Sari la conținut
Forum Roportal
KsSword

Probleme cu retele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Distribui internet prin cablu FTP la clienti, si as avea o inrtrebare daca ma puteti careva ajuta. Cam pe ce distanta merge sa alimentez un switch pe cablul FTP pe firele care nu le folosesc oricare dintre ele, ca sa nu am pierderi in retea.

Eu am alimentat in general cu fiecare switch la o distanta mai mare de 50m prin cablu FTP adica albmaro maro sau alb albastru albastru. Dar cand am tras pe distanta mai lunga de 100m deja siwtchul nu se mai alimenteaza calumea. Folosesc switchuri PLANET cu alimentare de 12V 500mA cele de 5 si 8 porturi cele mai mari de 8 porturi au 1Amper, dar inca de alea mai mare de 8 nu am pus.

Astept raspunsuri daca ma-ti putea ajuta. :yahoo: ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de limita de 50m in cazul cablului FTP-ului.

Insa, sfatul meu e sa-ti expui problema/nelamurirea pe un forum specializat pe asa ceva.

 

http://www.lan.ro/

 

Mai mult ca sigur ca aici toate informatiile necesare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Distribui internet prin cablu FTP la clienti, si as avea o inrtrebare daca ma puteti careva ajuta. Cam pe ce distanta merge sa alimentez un switch pe cablul FTP pe firele care nu le folosesc oricare dintre ele, ca sa nu am pierderi in retea.

Eu am alimentat in general cu fiecare switch la o distanta mai mare de 50m prin cablu FTP adica albmaro maro sau alb albastru albastru. Dar cand am tras pe distanta mai lunga de 100m deja siwtchul nu se mai alimenteaza calumea. Folosesc switchuri PLANET cu alimentare de 12V 500mA cele de 5 si 8 porturi cele mai mari de 8 porturi au 1Amper, dar inca de alea mai mare de 8 nu am pus.

Astept raspunsuri daca ma-ti putea ajuta. :spiteful: :crazy:

Din cate stiu eu pe o distantza mai mare de 25 de metri incepi sa ai probleme !!!

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Distribui internet prin cablu FTP la clienti, si as avea o inrtrebare daca ma puteti careva ajuta. Cam pe ce distanta merge sa alimentez un switch pe cablul FTP pe firele care nu le folosesc oricare dintre ele, ca sa nu am pierderi in retea.

Eu am alimentat in general cu fiecare switch la o distanta mai mare de 50m prin cablu FTP adica albmaro maro sau alb albastru albastru. Dar cand am tras pe distanta mai lunga de 100m deja siwtchul nu se mai alimenteaza calumea. Folosesc switchuri PLANET cu alimentare de 12V 500mA cele de 5 si 8 porturi cele mai mari de 8 porturi au 1Amper, dar inca de alea mai mare de 8 nu am pus.

Nu mai folosi Planet :lol2:

RPC-urile de opt porturi merg şi la 140 de metri unul de altul, cu alimentare prin UTP!

La 200m. nu

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles yo... tu vrei sa alimentezi un sw. prin acelashi cablu care iti transhmite shi semnalul de net... adica prin perechile de culori ramase liber. Din propria experientza te anuntz ca la mine nu a dus mai mult de 70 de m curentul pana la sw sji orikum nu te sfatuiesc sa alimentezi asa, deoarece mi s-a intamplat sa mearga cu 3 clientzi... sji cand il bagam pe al 4-lea sa pice sw. Problema e ca voltajul in transmite dar se pierde amperajul pe traseu. Yo zik mai mult de 50 de m sa nu te intinzi daca e sw de 8 porturi si daca e de 16 maxim 20 de m. Bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×