupa ce tatal meu, nesimtindu-se bine a mers sa-si faca analizele! As dori sa-mi spuna cineva daca se confrunta cu cancer la ficat, caci in pima faza el nu a dorit sa vorbeasca cu nimeni. Mentionez ca i s-a dat regimul diabeticului pt.ca avea glicemia ridicata si anume 129. Rezultatele analizellor sunt:

TGO 23

TGP 61

GTP 48

UREE 39

CICATIMINA 0.9

GLICEMIE 129

COLESTEROL 324

TRIGLICEMIDE 174

CALCIU 9.7

BILURIB 0.68

LEUCOCITE 13800

HEMATII 17GR.

TROMBOCITE 249000

Si-a facut analizele cam pe la jumatatea lunii ianuarie deoarece acuza dureri mari de picioare. I s-a dat ca tratament: LIV 52 si SIMVACARD. De asemenea regim alimentar. Pana acum a slabit 10 kg., dar cred ca este de la regimul alimentar. Mentionez ca acum 3 ani si-a facut operatie cu laserul la Bucuresti si i- fost scoasa fierea datorita pietrelor.

As dori sa ma lamureasca cineva daca este vorba de cancer sau doar de o altfel e problema a ficatului. Mentionez ca de atunci tine regimul cu sfintenie si in paralel ia de la plafer 2 ceaiuri: HEPAVIT si DIAFORT.

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Bebelutza

 

Mama a fost diagnosticata la Fundeni la sectia de Gastro dupa investigatii amanuntite: ecografie, colonoscopie, endoscopie, centigrama, RMN, tomograf, analize la sange si biopsia care a confirmat boala (scuze daca am omis ceva). Trebuie mers imediat la doctor, nu mai amana, fiecare zi poate fi vitala. Faptul ca a slabit 10 kg e un semn de intrebare! Hai curaj si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A facut analizele complete la Fundeni, de acolo are acele rezultate pe care le-am pus pe FORUM, ne-a spus ca i-a gasit ceva pe la ficat, dar ca nu e vorba despre cancer. Nelamurirea mea este din faptul ca l-am vazut schimbat la inceput, si foarte speriat. De aceea m-am hotarat sa ma informez cerand parerea altor persoane ce au trecut prin astea. Sa inteleg ca faptul ca a slabit este un semn de intrebare? El zice ca se simte mai bine de cand a mai dat jos(avea 98 cand a facut analizele) si inaltimea 1.80cm. Sunt curioasa de evolutia analizelor de saptamana viitoare cand merge sa le repete, deoarece a terminat medicamentele.

Eu ma gandesc ca daca ar fi avut cancer i s-ar fi dat tratamente specifice cancerului, dar LIV 52 este unul naturist, umai din plante. Multumesc pentru raspunsul anterior. Mai astept opinii. SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Ce poate sa fie mai dureros si mai cumplit decat sa stii ca cea mai draga fiinta din viata ta este condamnata la moarte si poate sa dispara de langa tine brusc, fara sa mai ai puterea de a mai face ceva?

Desi imi este foarte greu sa accept ca, intr-adevar, ne confruntam cu o mare nenorocire(ciroza hepatica), fac eforturi disperate sa aflu cat mai multe informatii in privinta acestui subiect, pentru a ma pregati atat sufleteste cat si moral pentru ceea ce se va urma dar si pentru a-i da putere mamei mele de a merge mai departe...atat cat o mai vrea Dzeu.

Cred ca afectiunea aceasta de ficat este cea mai parsiva, intrucat nu da nici un semn ptr. a te avertiza ca ceva este in neregula. Am reusit pana acum sa avem o evolutie constanta, ceea ce mie mi-a dat mare putere prt. a merge mai departe. Icter, prurit, hemoragie digestiva, ascita-am scapat de aceste nebunii dar....ce mai poate urma? Cred ca aparitia hepatocarcinomului, tumora....si....finalul, nu?

Orice informatie in legatura cu acest subiect mi-ar fi de mare folos. Ce as mai putea sa fac ?

Deocamdata starea sanatatii este constanta de 1 an de zile, moment in care nu ni s-a mai dat decat putin timp de trait. A fost si o mare bucurie ptr. medicul curant faptul ca mama are o evolutie constanta, uneori chiar uimitoare.Nu a slabit decat 3 kg intr-un an de zile, dar asta datorita faptului ca am inceput sa mancam sanatos si echilibrat (foarte multa verdeata, cruditati, salate de tot felul, fructe, fara excese de sare si zahar, fara prajeli, fara sosuri, fara grasimi, fara mezeluri, cu mese regulate).

 

...insa totusi EU stiu ca aceste realizari nu sunt de lunga durata si ca in orice moment se poate intampla ceva rau...Ce ar mai trebui sa fac?

Lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×