Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Dieta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ma ajuta memoria daca avem sau ba un topic despre diete si mentinere. Cum in ultima perioada ma intereseaza tema intru reducerea propriei persoane (asa un 5 kile),am zis sa vad ce a functionat la voi.

In acest minunat topic discutam despre diete. Ce anume faceti voi pentru a va mentine in forma. Bicicleta statica, plimbari, alergare, exercitii pentru abdomenul inferior....

Ce anume mancati? Care dieta v-a fost de un real folos?

As aprecia foarte mult lipsa eternelor mistouri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am tinut dieta niciodata pt. ca n-am avt nevoie, insa pot sa spun ce-a folosit unei colege. Tipa avea probleme cu digestia, adica era permanent constipata, iar constipatia, se stie, e una din cauzele kilogramelor in plus. Asta pana a descoperit ceaiul de anghinare. Desi e foarte amar, se pare ca face minuni, tipa a slabit cateva kg fara sa tina dieta iar digestia i s-a reglat. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma ajuta memoria daca avem sau ba un topic despre diete si mentinere. Cum in ultima perioada ma intereseaza tema intru reducerea propriei persoane (asa un 5 kile),am zis sa vad ce a functionat la voi.

In acest minunat topic discutam despre diete. Ce anume faceti voi pentru a va mentine in forma. Bicicleta statica, plimbari, alergare, exercitii pentru abdomenul inferior....

Ce anume mancati? Care dieta v-a fost de un real folos?

As aprecia foarte mult lipsa eternelor mistouri.

Nu am tinut niciodata dieta in adevaratul sens al cuvantului. Prefer sa am o alimentatie sanatoasa, adecvata si moderata tot timpul, nu sa tin diete. O dieta in sensul clasic al termenului, este greu spre imposibil de mentinut o viata intreaga, insa un stil de viata dpdv alimentar se poate mentine.

Deci, carne rosie extrem de rar, nu mananc prajeala sau fast food, dulciuri foarte rar si putin, evit grasimile rele si carbohidratele rafinate, orice mancare procesata sau semipraparata, mezeluri, sucurile cu acid si zahar, alcool doar cate un pahar de vin din an in pasti, consum doar lapte cu low fat sau fat free, nu prea mananc branza sau iaurturi, nu gatesc cu unt decat extrem de rar, nu folosesc margarina deloc, ulei putin si doar din cele sanatoase.

Ce mananc : fructe si legume multe, peste, fructe de mare, carne alba de pui, curcan cateodata, produse fainoase integrale. Majoritatea a ce mananc este la gratar, la aburi sau raw. Apa cat cuprinde, chiar si 3 litri pe zi.

 

Exercitii : cardio de cateva ori pe saptamana (treadmill, eliptical) si in rest iesiri la plimbare, la munte, la tenis, la ski iarna, cu rolele vara. In viitor vreau sa ma apuc de yoga.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am pus kile in plus apare mereu o activitate solicitanta de cateva zile in care uit sa mananc, un stres mai puternic, o suparare, o boala sau o durere sau o raceala de o saptamana care ma aduce rapid la greutatea initiala.

Autoreglare naturala :pardon:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a zis Naeema.

Cred ca teoria in legatura cu slabitul o stii in mare parte: grasimi cat mai putine, dulciuri cat mai putine, mancat dupa ora 19 interzis, multa apa,sport, legume si fructe si multa AMBITIE. Ambitia e foarte importanta si iti mai recomand eventual sa-ti gasesti "colege" printre apropiati care sa fie interesate sa slabeasca si sa va ambitionati reciproc (ajuta!).

 

- de curand am citit ce a zis un renumit nutritionist roman: omul care vrea sa slabeasca si nu face mult sport este un caraghios.....so...transpira! transpira!transpira! :D

 

- eu la grasimea care se acumula in jurul burtii nu am scapat decat cand am renuntat complet la prajeli si partial majoritar la dulciuri :D......ele pot fi inlocuite cu variante sanatoase.

 

- ceaiul de anghinare e foarte bun pentru ficat si fiere, e adevarat ca e foarte amar, intamplator fac si eu o cura in aceasta perioada.

 

- poti incerca o detoxifiere a colonului daca nu ai facut una de curand, iti regleaza digestia.

 

- sport fac in parc tot ce se poate, e si relaxant fiind in natura, imbin utilul cu placutul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o importanta mare o au si genele, unele femei trebuie sa fie atente la ce mananca toata viata, la altele rareori se pune problema asta, pot manca orice, bineinteles, cu o anumita masura, orice exces dauneaza, daca nu siluetei, sanatatii. :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea des se da vina pe gene....nu numai pt greutate in exces cat si pt boli, din ce am citit, genetic poti avea "samanta" pt o anumita boala dar ea se dezvolta prin stilul nostru de viata (alimentatie in primul rand).

 

Kilkoana.....trebuie sa te gandesti cam ce cuprinde de obicei meniul tau si sa incerci sa tai, modifici, inlocuiesti, adaugi......daca vrei ne poti spune si noua si venim cu sfaturi. ;)

 

Incredibil ! Daca si tu mai tii dieta... :D

nu tin bre dieta, ma preocupa tot ce inseamna viata sanatoasa :cheer:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×