Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

De ce e sexul un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca eu cred in ceva, nu sunt original doar pentru ca si altul a crezut inaintea mea in asa ceva?

 

Ba e curata specula. Admite.

 

adevarul, pana la urma, daca este absolut..este de sine statator...prin urmare, posibil justificata coincidenta.

Plagiatul nu poate fii acceptat ca si adevar,prin urmare coincidenta pe care o sustii e departe de a fii justificata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...alta poveste greu de inghitit!

Ce rost mai avea sa creeze fiinte sexuate,capabile de reproducere sexuata,daca nu asta ar fi fost intentia sa din start?

Ne-a facut sexuati,pentru a ne interzice sa fim sexuali? -e absurd!

Modul in care ai formulat intrebarea si dezvolti, necesita raspunsuri religioase (mai mult crestine, pt. ca in sensul acesta conduci discursurile).Vei primi o gramada, fiindca cei credionciosi domina numeric.

Daca poti accepta argumente arhaice si sa le adaptezi timpurilor noastre, bravo tie. Eu n-am reusit.

Cum as putea sa nu ravnesc la femeia altuia,cand si ea doreste, daca eu nu accept faptul ca femeia poate fi in proprietatea cuiva (asemeni unui lucru)? M-ar opri doar probleme morale legate de circumstante (sotia prietenului, angajamente fata de alta femeie...).Religia asa trateaza aspectul acesta, adica te trimite in sfera Nosferatului.

Si ateii folosesc termenul de pacat (din pacatesmile.gif), dar nu are legatura cu religia, ci cu gramatica. Parca-i mai frumos sa spui " e pacat sa iti inseli sotia", decat " e riscant imoral sa-ti inseli sotia).

 

Eu asociez vinul rosu cu erectia, nu cu sangele lui Hristos.Pt. mine nu-i pacat sa fac dragoste cand altii postesc, fiindca eu am alte viziuni nonreligioase (pacat ar fi sa-mi las femeia cu dorinte, fiindca "asa zice la calindar"...).

Editat de InPing
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as completa titlul.

 

De ce sexul este pacat in anumite circumstante.

 

dar e atat de mult de discutat asupra subiectului si in plus, am face specula multa.

In Biblie se vorbeste foarte putin despre motive.

Daca Dumnezeu voia sa stim de ce cu amanuntul, eu cred ca lasa Cuvant despre motiv.

 

 

Daca ai facut offtopic si chiar vrei sa demonstrezi ca e offtopic, deci nu e ok, ai edita si ai sterge textul de mai sus.

Dar nu ai s-o faci, nu-i asa?

Exact cum spui..sexul e pacat doar in anumite circumstante....adica..daca eu si sora mea imi imbat tatal si apoi ne impreunam nebubeste nu e chiar pacat nu? e doar o coincidenta(a vedea directa referire la Biblie si aventurile amoroase din pestera fermecata)pfff :doh:

Editat de Joss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu asociez vinul rosu cu erectia, nu cu sangele lui Hristos.Pt. mine nu-i pacat sa fac dragoste cand altii postesc, fiindca eu am alte viziuni nonreligioase (pacat ar fi sa-mi las femeia cu dorinte, fiindca "asa zice la calindar"...).

Amin ! Sa ridicam paharul in cinstea acestei cugetari "sfinte". Bravo domnule, uite asa vrem, oameni cu capetele pe umeri si sangele in vena nu in pocalul popii. cheers.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e vorba si despre "Hristos,Omul Desavarsit",ca model de urmat;pai ati auzit voi ca Isus sa fi avut relatii sexuale de vreun fel cu cineva?

Sa se fi masturbat macar...ca era om si el...

Aiurea! -nimic mai...nu a facut sex deloc,niciodata...asa ne spune biserica.A fost un model de anti-sexualitate cica.

Adica "inocent","neprihanit",a dus o "viata curata"...

Si de ce subliniez eu experesiile astea? -pentru a revela cat de mult a fost cultura noastra impregnata de atitudinea de condamnare a sexului impusa de crestinism.

Daca spunem ca cineva "se gandeste cu pacat" la altcineva,la ce ne gandim decat la sex? -sau ca X,a "cazut in pacat" cu Y...ca a "pacatuit" cu Y...

Sexul este sinonim cu pacatul mai!

In schimb,absenta lui e echivalata cu nevinovatia,inocenta,puritatea...

Sexul este "murdar" adica.E ceva gresit!

Doar ca daca este gresit,si chiar trebuie sa luam de bune ca si cultura/societate asemenea standarde "morale",cred ca este esential sa primim o explicatie: de ce e sexul rau?

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Unde este RAUL in sex?

Ce este atat de GRESIT?

 

Ca de cele mai multe ori e doar o descarcare, satisfacerea unei necesitati, ca nu-i insotit de iubire, in asta consta raul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plagiatul nu poate fii acceptat ca si adevar,prin urmare coincidenta pe care o sustii e departe de a fii justificata

Demonstreaza intai ca este plagiat, apoi mai discutam.

 

daca la sora-ta cu 2 ani mai mare ii place rosu si tie iti place tot rosu, desi esti cu 2 ani mai mic decat ea...tu faci plagiat?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×