Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

De ce e sexul un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca de cele mai multe ori e doar o descarcare, satisfacerea unei necesitati, ca nu-i insotit de iubire, in asta consta raul.

Raul,in cazul asta consta in faptul ca prin condamnarea lui cu siguranta va fi lipsit de iubire!

Pui problema gresit,sexul a fost desacralizat de catre crestinism,a fost condamnat,incarcat de rusine,vinovatie,de ura chiar.

Vrei citatele alea cu "madularul" care te impinge in pacat,si care trebuie taiat? -cu ochiul care te duce in ispita si care trebuie scos?!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum spui..sexul e pacat doar in anumite circumstante....

se vorbea din punct de vedere Biblic.

Te rog nu mai imi rastalmaci vorbele.

 

 

Raspund tot eu,retoric nah: pentru ca sexul nu e implicat!

 

Faci specula si tu.

Dumnezeu spune ca omul sa lase pe mama si tata si sa isi faca viata noua cu femeia sa, si mai spune ca trupul femeii apartine barbatului la fel cum trupul barbatului apartine femeii. Dar totodata se indeamna ca omul sa iubeasca pe femeia sa. Si avand in vedere ca intru' Iisus barbatul si femeia devin acelasi trup, indirect si femeia este indemnata sa isi iubeasca barbatul. Desi sunt lucruri distincte, se intregesc in sens!

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca de cele mai multe ori e doar o descarcare, satisfacerea unei necesitati, ca nu-i insotit de iubire, in asta consta raul.

 

 

E ca si cum ai spune ca daca mancam o mancare fara gust, doar pentru ce ne e foame, pacatuim.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cum ai spune ca daca mancam o mancare fara gust, doar pentru ce ne e foame, pacatuim.

Impactul pe care il poate avea sexul prost asupra psihicului, e absurd sa fie comparat cu impactul unei mancari proaste!

 

 

Uite, de exemplu, cand unele persoane isi incep viata sexuala mai repede decat sunt pregatite...la cate sedinte de terapie poate duce...

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca de cele mai multe ori e doar o descarcare, satisfacerea unei necesitati, ca nu-i insotit de iubire, in asta consta raul.

 

Ce-i rau pt. tine e util, benefic...pt. altul. Daca asteptam sa ma indragostesc ca sa fac sex, ma apuca varsta de vre-o 25 de ani, asa... baiat mare.

Si ma umpleam de frustrari, imi bubuiau ouale cand ma giugiuleam cu vreuna (sau si asta-i rau?) si ma strigau prietenii 'Virgil" (scuze pt. cei cu ast nume...dar asa-i botezam noi pe colegii "cu bataturi in palme".

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei citatele alea cu "madularul" care te impinge in pacat,si care trebuie taiat? -cu ochiul care te duce in ispita si care trebuie scos?!

Se refera la faptul ca placerile naturii animale care ne determina sa ramanem intepeniti in eroare sunt atat de mari uneori incat trebuiesc fortat suprimate daca omul vrea sa iasa din eroare.

 

Intotdeauna deasupra unor placeri se gasesc alte placeri mai mari. Oamenii raman de multe ori intepeniti in placeri mai mici pe care nu vor sau nu pot sa le controleze, fapt care ii orbeste de a observa placerile mai mari. Aceasta insistenta in anumite placeri creaza si asocieri gresite in minte care solidifica si mai mult intepnirea omului in acel stadiu si caderea intr-o deformare si mai mare.

 

Renuntand la a abuza de placeri, omul incepe sa perceapa alte placeri mai mari (pe care nu le observa orbit fiind de micile placeri de care face abuz). Unele cazuri sunt extreme, caderea in abuz de placere fiind extrema.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raul,in cazul asta consta in faptul ca prin condamnarea lui cu siguranta va fi lipsit de iubire!

Pui problema gresit,sexul a fost desacralizat de catre crestinism,a fost condamnat,incarcat de rusine,vinovatie,de ura chiar.

Vrei citatele alea cu "madularul" care te impinge in pacat,si care trebuie taiat? -cu ochiul care te duce in ispita si care trebuie scos?!

Cunosc citatele. Eu credeam ca vrei sa stii care-i parerea noastra despre faptul ca sexul este considerat ceva rau, nu daca suntem de acord sau ba cu modul in care priveste crestinismul sexul, ma insel? Pt. mine sexul e un pacat atunci cand il faci fara sa iubesti, un pacat nu impotriva vreunui dumnezeu, ci impotriva fiintei tale, doar atunci poate fi considerat murdar, rusinos, vinovat, degradant etc. Mie mi se pare firesc ca unirea a doua trupuri sa vina doar dupa unirea sufletelor (nu ma refer la suflet in sens biblic, sper ca intelegi, ci la o mare afectiune reciproca). Nu-i condamn pe cei care au alta parere, nu-i condamn pe cei care pot face sex fara sa iubeasca si nici nu-i privesc cu dispret. Insa eu, una, n-as putea face sex fara sa iubesc, m-as simti murdara, ieftina, ar fi ceva sub demnitatea mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Impactul pe care il poate avea sexul prost asupra psihicului, e absurd sa fie comparat cu impactul unei mancari proaste!

Nu era vorba despre sex prost sau destept, ci despre sex cu iubire sau fara iubire, te rog mai citeste o data postarea la care am raspuns eu anterior.

 

 

Renuntand la a abuza de placeri, omul incepe sa perceapa alte placeri mai mari

Sunt de acord , excesul este un pacat/o greseala ,nu sexul in sine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Aseneth, fara mancare nu poti supravietui, fara sex poti, iar fara sex de proasta calitate cu siguranta poti si mai bine.

 

Ce-i rau pt. tine e util, benefic...pt. altul. Daca asteptam sa ma indragostesc ca sa fac sex, ma apuca varsta de vre-o 25 de ani, asa... baiat mare.

Si ma umpleam de frustrari, imi bubuiau ouale cand ma giugiuleam cu vreuna (sau si asta-i rau?) si ma strigau prietenii 'Virgil" (scuze pt. cei cu ast nume...dar asa-i botezam noi pe colegii "cu bataturi in palme".

:rot: Saracutul de tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci specula si tu.

Oare? -atunci de ce se incapataneaza pana la absurd biserica sa nege ca Isus a avut frati? -doar scrie in Biblie,de mai multe ori...le sunt date si numele...

Daca nu era important sa fie nascut dintr-o fecioara,care sa mai si ramana fecioara,dupa nasterea sa,ce sens avea rastalmacirea acelor versete?

Cat despre incuviintarea fata de sex...aia e o floare destul de rara in Biblie...

Condamnarea in schimb este din plin.

Versetele citate,sunt in continuarea alora pomenite de tine...pe astea nu ai vrut sa le vezi probabil.

9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×