Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

De ce e sexul un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre diferitele notiuni de moralitate promovate de catre religie,se poate comenta mult...insa multe pot fi argumentate convingator pentru cineva neafiliat vreunei doctrine religioase.

Adica crima,furtul,violul,minciuna,marturia mincinoasa,de exemplu,sunt in mod limpede forme de agresare a celorlalti.Pe alea le condamna si codul penal.

Dar sexul? -si nu ma refer la viol,ci la ala,liber-consimtit...ce e in neregula cu el,ca eu nu am inteles?

De ce il "spurca" pe om?

De ce e permis -pentru ortodocsi doar in zilele de luni,marti,joi si sambata(miercuri,vineri si duminica sunt zile de post si/sau rugaciune),cu conditia sa nu fie post sau sarbatori religioase...adica probabil cateva luni din an,adunate si atunci nu pentru placere,ci exclusiv pentru procreere...

Fara prezervative,pilule si alte mijloace de contraceptie...fara tot felul de pozitii,fara sex oral,masturbare,sex anal si fara cam orice ne trece prin minte in materie de sex,care nu se circumscrie cu strictete ideii de procreere.

 

Unde este RAUL in sex?

Ce este atat de GRESIT?

:blink:

Am mai auzit argumente "pioase" pe tema asta: cica sexualitatea il indeparteaza de spiritual pe om,il atrage spre lumesc...spre placerile lumesti...

Doar ca nu am reusit sa inteleg nici ce e in neregula cu placerea? -de ce e pacatoasa placerea.De ce il "injoseste" pe om,si ca tot veni vorba,de ce o fi virtuasa durerea,"cea mantuitoare" care "intocmai ca focul ce curata aurul,il curata pe om de pacate".

Da' chiar asa sa fie mai? -placerea e diabolica si durerea e divina? :stars: :blink:

Asta sa fie singurul argument pentru condamnarea atat de vehementa a sexualitatii de catre biserica?

Faceti-ma sa inteleg,asa..."pe intelesu' meu",nu prin "argumente" din "logica crestina" de genul: "asa SCRIE in Biblie".

Vreau cu logica ailalta :roll: ,cu cuvintele voastre.

 

P.S.daca mai exista un topic similar,puteti sa il alipiti pe asta,cu scuze pentru deranj.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am intrebat de multe ori asta .

Dar asa a decis Dumnezeu , nu te pune cu logica Lui , ca n-ai nici o sansa .

Tot El are adevarul .

 

Poate explica altcineva ...

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ne mantuieste durerea? -a noastra,a lui Isus...suferinta e cica virtute,eliberare,ispasire...e raiul pe pamant...

Doar ca vedem pe propria piele ca este iadul!

Si pe urma,daca e atat de rea placerea,de ce Raiul e plin de placere,iar daca durerea este atat de buna,de ce e Iadul ala plin de suferinta?

Adica in lumea asta,placerea=iad si durerea=paradis,iar dincolo,invers?

De ce?

Ba unii mai si arunca cu cuvintele...cica "pe cine iubeste Dumnezeu,il pedepseste"...il pune la cazne pentru a-l purifica...pare sadic de-a dreptul.

Unde e iubirea in asta,si care o fi intelesul moral? -ca Dumnezeu pedepseste pe cei buni cu suferinte,si rasplateste pe cei rai aici cu placeri,pentru ca "pe lumea ailalta" sa faca pe dos?

Cati dintre noi si-ar pedepsi copiii cuminti,torturandu-i,si si-ar rasplati cu tot felul de placeri pe cei rai? -ce fel de educatie e asta? -care-i e scopul?

Ce e de invatat din asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu ii pedepseste doar pe cei pe care ii iubeste? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am intrebat de multe ori asta .

Dar asa a decis Dumnezeu , nu te pune cu logica Lui , ca n-ai nici o sansa .

Tot El are adevarul .

 

Poate explica altcineva ...

Care LOGICA?!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e din Biblie...cred (desi nu m-ar mira sa fie si pe-acolo...).Asta e din "sfanta traditie".(pentru ortodocsi,e la fel de importanta...)

Sunt oameni care simt ca atunci cand sunt 'incercati de greutati' e pentru ca sa se mantuiasca. Probabil realizeaza ca unele prioritati pe care le-au avut, cand sufera- se schimba. Probabil atunci isi aduc ei aminte de Dumnezeu, si multumesc pentru acest lucru.

 

Eu nu am intalnit insa crestini, si stiu multi, care sa creada asa ceva..ca Dumnezeu ii pedepseste doar pe cei pe care ii iubeste. Pana la urma, singuri ne cauzam multe 'pedepse'.

Si suferinta te impinge sa analizezi mai mult partea ta spirituala : De unde vin, de ce traiesc, udne ma indrept?

Caci deh, cand doare, posibilitatea mortii ne preocupa mai tare..si odata cu ea si restul intrebarilor existentiale.

 

 

Poate de aceea cred ei ca Dumnezeu pedepseste doar pe cei pe care ii iubeste.Sau ma rog, incearca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu mantuire prin suferinta nu e originala la crestini, e de la budisti. Crestinismul doar a imbracat-o intr-un mod aiurea. E real ca omul nu poate scapa definitiv de durere, decat dupa ce ii percepe caracterul iluzoriu. Doar asa se vindeca de ea. Insa de la asta si pana la a considera pacate tot felul de actiuni, e cale lunga. Nu sexul abate pe om de la spiritualitate, ci insusi Dumnezeul ortodox. Spiritualitatea nu inseamna dogma, ci opusul ei, adica constientizare. Dogma nu poate ajuta omu sa constientizeze nimic, dogma il supune pe om unor actiuni mecanice.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e din Biblie...cred (desi nu m-ar mira sa fie si pe-acolo...).Asta e din "sfanta traditie".(pentru ortodocsi,e la fel de importanta...)

 

Am cautat si am si gasit...ma inselasem,e in Biblie:

Evrei 12:6-11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De acord.

Dar unde spune ca pedepseste doar pe cei pe care ii iubeste?

 

Problema cu mantuire prin suferinta nu e originala la crestini, e de la budisti.

Specula, specula, specula!

Posibil sa fie asa, cel mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord.

Dar unde spune ca pedepseste doar pe cei pe care ii iubeste?

 

 

Specula, specula, specula!

Posibil sa fie asa, cel mult.

 

Specula e propaganda crestina care neaga asta :doh: Buddha a spus asta primul, ca a trait inaintea lui Iisus. E ideea centrala in buddhism. Stii doar sa vorbesti gratuit sau mai stii si altceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×