Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Dieta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate m-am exprimat eu incomplet.....cat mai putin zahar....cand ti-e pofta de dulce il poti inlocui cu succes cu miere, fructe uscate si fructe de sezon , yummy! :D

mierea e ok, fructele uscate nu-mi plac. dar scuza-ma, astea nu-s dulciuri, cand mi-e pofta de ceva dulce mananc o ciocolata, o prajitura, un kinder bueno etc. In fine, nu asta era ideea. Mi se pare ca regimul vostru alimentar e prea drastic. Mie imi place sa mananc de toate, mai ales dulciuri, dar incerc sa tin cont de cantitatea pe care o mananc. Cate putin din toate si e ok ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

shades.gif

 

Mda?

Sa vedem si noi rolleyes.gif

 

serusflowers1.gif

amu' no, se poate si mai bine :lol:

nu-s cea mai silueta persoana de pe planeta...dar ma simt bine asa :)

 

servus :flowers:

 

am uitat de ciocolata cu peste 65% cacao care e foarte sanatoasa. :spiteful:

fix aia nu-mi place :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ce viata-i aia fara dulciuri? o viata intreaga de restrictii...NU, merci fain! Mi se pare ca regimul vostru alimentar e prea drastic. Mie imi place sa mananc de toate, mai ales dulciuri, dar incerc sa tin cont de cantitatea pe care o mananc.

Daca ne citesti mai cu atentie ai vedea ca atat eu cat si Equilibrium Girl am spus ca mancam dulciuri dar putine si mai rar, nu ca nu mancam absolut deloc. Asa cum tii tu cont de cantitatea pe care o mananci, asa si noi. Care e diferenta de principiu ?

Si de ce ti se pare regimul nostru drastic, pentru ca nu mancam multe dulciuri ?

 

mierea e ok, fructele uscate nu-mi plac. dar scuza-ma, astea nu-s dulciuri, cand mi-e pofta de ceva dulce mananc o ciocolata, o prajitura, un kinder bueno etc.

E si chestie de gust la unii oameni. Eu de exemplu nu ma dau in gat absolut deloc pentru batoanele de ciocolata de orice fel, nu-mi plac bomboanele, acadelele, inghetata nici una inafara de cea cu gust de cafea si trebuie sa fie gelato sau cu lapte low fat pentru ca gustul pronuntat de lapte sau crema aia grasa ma scarbeste. La fel ma scarbesc deserturile foarte dulci. Deasemenea nici frisca nu ma prea incanta si urasc materialul ala ca de plastelina facut din zahar cu care se acopera si decoreaza torturile. Singura ciocolata care imi place si-mi fac moftul din cand in cand este After Eight, aia cu menta inauntru.

 

Cate putin din toate si e ok.

In ceea ce priveste dulciurile tocmai asta era si ideea noastra, doar ca poate putinul nostru nu corespunde cu al tau. Trebuie sa corespunda ?

 

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu tin bre dieta, ma preocupa tot ce inseamna viata sanatoasa :cheer:

 

 

asa, cu "bre" sa mi te adresezi, caci sunt mult mai mare ca tine. :D

 

io fac dieta privind si alergand dupa fete prin parcuri. :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, eu am renuntat la ele(dulciuri) pt ca eram oarecum o mica sclava a lor, cu cat mancam mai multe cu atat simteam nevoia sa mananc si mai multe (se si stie ca zaharul da dependenta)....acuma na, asa reactioneaza organismul meu.......o alta chestie care nu-mi place la dulciuri este ca desi iti cresc energia destul de repede atunci cand te lasa efectul te simti lipsita de vlaga.....de aceea se recomanda carbohidratii complecsi(in locul celor simpli=zahar) care iti dau energie pt mai mult timp si moderata:

 

Exista 2 tipuri principale de carbohidrati: complecsi (amidon si fibre

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Bre"....e mai mult o forma de alint in zona de unde sunt eu :P

cum slabesti privind la fete? inghitind in sec probabil. :spiteful:

 

 

mica dar desteapta foc., stii sa dai replici. :D

 

ma abtin sa-ti raspund la intrebare... :crazy:

 

asaaa, au iesit pe piata diferite ceaiuri in care iti garanteaza o slabire rapida. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne citesti mai cu atentie ai vedea ca atat eu cat si Equilibrium Girl am spus ca mancam dulciuri dar putine si mai rar, nu ca nu mancam absolut deloc. Asa cum tii tu cont de cantitatea pe care o mananci, asa si noi. Care e diferenta de principiu ?

Si de ce ti se pare regimul nostru drastic, pentru ca nu mancam multe dulciuri ?

 

 

E si chestie de gust la unii oameni. Eu de exemplu nu ma dau in gat absolut deloc pentru batoanele de ciocolata de orice fel, nu-mi plac bomboanele, acadelele, inghetata nici una inafara de cea cu gust de cafea si trebuie sa fie gelato sau cu lapte low fat pentru ca gustul pronuntat de lapte sau crema aia grasa ma scarbeste. La fel ma scarbesc deserturile foarte dulci. Deasemenea nici frisca nu ma prea incanta si urasc materialul ala ca de plastelina facut din zahar cu care se acopera si decoreaza torturile. Singura ciocolata care imi place si-mi fac moftul din cand in cand este After Eight, aia cu menta inauntru.

 

 

In ceea ce priveste dulciurile tocmai asta era si ideea noastra, doar ca poate putinul nostru nu corespunde cu al tau. Trebuie sa corespunda ?

mi se pare drastic deoarece am vazut lista cu ce mananci si ce nu mananci...si am constatat ca mai multe nu mananci decat mananci... dar, nu am nimic impotriva, bravo voua! eu nu cred ca as putea. ce-i drept, nici nu mi-am prea dat silinta.

 

am spus eu ca trebuie sa corespunda? dupa cum am spus mai sus, apreciez oamenii care sunt capabili sa aiba un regim alimentar sanatos si echilibrat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare drastic deoarece am vazut lista cu ce mananci si ce nu mananci...si am constatat ca mai multe nu mananci decat mananci...

Eu nu il consider regim, deoarece tot ce mananc e extrem de gustos si variat, dar este facut de casa din ingrediente proaspete si sanatoase. Daca iti dezvolti cunostintele culinare in cat sa includa o multime de bucatarii internationale, de specialitati, de ingrediente si moduri de preparare ai sa vezi ca vei gati bunataturi, nu vei considera ca esti la regim.

Bucataria romaneasca in opinia mea nu este foarte variata, ba in comparatie cu altele este chiar limitata si daca elimini carnea rosie si inca cateva chestii enumerate de mine, ce mai ramane ? Zii romanului ca trebuie sa se hraneasca numai cu pui si salata, ca el numai asta mai vede ca a ramas pe masa.

In schimb exista bucataria indiana cu sute si sute de specialitati vegetale, bucataria chinezeasca unde se gateste mult cu pui, peste, fructe de mare si legume pe care nu trebuie sa le prajesti de la sar capacele si nu inecate in uleiuri nesanatoase.

Dupa aceea e bucataria tailandeza cu zeci de supe extraordinare, bucataria japoneza si nu in ultimul rand am descoperit pe cea africana.

Pot sa-ti gatesc un ospat demn de curtea regala fara sa folosesc absolut nici una din chestiile pe care le-am enumerat ca nu le mananc sau ca le mananc foarte rar.

Doar nu s-a terminat lumea la carne de porc sau de vita, la unt, la mezeluri, la fast food si la mancaruri procesate. doh.gif

 

Cine e limitat in imaginatie si cunostinte culinare, sufera daca elimina unele chestii din a sa alimentatie. Vorbesc in general.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu il consider regim, deoarece tot ce mananc e extrem de gustos si variat, dar este facut de casa din ingrediente proaspete si sanatoase. Daca iti dezvolti cunostintele culinare in cat sa includa o multime de bucatarii internationale, de specialitati, de ingrediente si moduri de preparare ai sa vezi ca vei gati bunataturi, nu vei considera ca esti la regim.

Bucataria romaneasca in opinia mea nu este foarte variata, ba in comparatie cu altele este chiar limitata si daca elimini carnea rosie si inca cateva chestii enumerate de mine, ce mai ramane ? Zii romanului ca trebuie sa se hraneasca numai cu pui si salata, ca el numai asta mai vede ca a ramas pe masa.

In schimb exista bucataria indiana cu sute si sute de specialitati vegetale, bucataria chinezeasca unde se gateste mult cu pui, peste, fructe de mare si legume pe care nu trebuie sa le prajesti de la sar capacele si nu inecate in uleiuri nesanatoase.

Dupa aceea e bucataria tailandeza cu zeci de supe extraordinare, bucataria japoneza si nu in ultimul rand am descoperit pe cea africana.

Pot sa-ti gatesc un ospat demn de curtea regala fara sa folosesc absolut nici una din chestiile pe care le-am enumerat ca nu le mananc sau ca le mananc foarte rar.

Doar nu s-a terminat lumea la carne de porc sau de vita, la unt, la mezeluri, la fast food si la mancaruri procesate. doh.gif

 

Cine e limitat in imaginatie si cunostinte culinare, sufera daca elimina unele chestii din a sa alimentatie. Vorbesc in general.

nici eu nu mananc de la fast food si nici dupa mezeluri nu ma prea omor.

si da, am experimentat si eu bucataria japoneza...este in Cluj un restaurant japonez unde se folosesc ingrediente aduse chiar din Japonia, imi place foarte mult, dar unii nu ne permitem sa mancam zilnic. au preturi destul de piperate.

Si mancarea chinezeasca imi place

si totusi, si bucataria romaneasca este destul de variata. Dar, dupa cum spuneai, e o chestiune de gusturi.

eu tot timpul am mancat ce am vrut, cand am vrut...si nici nu intentionez sa-mi schimb stilul de viata (cu exceptia momentelor cand am fost nevoita sa tin regim) desi, am remarcat ca ma simt mai bine atunci cand am 3 mese pe zi, la ore relativ fixe, mancare gatita... dar asta se intampla doar cand sunt la mama acasa.

Cand spun regim alimentar nu ma refer la dieta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×