Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

De ce e sexul un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt de acord , excesul este un pacat/o greseala ,nu sexul in sine.

Exact. Totodata, daca privim spre perfectionare, este o greseala/eroare/pacat si sexul mecanic, de descarcare, sau focalizat pe placerea egoista. Deoarece sexul mecanic egoist este la nivel de animal, iar omul daca renunta la sexul mecanic si egoist, incepe sa descopere un nou nivel al sexului, al dragostei. Deoarece pentru om, daca il lasa sa se descopere fara sa faca abuz de sex mecanic si egoist, exista un alt nivel al sexului, si anume dragostea. Iar pentru Om (mai om), privind mai departe in perspectiva, exista si un alt nivel.

 

Sunt diferente de care suntem unii putin constienti sau deloc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se refera la faptul ca placerile naturii animale care ne determina sa ramanem intepeniti in eroare sunt atat de mari uneori incat trebuiesc fortat suprimate daca omul vrea sa iasa din eroare.

 

Renuntand la a abuza de placeri, omul incepe sa perceapa alte placeri mai mari (pe care nu le observa orbit fiind de micile placeri de care face abuz). Unele cazuri sunt extreme, caderea in abuz de placere fiind extrema.

Am subliniat din postarea ta acele formulari care indica limpede atitudinea de condamnare,consescendenta si dezaprobare in general fata de sex.

Aparent insa,mesajul tau este despre prioritatile oamenior,despre nevoile lor si importanta ce li se da,mai mica sau mai mare.

 

Ca unii pun nevoile fiziologice mai presus de cele mentale,emotionale,spirituale,nu e o noutate.Este o eroare,e adevarat,insa nu nevoile fiziologice sunt gresala,nici placerea,oricat de multa ar fi ea,ci doar lipsa de intelegere/constientizare asupra nevoilor "superioare" foarte reale ale individului.Si ea nu se rezolva prin frustrare sexuala,prin interdictii si condamnare...

Da,e mai importanta nevoia de a trai in iubire,insa ea nu vine in contradictie cu nevoia de satisfactie erotica,ci eventual in completarea ei.

Iubirea nu condamna sexul...ignoranta il condamna.E parerea mea.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu "famenii" astia e o discutie,pentru ca "femen" vine din latina,de la feminus,insemnand barbat efeminat,feminin,homosexual -sau castrat,in extensie.(desi in alta parte in text,castratii sunt enumerati aparte fata de fameni,pentru a-i deosebi,in aceeasi fraza,cu termenul "scopiti")

Asa ca...greu de spus acum daca Isus ii indemna pe discipoli sa se lase de femei si sa se apuce de barbati,sau sa se castreze (ca in exemplul cu "madularul" pacatos care trebuia taiat musai) sau doar sa se castreze psihic poate...ca si cum asta ar fi ok...

 

 

Asta chiar e o speculatie. Inca nu s-a stabilit clar ce insemna termenul famen, folosit in Biblie si in Vechiul si in Noul Testament. Cel mai probabil insemna sterp ( vezi Isaia, cap 56) , posibil eunuc sau pur si simplu barbat asexual, in niciun caz homosexual.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta chiar e o speculatie. Inca nu s-a stabilit clar ce insemna termenul famen, folosit in Biblie si in Vechiul si in Noul Testament. Cel mai probabil insemna sterp ( vezi Isaia, cap 56) , posibil eunuc sau pur si simplu barbat asexual, in niciun caz homosexual.

De-aia cuvantul latin este feminus? (feminin)?!

Eu nu cred ca speculez deloc ca sensul cuvantului a inclus intotdeauna barbatii efeminati(si evident homosexualii).

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Demonstreaza intai ca este plagiat, apoi mai discutam.

 

daca la sora-ta cu 2 ani mai mare ii place rosu si tie iti place tot rosu, desi esti cu 2 ani mai mic decat ea...tu faci plagiat?

Exemplul tau nu e concludent.Uite unul:daca sora mea scire o carte si o publica,si eu dupa 2 ani scriu aceeasi carte si o public,da acesta este plagiat.Intelegi notiunea de plagiat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sexul animalic nu-i totuna cu sexul care nu implica dragoste.

Poti iubi partenera-ul dar sa faci sex ca un iepure, sau sa nu iubesti, dar sa ridici standardele mult peste cei ce iubesc. Si ca practica si ca traire.

Nu vreau sa detaliez, ca nu-i locul potrivit, dar observ o confunzie a dorintei cu instinctul.

Nu mai zic de cei pt. care sexul e conditionat de casnicie...

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am subliniat din postarea ta acele formulari care indica limpede atitudinea de condamnare,consescendenta si dezaprobare in general fata de sex.

Eu si cu dezaprobarea fatza de sex si dragoste suntem doua linii paralele :lol:

 

Asta nu inseamna sa nu observ si sa recunoasc deviatiile acolo unde sunt. Ba inteleg si mecanismul care le produce, si care este psihic-mental, precum dependenta de fumat, care este tot psihica mentala, precum homosexualitatea si alte deviatii. Le inteleg mecanismul. Sunt placeri gresit asociate in subconstient. Toate deviatiile sexuale sunt deviatii mentale (cu exceptia unor cazuri cu probleme fiziologice) si se pot toate corija, diferenta este doar de "mai greu" sau "mai usor" - deoarece avem de-a face cu asocieri mentale eronate in subconstient.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-aia cuvantul latin este feminus? (feminin)?!

Eu nu cred ca speculez deloc ca sensul cuvantului a inclus intotdeauna barbatii efeminati(si evident homosexualii).

 

 

Cuvantul latin este eunuchus.

 

12 Sunt enim eunuchi, qui de matris utero sic nati sunt: et sunt eunuchi, qui facti sunt ab hominibus: et sunt eunuchi, qui seipsos castraverunt propter regnum c

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×